Yerli-4-Medya, Siyaset, Göç ve Devlet

ads ads ads ads
13/06/2020

ads
ads
ads

Aybike Yektaoğlu Aybike Yektaoğlu


Bir ülke daha yoktur ki bir gündemi veya konuyu tartışırken alev gibi parlayıp üç gün sonra sönsün. İki hafta önce yangınları konuşurken, gündem anında evrilebiliyor ve o konu bir sonraki aleve kadar rafa kaldırılıyor.

Birden suyu konuşurken, kendimizi turizmden veya sağlıktan bahsederken buluyoruz. Sonra yerli işgücü, yerel üretim. Birden ithal mal ve fona dönerken, vatandaşın aşını alabilmek için kazandığı parayı tartışıyoruz.

Yaklaşık 10 sene öncesine kadar yerel TV izlenme oranı bugüne göre çok daha fazlaydı. Çünkü dolu dolu programlar ile toplum TV karşısında kilitlenirdi.

Baskıyı daha önceki dönemlerde uzun süre hisseden toplum, fikir/düşünce özgürlüğünü rahatça kullanarak, yapılan yayınları izleyerek, yorum yapıyor, tartışıyordu. Gündemler iç çamaşırı değişir gibi bir günde değişmiyordu. Çünkü SİYASET monolog yapmıyordu.

Birden “apolitik” bir nesil yaratma çalışmalarına girişildi. Çünkü siyaset yapan/konuşan gençler, hükümetler değişirse iş bulamayacaklar diye ailelerinden baskı görmeye başladılar. Çünkü ailelerin kulağına bu fısıldandı.

İşin altından kalkamayanlar, toplu olarak farklı ideolojilerden, oluşumlardan gelenler yerel TV’lerde tartışma ortamlarını kaldıramadıkları için, MONOLOG bir ortam yarattılar.

Sonra sosyal medya fikir ve tartışma için vesile oldu. Bunun yeni model baskılama yöntemi de açık ve seçik bir şekilde herkesi bir yerlere konumlandırma, sıkıştırma, aşağılama, hakaret etme, sövme ve sindirmeye dönüştü.

Bazıları fikir/düşünce özgürlüğünü siyaseten birşeyler söyleyenleri damgalayıp sindirme yolu olarak gördüler. Fikir,/düşünce özgürlüğünün tam olarak tanımlanmaması yüzünden de bazıları kişilere sövmeyi, hakaret etmeyi düşünce özgürlüğü ile lanse etmeye başladılar. Şaka gibi!

Devletin 3 önemli temeli yasama, yürütme ve yargıdır. Artık dünyada medya da algı, düşünce/fikir özgürlüğü için bu üç temelin yanında sayılmaktadır. Medya, devleti tüm toplumun önünde mahkeme olmadan yargılayan, ama hükmü topluma bırakan bir araçtır.

Bir ülkede medya, hem ulusal hem de uluslararası alanı ne kadar konuşur tartışırsa, dünyada gündemi ne kadar izlerse ve yazarsa, toplum da o kadar bilinçli olur, sorgular, öğrenir ve gelişir.

Medyanın yönettiği bir siyaset, siyasetin yönettiği de bir medya toplumu boğmaktan, cahilleştirmekten ve geriletmekten başka bir şeye yaramaz. Bugün Doğu Akdeniz’de jeopolitik olarak gündemler değişir ve ülkeler şekillenirken, biz halen Güney’e çalışmaya gidenlerin Rum’cu mu, vatan haini mi olduğunu tartışıyorsak hapı yuttuk demektir.

İngiltere’ye göç edip bizim devletimizin zamanında ya iş vermeyerek ya da siyaseten aç bıraktığı insanlar Elizabeth’ci, Türkiye’ye göç edenler hükümetine göre oncu bucu mu? Avustralya’ya göç edenler de Aborjin’ci veya kangurucu mu? Nedir bu terbiyesizlik?

Ama onlar da (göç etmek zorunda kalanlar) bizim iç işlerimize karışıyor. Evet, karışıyor! Bugüne kadar, bu 37 yıllık devlet, Göç veya Göçmen Politikası üretti mi? Kıbrıslı Türklerin çoğunlukta yaşadığı ülkelere atadığı temsilciler ile bu konuda bir devlet politikası oluştu mu?

Sonra da yeni bir keşif yapıyormuş gibi Kıbrıslı Türkleri bu adaya hangi teşvik ve pazarlama ile geri döndürürüz konuşma ve tartışmaları. Ay’ın dünyanın uydusu olduğunu yeniden keşfettik ve yeni bir fikirmiş gibi pazarlayalım!

Kıbrıs medyasının devlette siyaset yapanları Monolog ortamdan artık çıkarması, “ben gelmem” diyenlere de bu halkın artık “hodri meydan” demesi gerekiyor. İncir çekirdeğini doldurmayan konularla gündemi dolduran bazı siyasetçilerin, “Siyaset Yapmayın” saçmalığına artık bir “DUR” demesi lazım.

Siyasetin tanımı şudur (TDK): Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Memleket idaresi.

Bazıları toplum tarafından seçilmiş oldukları yerlerde tanımı bilmedikleri işlere soyunmasınlar. Önce tanımını öğrensinler, sonra konuşsunlar!!!!

 

13/06/2020 10:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Aybike Yektaoğlu, haber, kıbrıs, kktc, yazı
MANŞETLER

HK Aybike Yektaoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.