Yunan Meclisi’ndeki konuşma Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı karıştırdı

ads ads ads ads
26/02/2024

ads
Yunan Meclisi’ndeki konuşma Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı karıştırdı

Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı, Kıbrıslı Rum Christos Stylianidis, Yunan parlamentosunda yaptığı bir konuşmada "Kıbrıs'ın yarısı Türk'tür" demesi üzerine milletvekilleri tarafından büyük tepkiye maruz kaldı.

Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı Christos Stylianidis, Türkiye'ye yönelik dikkat çekici mesajlar gönderdi. Christos Stylianidis, iki ülke arasındaki iletişim kanallarının sürekli açık tutulduğunu belirterek, "Özellikle Ankara ziyaretimden bu yana sürekli iletişim halindeyiz. Bu sürekli bilgi alışverişi ve sürekli iletişim sayesinde göç akışlarının çok etkili bir şekilde yönetildiği pek çok kez görülmüştür" dedi.

Stylianidis, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Atina ve Ankara'da yaptığımız görüşmelerde 2016 AB-Türkiye Ortak Bildirisinin gözden geçirilmesi konusunu gündeme getirmedik. Siyasi analiz açısından şunu söyleyebilirim ki Türk tarafı kendi nedenleriyle göç konusunda bir Yunan-Türk işbirliği modeli yaratmaya çalışıyor. Çünkü bu, AB'deki ortaklara Türkiye'nin göç konusunda güvenilir bir ortak olduğu mesajını vermektedir. Her şekilde Avrupa'ya "transit ülke" olmaktan çıkmak istiyorlar. Ankara'da teyit edilen ve sahada her gün doğrulanan şey, göçün yeni bir şekilde yönetilmesinin karşılıklı faydalar (kazan-kazan) sağlayacağıdır. Bu kapsamda ülkemize yönelik göç akışı azalır, konaklama tesisleri üzerindeki baskı azalır ve Yunanistan da artık bir "transit ülke" olmaz."

'KIBRIS' ÇIKIŞI MECLİSTE BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Stylianidis, geçtiğimiz günlerde Yunan parlamentosunda yaptığı konuşmada "Kıbrıs'ın yarısı Türk'tür" ifadesinden dolayı milletvekillerinden büyük tepki toplamıştı. Stylianidis, "gelecekte 1974'tekine benzer ulusal trajedilerin yaşanmaması için Helenizm'in, Kıbrıs için verdiği savaşların güç dengelerini dikkate alması" gerektiğini söyledi. Stylianidis, "Bazıları cunta tarafından yapılan ve Kıbrıs'ın yarısının kaybedildiği savaşlar gibi başka tür savaşları ima ediyorsa, ben buna karşıyım. Çünkü, ben yeşil hat üzerinde büyüdüm ve savaşların sadece sahte savaşlar olarak yapılmasının ne anlama geldiğini biliyorum. Çünkü, Helenizm'in Kıbrıs'ta artık manevra alanı kalmadı, çünkü Kıbrıs'ın yarısı Türk" ifadelerini kullandı. Rum Lider Hristodulidis ise bu açıklamaya cevap vererek, “Kıbrıs’ın yarısı Türk değildir” demişti.

26/02/2024 11:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: kıbrıslı türk, güney, kuzey kıbrıs, Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı, Kıbrıslı Rum, Christos Stylianidis, Yunan. parlamentosu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.