Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin zeytinliklerini atık su ile doldurdu

ads ads ads ads
17/10/2020

ads
ads
ads
Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin zeytinliklerini atık su ile doldurdu

Aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimci gruplar, İsrailli yetkililerin, uluslararası toplum ve Arap dünyasının eleştirilerine neden olan 5 binin üzerinde yeni konut inşa etme kararından bir gün sonra zeytin hasadını sabote etmek için Filistinli çiftçilere yönelik saldırganlıklarına hız verdiler.

Aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimci gruplar, İsrailli yetkililerin, uluslararası toplum ve Arap dünyasının eleştirilerine neden olan 5 binin üzerinde yeni konut inşa etme kararından bir gün sonra zeytin hasadını sabote etmek için Filistinli çiftçilere yönelik saldırganlıklarına hız verdiler.

Jaba bölgesindeki yerleşimciler zeytin ağaçlarını yakarak, sökerek ve mahsulleri çalarak Filistinlilere zarar vermeye devam ediyorlar. Hatta zeytinliklere "kanalizasyon hattını" yönlendirerek atık su daji pompalıyorlar.

İsrail İnsan Hakları Merkezi B'Tselem konuya dair şu açıklamayı yayınladı:

"Filistinlilere yönelik yerleşimci şiddeti (ve bazen yerleşimci olmayan İsrail vatandaşlarının şiddeti) uzun zamandır Batı Şeria'daki işgal rutininin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Filistinlilerin yaşamlarının, bedenlerinin, mülklerinin ve toprağının bütünlüğünün ihlal edilmesiyle sonuçlanan bu şiddet eylemleri yolları kapatmaktan, arabalara ve evlere taş atmaya, köylere ve topraklara baskın düzenlemekte zeytin tarlalarını ve ekinleri yakmaya, mülkleri tahrip etmeye, fiziksel saldırılara ve bazen de molotof kokteyl atmaya kadar çok çeşitli eylemleri içermektedir.”

Batı Şeria'daki İsrail Sivil İdaresi İnşaat ve Organizasyon Konseyi, çarşamba ve perşembe günleri yaptığı iki oturumda Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından yerleşimciler için Batı Şeria'da 5 bin 400 yeni konut birimi inşa edilmesine izin verilmesi için hazırlanan bir planı onayladı. Bu karar Batı'da, Arap dünyasında ve hatta İsrail'de tepkiye neden oldu. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell duruma dair şunları söyledi:

"Batı Şeria'daki yerleşim birimlerinin genişlemesi, müzakere edilen iki devletli çözümün risk altında olması nedeniyle gelecekteki Filistin devletini ve bölgesel istikrarı tehlikeye atıyor. İsrail geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Batı Şeria'da, Kudüs'te ve çevresindeki alanlarda yerleşim birimlerini genişlettiğini duyurdu. Bu planların yaklaşık 5 bin konutun inşasını içerdiğini bildirdi. Biz, yerleşim yerlerinin uluslararası hukuka göre tamamen yasa dışı olduğunu bir kez daha teyit ediyoruz. AB, Kudüs ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere 1967 öncesi sınırlarda, iki tarafın anlaşmaları dışında yapılan herhangi bir değişikliği tanımayacaktır.”

Borrell ayrıca yerleşim birimlerinin, "güveni yeniden inşa etme ve Filistinliler ile İsrailliler arasında sivil ve güvenlik iş birliğini sürdürmenin önünü açmaya yönelik mevcut çabaları tehdit ettiğini" vurguladı. İsrail hükümetinin Doğu Kudüs dahil olmak üzere hassas bölgelerde devam eden yerleşim birimlerini genişletmesini durdurmasını istedi.

Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya da dün İsrail işgalinin binlerce yerleşim birimi inşa etme kararını kınayarak söz konusu adımın "geri teptiğini" ve bölgedeki barış çabalarını baltaladığını bildirdiler.  Yapılan ortak açıklamada, "Yerleşimlerin genişletilmesi uluslararası hukukun ihlali anlamına geliyor ve İsrail-Filistin çatışmasında adil ve kalıcı bir barışı sağlamak amacıyla iki devletli bir çözüme ulaşmanın hayata geçirilmesini tehdit ediyor" denildi.

Avrupalı ​​bakanlar daha fazla yerleşim inşası yolunda ilerlemenin, “İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan normalleşme anlaşmalarıyla ilgili olumlu gelişmeler için olumlu olmayan bir adım" olacağını vurguladılar.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf da kararı kınayarak İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimleri genişletme ve İsrail egemenliğini dayatma planlarına karşı olduklarını bildirdi.

Genel Sekreter, uluslararası toplumu, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki kararlarını durdurmaya çağırarak yeni yerleşim birimleri inşa etmenin Ortadoğu bölgesinde barışın canlanmasına büyük bir engel teşkil edeceğini belirtti.

Hacraf, KİK’in Arap Barış Girişimi ve uluslararası yasalar çerçevesinde Filistin halkına desteğini yinelediği açıklamasında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kurma hakkının meşru olduğunu bir kez daha vurguladı.

17/10/2020 21:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: israil, filistin, haberkibris,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.