Yaşam beklentisinin 2050’ye kadar 5 yıl artması bekleniyor

Araştırmacılar, önümüzdeki otuz yılda dünya çapında yaşam beklentisinin erkeklerde yaklaşık beş yıl, kadınlarda ise dört yıldan fazla artmasının beklendiğini öngörüyor.

ads ads ads ads ads
20/05/2024

ads
Yaşam beklentisinin 2050’ye kadar 5 yıl artması bekleniyor

Lancet'te yayınlanan bir rapora göre, bu artışların yaşam beklentisinin genellikle daha kısa olduğu ülkelerde olması bekleniyor.

Araştırmacılar, bu eğilimin büyük ölçüde kalp hastalığının, Kovid-19'un, bulaşıcı hastalıkların, doğum ve beslenmeyle ilgili bir dizi sağlık sorununun önlenmesi, tespiti ve tedavisini iyileştiren halk sağlığı önlemlerinden kaynaklandığını söyledi.

Ancak aynı zamanda yaşam beklentisini etkileyen hastalıklarda da değişim tespit ettiler.

Araştırmacılar, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların, insanların yaşam süresi üzerinde bulaşıcı hastalıklardan daha güçlü bir rol oynamasının beklendiğini söyledi.

Sonuç olarak obezite, yüksek tansiyon, kötü beslenme, egzersiz eksikliği ve sigara içme gibi risk faktörleri, gelecek nesilde hastalık ve yaşam beklentisi üzerinde en büyük etkiye sahip olacak gibi görünüyor.

Araştırmacılar, aslında, bu tür metabolik risk faktörlerinden kaynaklanan kötü sağlık ve erken ölüm nedeniyle kaybedilen yılların sayısının 2000 yılından bu yana %50 arttığını buldu.

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri Bilimleri başkanı araştırmacı Dr. Chris Murray, "Bu artan metabolik ve beslenme risk faktörlerinin, özellikle de yüksek kan şekeri, yüksek vücut kitle indeksi ve yüksek tansiyon gibi davranışsal ve yaşam tarzı faktörleriyle ilişkili olanların önüne geçerek küresel sağlığın geleceğini etkilemek için önümüzde çok büyük bir fırsat var." dedi.

Araştırmacılar, genel yaşam beklentisinin 2022 ile 2050 arasında 73,6 yıldan 78,1 yıla çıkacağının tahmin edildiğini söyledi.

Bir kişinin sağlıklı yaşamayı bekleyebileceği ortalama yıl sayısı 2022'de 64,8 yıldan 2050'de 67,4 yıla çıkacak.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nin yakın tarihli bir raporuna göre, ABD'de yaşam beklentisi 2021'de 76,4 iken 2022'de 77,5 yıla yükseldi.

Araştırmacılar, daha az şanslı ülkelerdeki insanların gelişmiş ülkelere yetişerek daha uzun yaşamasıyla küresel yaşam beklentisinin artmasının beklendiğini söyledi.

20/05/2024 12:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Yaşam beklentisi, haber, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Faydası saymakla bitmiyor ama fazlası ölüme götürüyor

HK SAĞLIK

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeniz gerekir. Su, bir yaşam kaynağıdır ve vücut için sayısız faydası bulunur. Ancak ABD'de yapılan bir araştırma fazla su tüketiminin bilinenin aksine zararlı olabileceğini ortaya çıkardı. Özellikle de egzersiz sırasında içilen suyun ölüme bir götürebileceği ortaya çıktı. Peki, su içmenin zararı var mı? İşte yanıtı...

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.