Yeni bir gezegen keşfedildi

ads ads ads ads
01/10/2021

ads
ads
ads
Yeni bir gezegen keşfedildi

Gezegenin kırık halkaları, halkalar ile gezegen arasında oluşan başka bir gezegen tarafından parçalanmış olabilir.

Independent Türkçe'den Kerim Çelik'in haberine göre gökbilimciler, Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaklıkta, tuhaf biçimde bir yerine üç yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegen keşfetti.

Garip gök cismi GW Ori ayrıca 38 derecelik garip bir açıyla ikiye bölünmüş bir diske sahip, sanki Satürn'ün halkaları ortadan kırılmış ve eğilmiş gibi.

Bu iç halkalar, gezegenler oluşturmaya yetebilecek 30 Dünya kütlesi kadar toz içeriyor.

Exeter Üniversitesi'nden astrofizik profesörü Stefan Kraus, gezegenlerin etrafındaki disklerin çarpık ve uyumsuz hizalanmış olmaktan ziyade genellikle bir düzlemde bulunduğunu belirterek, söz konusu keşfin "uç bir vaka" olduğunu söyledi.

Araştırma ekibinden Alexander Kreplin de şu ifadeleri kullandı:

'Diskte bir gezegenin varlığına dair doğrudan bir kanıt arayabileceğiz'

Ekip, Orion takımyıldızındaki bu garip gezegeni, yörüngesinde olduğu yıldızların yerçekiminin incelenmesini ve hareketlerinin haritalanmasını sağlayan çeşitli ölçüm araçlarını kullanarak 11 yıldır araştırıyordu.

Bilgisayar simülasyonları, üç yıldızın birbiriyle çakışan yerçekimi kuvvetlerinin diski parçaladığını öne sürmüştü fakat sistemi inceleyen başka bir ekibin araştırmasında farklı bir sonuca varıldı. Kanada'daki Victoria Üniversitesi'nden Jiaqing Bi, "Diskin parçalanma nedeninin izahı için bu halkaların arasında bir gezegen olması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Söz konusu bilim insanları, üç yıldızın çekim gücünün diski parçalamak için yeterli olmadığına inanıyor. Şili'deki ALMA teleskopu ve Çok Büyük Teleskop aracılığıyla önümüzdeki birkaç ayda yapılacak gözlemler, bilim insanlarını gerçeğe ulaştırabilir.

İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'nden Dr. Alison Young, The New York Times'a, "Diskte bir gezegenin varlığına dair doğrudan bir kanıt arayabileceğiz" dedi.

İki yıldızın yörüngesinde dönen çok sayıda iki-yörüngeli gezegen olsa da üç yıldızlı yörüngeye sahip bir gezegen hakkında çok az bilgi bulundu. Yine de tüm yıldızların onda birinin bu şekilde kümelendiği tahmin ediliyor. Bazı gezegenlerin daha da fazla yıldızın yörüngesinde dönüyor olması da mümkün.

01/10/2021 17:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Yeni bir gezegen keşfedildi, haberkibris,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.