Yarından itibaren Covid-19’la ilgili tüm resmi açıklamalar İngilizce de yayınlanacak

ads ads ads ads
28/02/2021

ads
ads
Yarından itibaren Covid-19’la ilgili tüm resmi açıklamalar İngilizce de yayınlanacak

  Devlet makamları tarafından yapılan Covid-19’la ilgili tüm resmi açıklamalar, yarından itibaren İngilizce olarak da yayınlanacak.

  Ülkemizde yaşayan, çalışan ve üniversite eğitimi gören yabancıların Covid-19’la ilgili tedbirlerden haberdar olmadığı ve kurallara uymakta zorlandığıyla ilgili şikayetler 11 aydan sonra dikkate alındı.

   Hükümet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nın her gün akşamüzeri verdiği Covid-19 vaka sayılarıyla ilgili bilgiler de dahil, devletin tüm Covid-19 duyuru ve tedbir bildirileri, yarından itibaren İngilizce olarak da açıklanacak. Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel’in kendi bakanlığının günlük verileri de dahil, Covid-19’la ilgili tüm açıklamalarının İngilizce versiyonlarının da olması yönünde direktif verdiği öğrenildi.

   Bu çerçevede, gazetelere, dijital gazetelere, televizyonlara söz konusu İngilizce bildirilerle ilgili özel alanlar açma görevi düşüyor. Hatta bazı sivil toplum örgütlerinin de web sayfalarında söz konusu açıklamaları yayınlaması büyük önem taşıyor.

   BRTK, bir süreden beridir Covid-19 açıklamalarını İngilizce, Rumca ve Rusça çevirileriyle de veriyor ancak, yabancıların bu programlar ve saatleriyle ilgili bilgilendirilmesi, haberdar edilmesi gerekiyor.

    Covid-19 açıklamalarının İngilizce de yapılması isteği sıkça Kıbrıs medyasında haber olarak yer alıyor.

    En son olarak Yenidüzen Gazetesi muhabirleri Devrim Demir ile Burçin Aybars, ülkemizdeki yabancı öğrencilerle konuşmuş ve bu haber geçen cuma günü “Açıklamaları anlamıyoruz, ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz” başlığıyla manşet olmuştu.

   Haber Kıbrıs Genel Yayın Koordinatörü Ali Baturay da dünkü köşe yazısında konuyu “11 aydır yabancıların aldığınız pandemi kararlarını anlayacağı bir sistem de kuramadınız” başlığıyla ele almış ve irdelemişti.

28/02/2021 15:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Yarından itibaren Covid-19’la ilgili tüm resmi açıklamalar İngilizce de yayınlanacak, haberkibris, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.