Yrd. Doç. Dr. Emiroğlu yazdı: Lider Kime Denir?

Spor Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Osman Emiroğlu'nun kaleminden...

ads
ads
04/04/2020
HK

ads ads
Yrd. Doç. Dr. Emiroğlu yazdı: Lider Kime Denir?

Birileri seni takip ediyorsa Lidersin !. Her şey yolunda giderken anlamlıymış gibi görünen pek çok şeyin başımıza bir felaket geldiğinde anlamını yitirmesi ve başka yeni değerlerin fark edilmesi tarihin tüm dönemlerinde insanoğlunun deneyimlediği bir şey. Zorlu koşullar, lider pozisyonundakileri test ederken yeni liderlerin ortaya çıkmasına da olanak sağlar. Futbol maçlarının sahaya çıkma seremonisinde gördüğümüz o jöleli futbolcuların gerçekten güçlü ve dayanıklı karakterlerinin olup olmadığını maçın sonundaki yüz ifadelerinden daha iyi anlayabilirsiniz. Durgun suda herkes kaptan atasözü boşuna çıkmadı. Şartlar zorlaşıp kalp atım sayısı arttığında, karın ağrısı mide bulantısıyla karıştığında, karar verme ve verilen kararın sorumluluğunu almak gibi yükü kiloyla ölçülemeyen ağırlıkların altına girince gerçek lider kimmiş belli olmaya başlar. Benim için böyle bir yazıyı yazmak kolay. Klavye kahramanlığı bedava ne de olsa. Sosyal medyadan sürekli sallamaya ve sonrasında hep sütten yapılmış köpüklü Nescafe ile Netflix seyretmeye benzemiyor bu işler.

 

Liderlik bir makam değil bir tutumdur. Kartvizitlerde yazan müdür, müdür yardımcısı, direktör gibi unvanlar sahibine değer katmaz, sadece yükünü artırır. Birilerini ETKİLEYEMİYORSANIZ lider değilsiniz demektir. Robin Sharma, Unvansız Lider kitabında, bir kurumda herkesin doğal lideri olmayı başaran karakterin, lider olmak için hiçbir bir unvana ihtiyaç duymadığını kurgulamıştı. Bunun gibi pek çok lider toplumun her kesiminde unvanları olmasa da liderlik yapmaya devam ediyor. Liderlik eğitimlerinin pek çoğunda liderlik özellikleri diye 200 tane özellik sayarak süpermen olma hayalleri gören pek çok katılımcının günün sonunda her koşulun ve grubun kendi lider özelliklerine gereksinim duyduğunu kavraması zaman alıyor.

 

Peki insanlar kimleri takip eder, Kimleri lider olarak tanımlar?. Tabii ki de karanlık bir ormanda YOLU BİLENİ !!. Yolu bilmeyen bir otobüs şoförü, yolcuları hedeflenen yere götüremez. Dağdaki lider köyün çobanı, spordaki lider teknik direktör veya kaptan, evin lideri ise hanım :)). Yani kısacası yolu yordamı bilmek liderliğin ön şartı. Bu yolu belirlemek ise öğrenme becerisi, deneyim, iletişim, takım çalışması ve en önemlisi bilgelik ister. Uçakta panik olan pilotun kimseye hayrı yok. O zaman önce kendimize, sonra çevremize, sonrasında ise ihtiyacı olan herkese liderlik yapabilmek için soğukkanlılık becerilerine bilgeliği de eklemek zorundayız. Sadece fiziksel olarak yanımızdakilere değil, teknolojiden de faydalanarak uzaktakilere de ulaşmak zorundayız. Ne de olsa liderlik zor iş !.

04/04/2020 09:32
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Osman Emiroğlu, , Yrd. Doç. Dr. Osman Emiroğlu, koç köşesi, spor, Koronavirüs, haber, kıbrıs, kktc, kıbrıs haberleri
MANŞETLER

HK SPOR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.