HABER KIBRIS

ad

Yağışlar ülke genelinde etkili oluyor

ads
12/10/2018

ads
Yağışlar ülke genelinde etkili oluyor

Türkiye üzerinden ülkemize gelen yağışlı öğle saatlerinden itibaren etkisini gösterdi.

Ülke genelinde hayatı olumsuz etkileyen yağmur bazı bölgelerde dolu yağışına dönüştü.
Başkent Lefkoşada ani bastıran sağanak bazı yollarda ulaşımın güçlükle yapılmasına neden oldu…

Lefkoşadan Güzelyurta kayan yağış zaman zaman doluya dönüştü…

Girne’de de durum diğer yerleşim birimlerinden farksızdı. Yollarda su birikinleri oluştu ancak geçmiş yılklardaki gibi su baskınları yaşanmadı.

Sağanak yağış etkisini en fazla Orta Mesarya’da gösterdi. Geçitkale’de dere neredeyse yatağından taştı….

İnönüde de hiç akmayan dereden akan su taştı….

Sonbaharın geldiğini hissettiren ancak hayatı olumsuz etkileyen hava koşullarıyla ilgili olarak “Gündem +” Programına katılan Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, önümüzdeki günlerde beklenen hava durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Buran, Tatlısu’dan başlayan yağışların özellikle Batı Mesarya’da etkili olduğunu ifade ederek, bölgelere düşen yağış oranlarını açıkladı.

Buran, Esentepe’ye 33, Geçitkale’ye 30, Mallıdağ ve Türkeli’ne 23, Girne’ye 22, Kalkanlı’ya 21, Tatlısu’ya 14 kg yağış düştüğünü, başkent Lefkoşa’da ise YDÜ bölgesinin 21, Bakanlıklar bölgesinin 8 kg yağış aldığını kaydetti.

Yağışların hafta sonu süresince de etkili olacağını ifade eden Buran, 14-16 Ekim tarihlerinde yer yer yağış beklendiğini belirtti.

17 Ekim’den sonra ülkenin yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini vurgulayan Buran, bunun da 20 Ekim’e kadar devam edeceğini söyledi.

Buran, hava sıcaklığının periyodun ilk yarısında 28-31, ikinci yarısında ise 24 – 27 derece dolaylarında seyredeceğini kaydetti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: yağış, haber, kktc
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.