HABER KIBRIS

Yeni iş yeri kuracaklara müjde!

ads
04/09/2012
Haber Kıbrıs

Yeni iş yeri kuracaklara müjde!
ads

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Kıbrıs Vakıflar Bankası arasında Küçük Esnaf ve Sanatkarlar,Küçük Ölçekli İşletmeler ile Yeni İşyeri kuracak olan Üniversite mezunlarına, faiz iadeli kredi kullandırılmasına ilişkin ek protokol imzalandı.

Bakanlar Kurulunun K-1054-2010 sayılı kararına istinaden imzalanan ek protokol kapsamında, daha önce sözkonusu krediler için uygulanan faiz iade desteği 800 Bin TL artırılarak 1 Milyon 400 Bin TL’den 2 Milyon 200 Bin TL’ye çıkarıldı.

Program dahilinde 25 Bin TL’ye kadar Yüzde 8 Faizli Esnaf Kredisi verileceği belirtildi. Bunun yanısıra en fazla 3 personel olmak üzere personel başına ek 3 Bin TL’nin de verileceği açıklandı.

Uygulanacak program kapsamında Ekonomi ve Enerji Bakanlığının karşılayacağı 800 Bin TL faiz farkı ile birlikte yaklaşık 4 Milyon 500 Bin TL kredi hacmi meydana gelecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hedeflerinin ülke ekonomisine ve ekonominin en önemli aktörlerinden biri olan olan Esnaf ve Sanatkarlar ile Küçük Ölçekli işletmelere bir cansuyu vermek olduğunu belirterek, yapılacak olan katkının işletmelere bir canlılık getireceğine olan inancını dile getirdi.

Atun, protokol kapsamında yeni işyeri kuracak Üniversite mezunlarının da olduğunu hatırlatarak, bilgi ve birikimini ülkemizde kullanmak isteyen gençlere yapacakları projelerde katkı yapmak amacı taşıdıklarını belirtti. Bakan Atun bu kapsamda yeni girişimciye 34 Bin TL’ye kadar kredi verileceğini de ekledi.

Yeni girişimcilere her zaman yeni projeler ile destek vermeyi hedeflediklerini söyleyen Atun, bu alanda yakın bir zamanda devreye girecek olan eğitim ve hibe programlarının da yürütüldüğünü hatırlattı.

Bakan Atun, açıklamasında Bakanlık olarak esnafın ve işletmelerin her zaman yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, önümüzdeki dönemlerde de yeni protokollerlerle esnafa yönelik katkılarının devam edeceğini söyledi.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: vakıflar bankası, kredi, üniversite mezunu
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems