'Yüzleşme' isimli Çağdaş Mağusa Gravürleri Sergisi 27 Aralık Pazartesi günü açılacak

ads ads ads
26/12/2021

ads
ads
ads
'Yüzleşme' isimli Çağdaş Mağusa Gravürleri Sergisi 27 Aralık Pazartesi günü açılacak

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sanat Koleksiyonu’na kazandırılan ve 30 sanatçının toplam 100 gravür eserinin sergileneceği ‘Yüzleşme’ isimli Çağdaş  Mağusa Gravürleri Sergisi, 27 Aralık 2021 Pazartesi günü, saat 18:00’de, DAÜ Aktivite Merkezi Fuaye Alanı’nda açılacak.

 DAÜ Aktivite Merkezi ve Güzel Sanatlar Kulübü organizasyonunda gerçekleşecek serginin küratörlüğünü Ayhatun Ateşin yürütüyor. “DAÜ Sanat Buluşmaları”, “DAÜ Kazı Resim Çalıştayları” ve “DAÜ Sanat Üçgeni” isimleri altında 2000’li yıllardan beri süregelen etkinlikler sonucu ortaya çıkan sergide, aynı zamanda bir DAÜ yayını olan “Çağdaş Mağusa Gravürleri Kitabı”nın da tanıtımı yapılacak.

Serginin küratörü ve kitap editörü Ayhatun Ateşin, ‘Sanat kendi içinde birikimleri de barındırır. Eserlerin hazırlanması için ayrılan zaman ve emek büyük birikimlerin ortaya konulması ile meydana gelir. Hayat boyu büyük birikimler yapılır. Bir sanatçı için yarattığı eserler çocukları gibi olup, eserin hangi duyguyla yapıldığı, neler katıldığı ile ilgilidir. Detaylar ise sanatçının hep belleğindedir’ açıklamasında bulundu. Sanatçılar tarafından üretilen gravür eserleri; metal, taş ve tahta üzerine oyma tekniği kullanılarak yapıldı ve kağıda aktarıldı.

“Yüzleşme “ Sergisinde Gravür Eserleri olan Sanatçılar ise şöyle:

Ayhatun Ateşin, Cevdet Alparslan, Emrah Günay, Enis Malik Duran, Eser Keçeci Malyalı, Esin Ok, Filiz Ankaç, Gamze Anıl, Gülistan Karagüzel,  Hikmet Uluçam, İlkay Önsoy, Kadir Selçuk Yaşa, Mediha Sevinç, Mehmet Erim,Mert Yavaşça, Mesut Eren, Mustafa Öztunç, Nedret Yaşar, Nurtane Karagil, Ogün Yücel, Öznur Eren, Umut Germeç, Selçuk Yalovalı, Sibel Kırık, Su Alara Acerol, Türksal İnce, Vedia Okutan Gaydele

26/12/2021 13:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Çağdaş Mağusa Gravürleri Sergisi
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Sürüyor

HK KÜLTÜR SANAT

17. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali, Myrrha Trio ile piyanist Yuliya Starastsenkava’nın konseriyle devam edecek. Cumartesi akşamı Bellapais Manastırı’nda saat 20.00’de başlayacak konserin ilk bölümünde Kemancı Miray Çakır, Viyolacı Sinem Sadrazam ve Viyolonselci Püren Eda Gözer’den oluşan Myrrha Trio, Besteci Ali Hoca’nın 2020 yılında yazdığı ve bu topluluğa adadığı Myrrha Efsanesini konu alan String Trio Op.75 “Myrrha” eserinin ilk seslendirmesini gerçekleştirecek. Konserin ikinci bölümünde ise Myrrha Trio & Piyanist Yuliya Starastsenkava A. Dvorak’ın E flat Major Op.87 Piano Quartet’ini seslendirecek. Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’nin düzenlediği,16 Nisan’da başlayıp 13 Mayıs’ta sona erecek 17. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı iş birliğinde, Telsim Ana Sponsorluğunda, Rocks Hotel, Deniz Plaza, Bellapais Gardens, Kybele, Huzur Ağaç, Bell Tower ve Kösezade Turizm' in katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Konser biletleri 80 TL’den Lefkoşa, Gazimağusa, Yenikent ve Girne Deniz Plazalar, Girne Deniz Shop, Bellapais Bilet Ofisi veya konser girişinden alınabilir. Online biletlerse biletfest.com adresinden temin edilebilir. Festival programı şöyle: “8 Mayıs İzmir Klarnet Dörtlüsü 9 Mayıs Expromte Trio & Bariton Evren Karagöz Konseri 10 Mayıs Mihriban Aviral & Rauf Kasimov "llkbaharda Tango Caz Flüt - Piyano Konseri 11 Mayıs Özel Günhanlar Piyano Resitali 13 Mayıs Otello Çoksesli Korosu & LBO Konseri / Şef: Oskay Hoca”

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.