HABER KIBRIS

Venüs yörüngesinde toz halkası keşfedildi!

ads
15/03/2019

ads
Venüs yörüngesinde toz halkası keşfedildi!

NASA yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde bulunduğunu tespit etti.

NASA tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde bulunduğu tespit edildi. Venüs'ün yörüngesinde tespit edilen asteroitlerin gezegenin etrafındaki toz bulutundan kaynaklandığı NASA tarafından öngörülmekte. Aslına bakarsanız bu bir ilk değil.

Yirmi beş yıl önce, Dünya'nın Güneş'i dev bir toz çemberinin içerisine soktuğu keşfedilmişti. Buna ek olarak 2007'de Helios uzay sondalarından gelen arşiv verilerine dayanarak ve STEREO verilerini kullanarak 2013'te Venüs'ün yörüngesinde benzer bir halka olduğu da tespit edilmişti.

Bilim insanlarından Uillermo Stenborg ve Russell Howard, Washington'da bulunan Donanma Araştırma Laboratuvarı'nda Venüs'ün yörüngesindeki toz halkasının daha önce hiç ön görülemediği ve bu toz halkasının asteroitler tarafından meydana getirilmiş olabileceğini belirtirken, yaptıkları çalışmayı bir toz halkası bulmak için yapmadıklarını, aslında Güneş'e yakın tozsuz bir bölge olduğu kanıtını ararken toz halkasına rastladıklarını ve bu sonuca tesadüfen ulaştıklarını ifade ettiler.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Venüs yörüngesinde toz halkası keşfedildi!, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.