Yabancı büyükelçiler Purnara'yı ziyaret etti  

ads ads ads ads
05/07/2022

ads
ads
Yabancı büyükelçiler Purnara'yı ziyaret etti  

 Fransa, Almanya ve Hollanda’nın Kıbrıs’taki büyükelçilerinin, dün Purnara göçmen kabul merkezini ziyaret ettiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi Almanya Büyükelçisi Anke Schlimm, Fransız Büyükelçi Salina Grenet-Catalano ve Hollanda Büyükelçisi Elke Merks -Schaapveld’in dün Purnara’yı ziyaret ederek Güney Kıbrıs’ın mülteci akınından dolayı yaşadığı zor durumu kabul ettiklerini yazdı.

Büyükelçileri Purnara’da, Rum İçişleri Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin kabul ettiğini yazan gazete, ilgili bakanlıkların yetkililerinin, Purnara’daki durum hakkında büyükelçilere bilgi verirken insan ticaretine maruz kalan kadınlar için oluşturulan güvenlik bölgelerinin yanı sıra refakatçisiz çocukların durumuna vurgu yaptıklarını belirtti.

Habere göre büyükelçiler ayrıca kısa zaman içerisinde devreye girecek olan yeni güvenli bölgeyi de ziyaret etti.

Fransız Büyükelçi Salina Grenet-Catalano, Güney Kıbrıs’ın nüfus ve büyüklüğüne ilişkin olarak  düzensiz göçmen sayısının yönetilmesinde karşı karşıya kaldığı zor durumu bildiklerini ifade etti.

Almanya Büyükelçisi Schlimm ise açıklamasında, siyasi sığınma başvuruları reddedilen göçmenlerin iade edilmesi çabalarında Güney Kıbrıs’a destek verdiğini söyledi.

Schlimm ayrıca özellikle refakatçisiz çocuklara ve insan ticareti kurbanı olan kadınlara destek vermek istediklerini de belirtti.

Hollanda Büyükelçisi Elke Merks-Schaapveld yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın karşı karşıya kaldığı zor durumdan bahsederek Frontex çerçevesinde Güney Kıbrıs’a destek verdiklerini ifade etti.

05/07/2022 12:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.