“Yeşil kaplumbağalarımızın geleceği Mısır’daki lagüne bağlı”

ads ads ads ads
28/11/2022

ads
 “Yeşil kaplumbağalarımızın geleceği Mısır’daki lagüne bağlı”

SPOT- Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği, “yeşil kaplumbağaların geleceğinin Mısır’daki lagüne bağlı olduğunu" belirtti.

Denekten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yönetim kurulu üyesi Dr. Damla Beton, yeşil kaplumbağa sayılarında yaşanan artışın kendilerini çok sevindirse de bu artışın özellikle Mısır’daki tek bir lagüne odaklanıyor olmasının endişe verici olduğunu vurguladı.

Beton ayrıca şu ifadeleri kullandı:

 “Şöyle ki, annelerin çoğunun beslenmekte olduğu insan yapısı bu alanda meydana gelecek bir değişiklik ya da felaket ülkemizdeki sayıların aniden azalmasına neden olabilir. Hatta tüm popülasyonu tehlikeye atabilir.”

Dernek yönetim kurulu üyesi Dr. Robin Snape ise, 2010 yıllarına göre ülkede yumurtlayan annelerin çok daha fazlasının beslenmek üzere Bardawil Lagününe gittiğini, ancak Kıbrıs ve Türkiye kıyılarında beslenen bireylerin gün geçtikçe azaldığını ve bunun büyük ihtimalle hedef dışı av kurbanı olmalarından kaynaklandığını belirtti.

Snap, “Kıbrıs sularında yaşayan kaplumbağaların ağlara takılıp ölme olasılıklarını azaltmak için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor ve balıkçılarımızı bu teknolojileri kullanmaya teşvik ve finanse ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

28/11/2022 17:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:  “Yeşil kaplumbağalarımızın geleceği Mısır’daki lagüne bağlı”
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.