Yeni internet hız rekoru! Saniyede Tam 1,02 Petabit

ads ads ads ads
04/06/2022

ads
ads
Yeni internet hız rekoru! Saniyede Tam 1,02 Petabit

Japonya'daki araştırmacılar, 1,02 petabit veri aktarım hızına ulaşarak dünya rekoru kırdı. Bu hıza ulaşılırken kullanılan fiber optik ağın günümüzdeki internet altyapılarından pek farklı olmadığı ifade edildi.

Japon araştırmacıların ulaştığı hız, aynı anda 10 milyon 8K videoya bedel. Açıklamalara göre bu hız rekoru ile ilgili heyecan yaratan bir diğer detay ise kullanılan fiber optik ağ. Araştırmacılar, bunun günümüzde kullanılan internet altyapılarından farklı olmadığını; bu sebeple gelecekte bu tarz hızlara ulaşmak için yapılacak yükseltmeleri kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Ayrıca, 51,7 kilometrelik bir uzaklıktan aktarılarak elde edilen rekorda dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) ismi verilen bir tekniğin kullanıldığı aktarıldı. Ayrıca aktarımda tek çekirdek yerine dört çekirdek kullanıldığı da gelen açıklamalar arasında yer aldı. Bunlar sayesinde farklı dalga boylarındaki sinyallerin hat üzerinden aynı anda gönderilebildiği ifade edildi.

 

04/06/2022 18:00
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: yeni, internet hız rekoru, internet,
MANŞETLER

HK YAŞAM

Yeni iPhone 14 hakkındaki her şey: Çıkış tarihi sızdı (Fiyatı ne kadar)

HK YAŞAM

Yeni iPhone 14 ailesinin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor. Apple'ın iPhone 13'ü henüz yeni bir telefon sayılırken milyonlarca kullanıcı yeni iPhone 14 ailesini merak ediyor. Apple'ın yeni seride fiyatlara zam yapacağı iddia ediliyor. iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'ten oluşması beklenen akıllı telefon ailesinin tüm özellikleri, fiyatı ve tasarımına ilişkin sızıntıları haberimizde bulabilirsiniz...

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.