Yapay zekayla hazırlanan Putin filmi olay oldu

Polonya'da Rusya lideri Putin'in hayatını konu alan ve deepfake teknolojisiyle hazırlanan film, yapay zekayla ilgili tartışmalara yeni bir boyut getirdi.

ads ads ads ads
24/04/2024

ads
Yapay zekayla hazırlanan Putin filmi olay oldu

Polonya'da Rusya lideri Vladimir Putin'in yapay zekayla canlandırıldığı film tartışma yarattı. 

Polonyalı yönetmen Patryk Vega'nın hazırladığı "Putin" isimli film, gelecek eylülde 35 ülkede gösterime girecek. Rus liderin hayatını konu alan "psikolojik korku" türündeki filmde, yapay zekayla canlandırılan Putin bir diktatör olarak gösteriliyor.

Polonya'daki AIO stüdyosunun deepfake teknolojisiyle hazırladığı İngilizce filmin 3 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğu bildirildi.

Filmde Putin'in aşk hayatının ayrıntıları da var.

Yönetmen Vega, "Filmimiz çağdaş siyasetin en tartışmalı isimlerinden birinin amaçlarına ve eylemlerine ışık tutuyor" dedi. "Putin'i 20 bin sahne için stüdyoya çağırma imkanımız yoktu, o nedenle gerçek bir insan modelini temel almadan sinematik bir karakter yaratmak için öncü yapay zeka teknolojimizi ürettik" ifadelerini kullanan Vega'ya göre film, Putin'i anlamak isteyenler için bir kılavuz niteliğinde. 

Filmde Putin'in çocukluğu, iktidara yükselişi, ABD'yle ilişkiler, Çeçenistan ve Ukrayna savaşları gibi konular yer alıyor. Bazı sahnelerde Rus lider bebek bezi giyerken görülüyor. 

24/04/2024 11:46
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Yapay zeka, PUTİN, HABER
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.