HABER KIBRIS

Wi-Fi sinyalinizi neler engelliyor?

Birçok insan Wi-Fi konusunda bağlantı sıkıntıları çekebilmekte. Peki neden sinyal gücünüzün az olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu galerimiz ile neler yapabileceğinize göz atıyoruz

ads
20/11/2018

ads
Wi-Fi sinyalinizi neler engelliyor?

Bugün pek çok internet kullanıcısının ortak sorunlarından biri, evde Wi-Fi sinyallerinin her yere ulaşmaması ya da yetersiz ulaşması. Bu konuda çoğu kullanıcı sahip olduğu modemle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyor; oysa bu tür sorunlarda çoğunlukla farklı nedenler söz konusu.

Çin merkezli teknoloji üreticisi TP-Link, evlerde Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurlar ve çözümleri konusunda kullanıcılara önemli bir duyuruda bulundu. İşte Wi-Fi sinyalini engelleyen unsurlar:

 

 

Kalın Duvarlar

Yapısal sorunların başında, evlerde yer alan kalın beton duvarlar yer alıyor. Eğer evimiz kalın betonarme duvarlardan oluşuyorsa, sadece modem ya da yönlendirici (router) ile Wi-Fi sinyallerinin her yere ulaşması pek mümkün olmaz.

Kalın duvarlar, Wi-Fi sinyallerinin geçişini engeller. Bu sorunu aşmak için evin yapısına göre menzil genişletici (range extender) ya da powerline adaptör kullanılması gerekir. Modem değiştirmek, anten ilave etmek bu sorunda çözüm olmaz; ek ağ ürünleri ile evin her yerine Wi-Fi ulaştırılabilir.

 

Ahşap Kaplamalar

Bol ahşap kaplama, lambri kullanılan, çok sayıda ahşap kapı ile bölmelerin ayrıldığı evlerde Wi-Fi sinyallerinin her yere ulaşması ciddi bir sorun olur. Ahşap, Wi-Fi sinyallerinin geçişini engelleyen önemli bir unsurdur. Bu sorunu aşmak için kaplamaları, kapıları sökmek gerekmez!

Eve interneti getiren ve dağıtan modemi destekleyen ürünler kullanılması gerekir. Eğer çok ahşap kaplama varsa menzil genişleticiler çözüm olmayabilir. Bu tip durumlarda elektrik hattını internet hattı haline getiren powerline adaptörler en iyi çözüm olacaktır.

 

 

Geniş ya da Katlı Evler

Ev çok büyük ve odalar birbirinden koridor, kapı gibi unsurlarla ayrılıyor ve birbirinden uzak konumdaysa, evin bir ucuna konulan modemin sinyalleri diğer uca yeterince ulaşamaz. Bunun için evin yapısına, büyüklüğüne göre ya modemi orta bir noktaya konumlandırmak gerekir ya da yine ek ağ ürünleri kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

Geniş evlerde menzil genişleticiler genellikle sorunu çözer. Katlı evlerde ise her katta güçlü Wi-Fi için menzil genişleticiler yeterli olamaz. Katlı evlerde en ideal çözüm, powerline adaptör ya da Mesh teknolojili Deco ev Wi-Fi sistemleri olacaktır.

 

 

Yerleşim Yanlışları

Kullanım hatalarının en başında modemin yanlış yere yerleştirilmesi geliyor. Çoğunlukla kablo çekmemek için evin girişinde bir noktaya modem konuluyor. Bu da her noktaya Wi-Fi ulaşmasında sorun oluşturabiliyor. Mümkünse kullanıcılar ortada bir noktaya modemi konumlandırmalı. Bu şekilde sorunun çözülmesi mümkün olabilir.

 

 

 

Parazit Yapan Cihazlar

 

 

Kullanım ya da yerleşim hatalarından bir diğeri ise modemin başka bir elektrikli cihazın üzerine ya da yakınına konulması. Örneğin buzdolabı ya da TV üzerine yerleştirilen, mikrodalga fırın, telsiz telefonun yakınan konulan modemler görülebiliyor.

Parazit yapmaya neden olan bu tür durumlar, Wi-Fi sinyallerini engelliyor. Modemin diğer elektrikli cihazlara yakın konumlandırılmaması gerekiyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Wi-Fi sinyalinizi neler engelliyor?, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.