HABER KIBRIS

Yerseniz…

ads
14/12/2016


ads

Ahmet Okan


Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kandil Gününde ahalinin güneye rağbet göstermesi hayret edilecek bir durum değildir.

Yaşam tarzı böyledir…

Bir yerli ampule göre, bu günün tatil olması isabetli bir karardır.

Çünkü denildiğine göre Kandil Gününde insanlar gece geç vakitlere kadar ibadet ettiği için sabah kalkmak zor oluyor, ki bu ibadet şekli Kıbrıs’ın hiçbir döneminde görülmemiştir.

Ampul hayal görüyor…

İlber Ortaylı’ya göre Kıbrıslı Türkler “Kaba Türkmenler”dir.

Bunlar Osmanlı’ya baş kaldıran, sürekli kavga içinde olan, vergi vermek istemeyen Anadolu’nun Müslüman kesimleridir…

“1571 Yılından Sonra Kıbrıs’ın Etnik ve Kültürel Yapısında Görülen Değişiklikler” başlığı altında yaptığı araştırmada Ahmet An dostumuz şunları belirtir:

“1572 yılında yapılan bu kayıt işlemine göre, Kıbrıs’a nakledilmek üzere 255 numaralı mevkufat defterine yazılan ailelerin sayısı, öngörülen 5760 hane yerine ancak 1689 olup, ait oldukları kasabalara göre dağılımı şöyle idi: Aksaray 225, Beyşehir 262, Endugi 145, Develihisar 197, Ürgüp 64, Koçhisar 88, Niğde 172, Bor 69, Ilgın 48, İshaklı 87, Akşehir 130 aile. Bu defterlerin incelenmesinde, göçmenlerin tamamen Türk ve Müslüman oldukları tespit edilmiştir.”

Adaya sürgün edilenlerin bir kısmı ya hiç gelmemiş,

Ya da kaçmışlardı.

Bu yüzden sürgün başka yıllarda da devam etmişti.

Ahmet An’ın ilgili araştırmasında şunlar da var:

“43 numaralı Mühimme Defterine göre, Kıbrıs’a 12 bin ailenin nakledilmesi planlanmışken, 7 Ocak 1581’de ancak 8 bin kadar hane mevcut olup, nakledilmesi düşünülen miktarın üçte birinin adaya hiç gelmediği anlaşılmıştır.

Daha sonraki yıllarda Konya, Kırşehir, Çorum, Kayseri, Samsun, Çankırı Eskişehir, Ankara, Darende, Uşak’tan Türk aileleri, Kıbrıs’a gelerek hisarlarla çevrili şehirlerle boş Latin köylerine yerleştirilmişti. Kayseri bölgesinden gelenler arasında Ermeniler, İç Anadolu’dan Hıristiyan aileler, yörük aşiretleri, Suriye’den bazı Musevi aileleri ve bazı Rodoslular da Kıbrıs’a göç ettirilen sürgünler arasında idi.”

İlber Ortaylı’ya dönecek olursak “vesikalanmış en açık Türk kavimi sizsini (Kıbrıslı Türkler)” diyor ve ekliyor “Kaba Türkmenlersiniz; yerseniz… Bunu böyle tanımak lazım, kendinize Fenike, Venedik gibi kimlikler aramayınız”.

Ortaylı “bunların (Kıbrıslı Türkler) dinle falan ilgileri yoktur, Voltaire okuyarak da laik falan olmuş değillerdir” diyor.

Demek istediği Kıbrıslı Türklerin laik ve Batılı tarzda yaşamaları, buna uygun bir geçmişleri olmasındandır…

Geçmişe baktığımızda Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin vergi yüzünden olsun, yöneticilerin despotlukları yüzünden olsun zaman zaman Osmanlıya başkaldırdıkları ve kanlı çarpışmalar içine girdikleri görülür.

Halil (Dizdar) Ağa isyanı bunların en çarpıcı örneğidir…

Bakalım ileride ne olacak?

Demek istediğimiz her toplumun bir geçmişi vardır.

Bir etnik kimlik başka kültürlerle de harmanlanarak kendine özgü bir kimliğe dönüşebilir.

Biraz Lüzinyan, biraz Venedik, biraz Kıbrıslı Rum, biraz Kıbrıslı Türk, biraz İngiliz.

Toplamı “Kıbrıslı” eder.

Yerseniz… 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ahmet okan
MANŞETLER

HK Ahmet Okan

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems