Yapay et gerçeği ortaya çıktı

Sığırların dünyaya zarar verdiği iddiasıyla ‘yapay et’ teşviki yapan küreselci malum odakları ters köşe yapacak bir araştırmaya imza atıldı. Bilim adamları tarafından 'yapay et'in çevreye daha fazla zararlı olduğu tespit edildi.

ads ads ads ads
01/05/2024

ads
Yapay et gerçeği ortaya çıktı

Sığırların dünyaya zarar verdiği iddiasıyla ‘yapay et’ teşviki yapan küreselci malum odakları ters köşe yapacak bir araştırmaya imza atıldı. Bilim adamları tarafından 'yapay et'in çevreye daha fazla zararlı olduğu tespit edildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nin Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nden Derrick Risner, Edward S. Spang ve Yoonbin Kim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bölümü’nden Cuong Nguyen ve Kimya, Biyokimya ve Moleküler Tıp Bölümleri’nden Justin B. Siegel dikkat çeken bir araştırma gerçekleştirdi.

ÇEVREYE 25 KAT DAHA ZARARLI

‘Yapay et’ ürünleri için seri üretime geçildiğinde durumda çevreye geleneksel et endüstrisinden daha büyük zarar vereceğini belirten bilim adamları, laboratuvar ortamında üretilen yapılan üretimin ‘iklim krizi’ni engellemek yerine krizi körükleyeceğini belirtti.

İklimi sığır çiftliklerinin ve genel olarak hayvancılığın verdiği zarardan korumayı amaçladığı iddia edilen ‘yapay et’in çevreye verdiği zararın ‘sığırların verdiği zarardan’ 4 ila 25 kata kadar daha fazla olduğu ortaya koyuldu.

YANLIŞ ANALİZLER YAPILIYOR

Araştırma ekibinin lideri Gıda ve Sağlık İnovasyon Enstitüsü'nden Derrick Risner, 'yapay et' ile ilgili yanlış analizler yapıldığını belirtti.

Araştırmacı Risner, "Şirketler büyüme ortamını farmasötik düzeyde arıtmak zorunda kalıyorsa, daha fazla kaynak kullanıyor ve bu da küresel ısınma potansiyelini artırıyor. Eğer bu ürün ‘ilaç’ yaklaşımı kullanılarak üretilmeye devam edilirse, çevre açısından daha kötü olacak ve geleneksel sığır eti üretiminden daha pahalı olacak." dedi.

Risner ayrıca, "Bu, çevre dostu ticari et üretimine yol açmayabilir ancak örneğin daha ucuz ilaçlara yol açabilir" diye konuştu.

SIĞIR ETİNDEN DAHA İYİ DEĞİL

Edward Spang ise "Bulgularımız kültürlü etin çevre açısından geleneksel sığır etinden daha iyi olmadığını gösteriyor. Bu her derde deva değil” ifadesinde bulundu.

Araştırmacılara göre; en verimli sığır eti üretim sistemleri bile tüm senaryolarda yapay etten daha iyi performans gösteriyor. Böylece iklim dostu sığır eti üretimini ilerletmeye yönelik yatırımların, yapay et üretimine yapılan yatırımlardan daha hızlı bir şekilde emisyon azaltma sağlayabileceği kaydediliyor.

MALİYETİ YÜKSEK, POPÜLERLEŞMESİ ZOR

Araştırma ekibi, halihazırda yapay et üreten kurum ve kuruluşların üretimi çok küçük bir ölçekte yürüttüğünü vurgularken maliyeti pahalıya geldiği için yapay etlerin market raflarını doldurması ve popülerleşmesi oldukça zor göründüğünü teyit etti.

MİLYARLARCA YATIRIM YÖNLENDİRİLDİ

Ayrıca araştırmacılar, "Milyarlarca dolarlık yatırım, bu ürünün sığır etinden daha çevre dostu olacağı teziyle yönlendirildi" ifadesini kullandı.

01/05/2024 19:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Yapay et
MANŞETLER

HK YAŞAM

NASA'nın keşif aracı, Mars'ta güneş fırtınasının görüntülerini yakaladı

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

NASA'nın Mars keşif aracı Curiosity Rover, Kızıl Gezegen'de meydana gelen radyasyon patlamasıyla karşı karşıya kaldı. Uzay ajansı bu radyasyon dalgasının Curiosity Rover'ın Mars'ta 2012'deki inişinden bu yana tespit ettiği en büyük dalgalarından biri olduğunu belirtti. Ayrıca, NASA'nın 2024'ün sonlarında Mars'a yönelik yeni bir misyon planladığı ve ESCAPADE adlı ikiz uyduların Mars'ın yörüngesine gireceği ve uzay havasını gözlemleyeceği belirtiliyor. Bu misyon, gelecekteki gezegen keşiflerine önemli bilgiler sağlayacak.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.