Yakıt yok, elektrik yok, istikrar yok, demokrasi yok…

ads ads ads ads
13/06/2022

ads

Hüseyin Ekmekci Hüseyin Ekmekci


Büyük bir ekonomik krizin içerisinden geçiyoruz. Sorun şu ki, bu ülkeyi yöneten 3 parti ve onun 29 vekili, sorunlara odaklanmak yerine, gözlerimizi boyama peşinde. Yaşamın pratiğinde neler yaşandığının, bir köyde neler yaşandığının bilinmemesi imkansız. Ya umurlarında değil, ya da çözme niyetleri yok

Artık, ne şirketler ne de vatandaş bütçe yapıyor. Büyük bir belirsizlik devam ediyor. Elektriği mi hesaplayacaksın, suyu mu, maaşı mı, akaryakıtı mı, hammaddeyi mi? Kimse maliyet hesabı, bütçe, gelecek planı yapamıyor. O kadar belirsiz, bu sizin deriniz değil mi?

Bir gün, diğer günü tutmuyor. Gidin, “her şey güzel olacak” masallarını, sanayide iş yapan üreticiye anlatın bakalım size ne diyecek? Bu kadar büyük bir yalan deryası ancak bu memlekette olur. Elinde hiçbir icraat yetkisi- yeteneği olmayanlar, hepimize masal anlatıp, siyah Mercedes’ine binip gidiyor

TL eridikçe eriyor. Türkiye elindeki tüm argümanlarla dar gelirliden üreticiye, ithalatçıdan ihracatçıya herkesi koruma altına alıyor. Teşvik veriyor, hibe veriyor, düşük faizli kredi veriyor, küçük esnafı il il koruma altına alıyor. Siz ne yapıyorsunuz? Bu sizin derdiniz değil mi?

En son hangi hayvancı ile yan yana geldiniz? Eskiden her köyde, 50 koyunu olan, geçinirdi. Biz beş kardeş 80 koyunla büyüdük. Gücümüz 80 koyundan fazlasına yetmezdi ama aç değildik, yırtık sökük giymedik. Şimdi köylü hayvanlarını satıp yem alıyor, bu ne meret bir durum, bu sizin derdiniz değil mi?

Yahu gençler ev alamıyor ev, ev yapamıyor ev… Şehirleri boşverin, köyde bir alanınız var, ev yapacaksınız. 100- 120 metrekare arası bir evin maliyeti 85 bin sterlin. Arsa dışarı… Geçen hafta 1 milyon 700 bin TL’ydi, şimdi 1 milyar 800 milyon TL. Haftaya ne kadar bilmem… Böyle nalet bir durum, sizin derdiniz değil mi?

Hayvancıklar, küçük- büyük bölündü. Artık küçük hayvancının yaşaması mümkün değil. Herkes deli gibi çalışacak, her türlü KDV vergi ödeyecek, dolaylı vergilerle adeta soyulacak ama karın tokluğuna yaşamı devam edecek. Allahtan reva mı; bu sizin derdiniz değil mi?

Eskiden bir umut vardı. “Umut fakirin ekmeği” derdik, hayalini kurardık. En azından umut bir motivasyondu. Şimdi o da kalmadı. Çünkü herkes işliyor ama fakirleşiyor. Bir ev hayali bile kuramıyor. Karın tokluğu belki. Bir toplumu bu hale getirmekten utanan var mı? Bu size dert değil mi?

Gelip vekil olmak, bakan olmak kolay. Bakan olmak için birbirimizi ezdiniz. Her türlü siyasi adabı ayaklar altına alanlar var. Bakan olmak için tanıdığı herkesi devreye sokanlar var. Etik değerleri pas pas edenler var. Neden? Nedir sizi motive eden? Vatandaşın sorununu çözmeyecekseniz size ne gerek var?

Bu ülkenin sorunu ne? Liyakat. Türkiye’deki ekonomi yönetimi bize tam ters yansıyor, bunu dert edip böyle konuşan bir iktidar yok. Ekonomik protokol konuşulurken tek dert maaş ödemek. Maaş ödenirse tamam. E halk borcu nasıl öder, nasıl beslenir, nasıl barınır dert eden var mı?

Vatandaş ne konuşuyor biliyor musunuz? Mesela traktöründe mazot yok, evinde ışıkları söndürmüş, çocuğunu özel okuldan alıp devlete verecek, hastanelerde hizmet alamıyor, “Afrikalı bizden kıymetli” diyor, aracını park etmiş, bekliyor. Bu sizin derdiniz değil mi?

Memlekette toplu taşıma yok; insanlar işe arabasıyla gelip gidiyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda da vatandaş yalnız. Litresi 26- 27 TL yakıt mı alınır? Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya bir aylık maliyet 4 bin, Mağusa’dan 5… Vatandaşın derdi bu, sizin de derdiniz değil mi? Mahvolduk yahu, hep beraber…

Artık kendinizi de bu kadar kıymetlendirmekten vazgeçin. Korumalar, çakarlı arabalar, etrafınızdaki çıkar çevrelerinin goflamaları falan hikaye, tek gerçek pratikte yaşananlar. Hızla yoklar ülkesi olduk. Başarmanın tek sırrı ise, sorunları doğru teşhis edip, doğru çözüm önerileri sunmak. Etrafından dolanmak değil

13/06/2022 08:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: hüseyin ekmekçi
MANŞETLER

HK Hüseyin Ekmekci

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.