Yanlış beslenme kısırlığa yol açıyor

ads
ads
11/06/2019

ads
ads
Yanlış beslenme kısırlığa yol açıyor

Mevsimlerin doğurganlığa etkisine bakıldığında ise mevsimlere göre tüketilen besinler öne çıkıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu, kısırlığın önüne geçme ve doğurganlığı artırmadaki en büyük etkenin sağlıklı beslenmek ve mevsimlere göre doğru gıda tüketmek olduğunu belirtti

Yanlış beslenme kısırlığa yol açıyor

Günümüzde gittikçe artan beslenme bozukluklarının infertilite yani kısırlığa etkisi büyük. Özellikle meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmemesi, hormonların dengesini bozarak kısırlığa sebep olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Recai Pabuçcu, mevsimsel olarak doğru beslenmenin doğurganlık açısından önemini vurguladı.

ÇOK BASİT AMA ÖNLEYEBİLİYOR

Çok basit gibi görünse de sadece sağlıklı beslenme ve doğru mevsimde doğru gıdaların tüketilmesiyle birlikte bile kısırlığın önüne geçilebiliyor. Prof.Dr. Recai Pabuçcu konuyla ilgili "Özellikle son yıllarda her mevsim her gıdaya, meyve ve sebzeye kolayca erişebiliyoruz. Ancak bu ürünler, kimyalarıyla oynanmış ve hormon takviyesi yapılmış ürünler oluyor. Bu durum, besinden alınacak neredeyse tüm olumlu etkileri olumsuza çeviriyor. Kısırlık sebebiyle kliniğimize başvuran çoğu hastamıza ilk tavsiyemiz sağlıklı beslenmeyle ilgili oluyor. Özellikle meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi çok önemli. Aksi takdirde doğal olmayan yollarla elde edilen bu besinler insan sağlığıyla oynuyor ve vücudun dengesini bozarak kısırlığa sebep olabiliyor" dedi.

VİTAMİNLERİ DOĞAL YOLLARLA ALMAK ÖNEMLİ

Sağlıklı beslenme ve doğru vitaminleri doğru mevsimde almak gebelik şansını artırıyor. Bu aylarda kayısı, şeftali, kiraz, çilek, dut gibi meyveler ve domates, salatalık, marul, dereotu gibi sebzeler gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Prof.Dr. Recai Pabuçcu, gebe kalma sürecinde mevsimine göre doğru beslenmenin öneminin yanı sıra zaten hamilelik döneminde olan anne adayları için de hem bebek hem kendi sağlıkları için hormonlu gıdalardan uzak durmaları gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Gebelikte hormonlu gıdalardan, GDO’lu ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Aksi halde yanlış bir beslenme düzeni gebeliğin risklerini artırdığı gibi bebeğin sağlığını da tehlikeye atıyor. Mevsimsel olarak doğru beslenme pek çok kronik hastalığın önüne geçiyor.”

11/06/2019 15:43
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Yanlış beslenme kısırlığa yol açıyor, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.