Yeni tip koronavirüs ruh sağlığını da bozdu

ATHALASSA RUH VE SİNİR HASTALIKLRI HASTANESİNE HASTA GİRİŞLERDE ARTIŞ GÖZLEMLENDİ

ads
ads
25/05/2020

ads ads
Yeni tip koronavirüs ruh sağlığını da bozdu

Yeni tip koronavirüsün Güney’de insanların ruh sağlığını da olumsuz etkilediği bildirildi. Kaygı, korku ve belirsizliğin tavan yaptığı, panik ataklar yaşayanlar ve hatta intiharı düşünenler olduğu vurgulandı.

Politis’in “Koronavirüs Sabrımızı Sınıyor… Akıl Sağlığı Krizi” başlıklı haberinde, ihtiyaç duyanların uzmanlara ulaşması için kurulan telefon hattına 19 Mayıs 2020’ye kadar 128 yardım çağrısı gittiğini ve son günlerde Athalassa’daki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne giriş yapan hasta sayısında artış gözlemlendiğini, şu anda hastanede tedavi gören hasta sayısının 90’a ulaştığını kaydetti.

Haberde, uzman yardımı için Mart ayı sonunda devreye konulan telefon hattına ulaşan 128 kişiden 40’ının yoğun kaygı, korku ve panik atak, 30’u uyku sorunu şikayetlerinde bulunduğu, 11 kişinin de intihara meyilli olduğu ve psikiyatra yönlendirildiği belirtildi.
Gazete, yeni tip koronavirüs salgınının halk arasındaki çeşitli etkilerini ortaya çıkarmak üzere RetailZoom şirketine yaptırdığı anketin devamını da aktardı.

RetailZoom tarafından 20-21 Mayıs’ta, 18 yaş ve üzeri 777 kişiye ulaşılarak ve aynı IP adresinden gelen cevaplar ayıklanarak yapılan ankette; Rum Eğitim Bakanlığı tarafından salgın döneminde uygulamaya konulan internet üzerinden eğitim programının değerlendirilmesi istendiğinde ankete katılanların yüzde 51’i eksikleri olduğunu, yüzde 16’sı başarısız olduğunu söyledi.  Bu başarısızlığın sorumlusu sorulduğunda katılımcıların yüzde 66’sı Rum Eğitim Bakanlığı cevabını verdi. Öğrencilerin 21 Mayıs’ta okula dönmesi kararını doğru bulanlar yüzde 51 oldu.

Katılımcıların yüzde 46’sı yeni tip koronavirüs salgını geçtikten sonra yaşam tarzını değiştirmeyi düşündüğünü söylerken, salgın sürecinde hayatının sona ereceğini düşünmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 94, “dünyanın sonu geldi” düşüncesine kapılmadığını söyleyenlerin oranı da yüzde 93 oldu.
Rum Futbol Federasyonu’nun (KOP) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birinci ligi yarıda kesme kararını doğru bulanların oranı yüzde 37, bu karara itiraz edenlerin oranı da yüzde 38 oldu.

25/05/2020 12:17
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: koronavirüs, güney kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Cep Telefonları Kansere Neden Olur mu?

HK SAĞLIK

Cep telefonları artık vücudumuzun bir parçası oldu. Günümüzde 5 milyar insanda, cep telefonu var. Yani dünyadaki insanların yüzde 61’inde cep telefonu var ve bunların büyük çoğunluğu 'akıllı' telefon. Peki bu telefonlar gerçekten zararsız mı? Bu kadar büyük bir ekonomik pazar varken, yapılan araştırmalar gerçekten güvenilir mi, tarafsız mı? Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar, açıkladı.

Bu maske tarifi saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor

HK SAĞLIK

Dünyanın geleneksel bakım ritüelleri arasında yer alan yumurta ile saç bakım maskeleri, birçok kişi tarafından deneniyor ve saçlara olan muazzam etkileri ile herkesin favori saç maskeleri arasında yer alıyor. Kullanılan kimyasal ürünlerin, saç boyalarının ve çevresel faktörlerin saçlardaki tüm doğal yağları ve proteinleri uzaklaştırması sonucu kuruma, yıpranma ve matlaşma sorunlarının giderilmesi için yumurta maskeleri daha nemli, parlak ve canlı saçlara ulaşmak için kolaylık sağlıyor.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.