HABER KIBRIS

ad

Yüzlerce gözaltı var...

ads
16/12/2018

ads
Yüzlerce gözaltı var...

Fransa'nın başkenti Paris'te "sarı yeleklilerin"  düzenlediği gösteriye polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale ederken, gün içinde 168 kişi gözaltına alındı.

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ancak daha sonra  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine öfkeye ve isyana dönüşen gösteriler,  hükümetin iptal çağrılarına rağmen bugün ülke genelinde devam ediyor.

Macron'un vaatlerini yetersiz bulan eylemciler, gösterilerin beşinci  haftasında bir kez daha Paris'te Champs-Elysees Caddesi ve Opera Meydanı'nda  toplandı.

Geçen haftalara göre sayıları az olan göstericiler ile polis arasında  sık sık gerginlik yaşandı. Sabah saatlerindeki ilk müdahale sonrası  Champs-Elysees Caddesi etrafındaki ara sokaklara da yayılan gösteride polis ve  protestocular arasında çatışmalar yaşandı.

 

 

BİBER GAZI VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE EDİLDİ

Polise taş atan göstericilere, güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli  suyla karşılık verdi. Bu sırada gözünden yaralanan bir gösterici ambulansla  hastaneye kaldırıldı.

Protestocular, atılan biber gazı kapsülünün bir göstericinin gözüne  isabet ettiğini öne sürdü.

Fransız medyası 168 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, geçen  hafta bin 200 kişi gözaltına alınmıştı.

Gösteri nedeniyle Champs-Elysees Caddesi ve çevresindeki mağaza ve  restoranlar kepenkleri indirirken, çok sayıda metro hattı da kapatıldı. Ülke  genelindeki cadde ve yollarda 199 blokaj eylemi yapıldı.

 

 

ÜLKE GENELİNDE GÖSTERİ

Başkent Paris'in yanı sıra ülkenin diğer kesimlerinde de  "sarı  yelekliler" sokağa çıktı. Fransa'nın Saint-Etienne kentinde yapılan eylemde  göstericiler ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Arles kentinde ise yol ve caddelerde blokaj eylemi yapan göstericiler  lastik yaktı. Nantes'ta ise eylemciler, bir aracı ateşe verirken, Marsilya'da 12  kişi gözaltına alındı.

Polise göre öğlen saatlerinde ülke genelinde düzenlenen gösterilere 33  bin 500 kişi katıldı.

 

 

89 BİN POLİS, 14 ZIRHLI ARAÇ

Alınan güvenlik önlemleri kapsamında ülke genelinde yaklaşık 89 bin  polis görev yaparken, Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı araç korudu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Macron'un kurucu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü  hareketinden milletvekili Bruno Questel, sosyal medya hesabından yaptığı  açıklamada, sarı yeleklilerin cuma akşamı Bourgtheroulde'daki evinin önünde av  tüfekleriyle havaya 6 el ateş açtığını ve ölümle tehdit edildiğini belirtti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Yüzlerce gözaltı var..., haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.