Yeroşibu’da bulunan eski eserler gömülme riski altında

Baf-Yeroşibu’daki arkeolojik alanın, üzerinin toprakla örtüleceği, bu nedenle Rum Eski Eserler Dairesi’nin alanda yeni buluntulara rastladığı bildirildi.

ads ads ads ads
10/08/2022
tak

ads
ads
Yeroşibu’da bulunan eski eserler gömülme riski altında

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un, lüks otel ve iki kule inşa etmek üzere Rum Yönetiminden izin aldığı, Baf-Yeroşibu’daki arkeolojik alanın, üzerinin toprakla örtüleceği, bu nedenle son günlerde kazı çalışmalarını hızlandıran Rum Eski Eserler Dairesi’nin alanda yeni buluntulara rastladığı bildirildi.

Haravgi “Ekonomik Çıkarlar İçin Eski Eserleri Gömüyorlar” başlığıyla birinci sayfasından ve fotoğraf destekli yayımladığı haberinde Ekologlar Haraeketi’nin, “Baf’ta, Mall örneğinde olduğu gibi gelişim adına ve Express prosedürler ile kıymetli arkeolojik buluntular gömüldü.  Başpiskopos’un hükümetten inşaat izni aldığı alanda bulunan arkeolojik eserlere de aynısı olacağından endişeliyiz” şikayetinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Hareket tarafından dün yayımlanan bildiride Rum Yönetiminden, Yeroşibu’da lüks otel ve iki kule inşa etmek için izin alan II. Hrisostomos’un, bölgedeki arkeolojik eserleri traktörle yerle bir etmekle tehdit ettiği, son günlerde hızlandırılan arkeolojik kazılarda yeni eserlere ulaşıldığı kaydedildi. Buluntularla ilgili fotoğrafların, durumu apaçık ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada “geçici kazanç için tarih ve kültür gömülemez” vurgusu yapılarak Eski Eserler Dairesi ile yeni kurulan Kültür Müsteşarlığı göreve çağrıldı.

10/08/2022 13:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: baf, tarihi, eser,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.