Yaşlanma karşıtı bakımda en önemli 20 kural

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı söz konusu olduğunda anahtar kurallarımız güneşten korunma, iyi beslenme ve iyi bir cilt bakım rutinidir. Cildinizin çok daha sağlıklı, canlı ve parlak olması ayrıntılarda gizli

ads ads ads ads
30/09/2022

ads
Yaşlanma karşıtı bakımda en önemli 20 kural

Cilt yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz ancak durduramazsınız; erken yaşlanmış cildinizi eski haline geri döndürmek ise oldukça zordur. Bu nedenle cildinizi korumak ve yaşlanma etkilerini hafifletmek önceliğiniz olmalı.

Cilt bakımında yapılan basit hatalar ve gözden kaçırılan ayrıntılar zaman içinde önemli fark yaratır. Daha iyi bir cilt bakımı rutini oluşturmak için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Yaşlanmanın yıkıcı etkilerinden korunmak için düzenli cilt bakımı çok önemlidir. Cildiniz için her gün uygulayabileceğiniz güçlü bir rutin belirleyerek cildinizin çevresel etkilere karşı korunmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizin hem içerden hem de dışardan iyi beslenmesi gerekir. Sağlıklı bir beslenme sistemi olmadan cildinizin uzun süre parlak ve canlı kalması neredeyse imkansızdır.

Sizin için derlediğiniz yaşlanma karşıtı 20 cilt bakım ipucu ile cilt bakım rutininizde yaptığınız basit hataları düzelterek önemli bir fark yaratabilirsiniz. İşte en iyi cilt bakım ipuçları…

1. Cilt bakımında 3 temel kuralı asla atlamamalısınız; öncelikle güneşten korunun, her gün mutlaka 2 defa cildinizi temizleyin ve nemlendirin.

2. Hyalüronik asit içeren ürünlerinizi ve nemlendiricinizi, temizlenmiş hafif nemli cilde uygulamak etkisini arttıracaktır.

3. Cildinizin kolajen üretimini arttırmak için C vitaminine ihtiyacınız var. C vitamini vücutta depolanmaz bu nedenle cildiniz için günlük C vitamini ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmalısınız.

4. Sivilce problemi yaşıyorsanız, günlük çinko alımınızı artırmanız destekleyici olabilir. Çinko eksikliği sivilce problemi yaşamanıza neden olabilir.

5. Hindistan cevizi yağı ile gece boyunca uyumak harika bir bakım sağlayabilir ancak komedojenik seviyesi yüksek olan bu yağ gözenekleri tıkayabilir bu nedenle ertesi gün cildinizi iyice temizleyin ve cildinizdeki yağı iyice arındırın. Aynı şekilde saç maskesi yaptığınızda saç diplerinizi özenle arındırın.

6. Cilt tipinize uygun bir tonik kullanmak, yüz temizleme ürününüzün bıraktığı kalıntılardan cildinizi arındırır. Ve gözeneklerin küçülmesine, cildinizdeki pürüzlerin azalmasına destek olur.

7. Cilde iyi gelen doğal yağlar arasında, üzüm çekirdeği yağı, kuşburnu yağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı, argan yağı, aspir çiçeği yağı ve zeytinyağı yer alır. Bu doğal yağları gece bakımı için nemlendiricinizi uyguladıktan sonra doğrudan cildinize sürebilirsiniz.

8. Her gün güneş kremi kullanıyorsanız cildinizin yaşlanmasını önleyebilirsiniz ancak güneş kremi bazen sivilcelere neden olabilir, bunu önlemek için yağ bazlı bir temizleyici edinerek akşamları çift aşamalı temizlik yapabilirsiniz.

9. Yüzünüz ve gözleriniz şiş uyanıyorsanız, vücudunuzdaki enflamasyon oranı yüksek olabilir. Bunun için daha fazla su içmek, gün içerisinde detoks etkisi yaratabilecek besinler ve içecekler tüketmek sabah şişliklerinin önüne geçecektir.

10. Cilt bakım ürünlerinizin cilt tipiniz için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz, kendi cilt tipinize uygun olmayan ürünleri uzun süre kullanmak cilt bariyerinize zarar verir ve cilt yapınızı bozabilir.

11. Yüzünüzdeki kırışıklıklara karşı iyi bir serum arıyorsanız, retinol içeren serumları tercih edebilirsiniz. A vitamininin bir formu olan retinol yaşlanma karşıtı oldukça güçlü etkileriyle biliniyor. Retinol oldukça güçlüdür, saf ürünler tercih ediyorsanız düşük seviyelerden başlamalısınız.

12. Koyu göz çevresi sorunu yaşıyorsanız, günde 2-3 defa göz çevrenize soğuk press uygulayabilirsiniz. Göz çevresindeki kan dolaşımının artması için yaklaşık 5 dakika bölgeyi nazikçe soğutun. Sonuçları almak için yaklaşık 1 hafta boyunca uygulayın.

13. Cildiniz için gerçekten iyi bir şey yapmak istiyorsanız antioksidan alımınızı arttırın. Birçok meyve ve sebze bol miktarda çeşitli antioksidanlar içerir.

14. Ghua sha taşı ile cilt masajı yapmak, cilt hücrelerini uyarır ve kan dolaşımını hızlandırarak cildinizin beslenmesini sağlar. Cilt masajı doğru uygulandığında sarkmaların önüne geçer. Yüz masaj aletlerinizi kullanmadan önce iyi temizlendiğinizden emin olun.

15. Sivilce sorunu yaşıyorsanız, allık fırçalarınızı daha sık temizlemelisiniz. Yastık kılıflarınızı daha sık değiştirmek yardımcı olabilir. Yastık kılıflarında gün boyu biriken bakteriler cildinizdeki sivilce probleminin geçmesini zorlaştırabilir.

16. Cilt lekelerinin en yaygın nedeni güneştir. Cildinizde oluşan lekelerin geçmesi aylarca sürebilir. Haftada 2-3 defa peeling ve leke karşıtı bakım kremi uygulayarak cildinizin yenilenmesine destek olun.

16. Cilt lekelerinin en yaygın nedeni güneştir. Cildinizde oluşan lekelerin geçmesi aylarca sürebilir. Haftada 2-3 defa peeling ve leke karşıtı bakım kremi uygulayarak cildinizin yenilenmesine destek olun.

17. Cildinize peeling yaparken en sık yapılan hatalardan biri cilde sert davranmaktır. Özellikle pütürcüklere sahip bir peeling tercih ediyorsanız cildinizde ince çatlaklar olmaması için oldukça nazik davranmalısınız. Aynı şekilde yüzünüzü silerken havluya sürmeyin.

18. Cilt tonunuzu canlandırmak için beta-keroten içerikli havuç, kavun gibi meyve ve sebzelerden biraz daha fazla tüketebilirsiniz.

19. Her ürünü göz çevresine sürmeyin, bu bölgedeki deri oldukça hassastır ve gerekli hassasiyeti göstermemek göz çevresinde küçük kılcal çatlaklara, yağ bezleri ve göz altı torbalarına neden olabilir.

20. Hücrelerinizin belirli bir yenilenme hızı vardır. Cilt bakımında anında mucize sonuçlar beklemek yerine düzenli bakımla cildinizi koruyarak uzun vadede çarpıcı bir fark yaratabilirsiniz.

30/09/2022 21:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Yaşlanma karşıtı bakımda en önemli 20 kural
MANŞETLER

HK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.