Yedikule Zindanları restore ediliyor

Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden biri olan İstanbul'daki Yedikule Zindanları restore ediliyor

ads
ads
31/07/2020

ads
Yedikule Zindanları restore ediliyor

Fatih Belediyesi’nin, tarihi zindanlar ve hisarın restorasyonu için açtığı 1.8 milyon liralık proje ihalesinin sözleşmesi 27 Temmuz’da imzalandı.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Yedikule Zindanları ve hisarının ön tahsisi, şubatta 2 yıllığına Fatih Belediyesi'ne yapıldı.

Alev Alatlı: Yedikule Zindanları'nda oturmuyoruz, abartmamalı 

Belediye, Yedikule zindanları ve hisarının işlevlendirilmesine yönelik restorasyon, inşaat ve çevre düzenleme projesi hazırlatmak üzere 19 Haziran 2020 tarihinde ihaleye çıktı.

Yaklaşık maliyeti 4 milyon 870 bin TL olarak belirlenen ihaleye 3 teklif sunuldu. İhalede bir firmanın teklifi geçerli sayıldı. İhaleyi, 1 milyon 830 bin liralık tek geçerli teklifin sahibi Nun Mimarlık A.Ş kazandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre firmayla 27 Temmuz 2020 tarihinde sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre Nun Mimarlık, 21 Temmuz 2021'e kadar tarihi surların restorasyon, inşaat ve çevre düzenleme projelerini hazırlayacak.

Yedikule Zindanları'nın tarihçesi

Yedikule Zindanları, Bizans İmparatorluğu'na misafir olarak gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Yedikule Hisarı'nın içinde 1600 yıllık Altın Kapı bulunuyor.

700 yıllık kervansarayda 'korsan' restorasyon: Merdivenler granit mermerle kaplandı, duvar çimentoyla sıvandı

Osmanlı döneminde hazinenin muhafazası amacıyla kullanılan tarihi hisar, Sultan II. Selim döneminde zindan olarak kullanılmaya başlandı. Çandarlı Halil Paşa, Trabzon Rum İmparatoru David Kommenos ve oğulları Kanlı Kuyu’da idam edildi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en genç padişahlarından Genç Osman da Yedikule Zindanları'nda boğuldu. II. Mahmud döneminde zindan olarak kullanılmasından vazgeçildi ve 1856 yılında baruthaneye dönüştürüldü.

Galata Kulesi'ndeki restorasyon kuş yuvaları nedeniyle ertelendi

1968 yılında, İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen tarihi yapı, 2004 yılında Maliye Bakanlığı tarafından geri alındı.

Zindanlar, özelleştirilerek Swees Turkish International (STI) İç ve Dış Ticaret Şirketi’ne Maliye Bakanlığı tarafından 30 yıllığına kiralandı. Birçok konsere ev sahipliği yapan hisar, şirket tarafından genişletilmek için ağaçlar kesilip, tarihi yapının zeminindeki taşları sökülüp mıcır dökülünce tepki çekti.

Sivil toplum örgütlerinin açtığı dava sonucunda kiralama işlemi iptal edildi. Karar 2008 yılında onandı.

31/07/2020 19:55
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: yedikule zindanları, türkiye yedikule zindanları,
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.