Zirve başladı

ads
19/01/2020

ads
ads
Zirve başladı

Dünya Berlin’de yapılan 11 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla temsilcilerinin katıldığı Libya Konferansı’na kilitlendi.

Zirve Libya krizinde söz sahibi olan aktörleri Berlin’de bir araya getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından zirvenin yapılacağı Şansölyelik Makamı’na gitti.

Erdoğan burada Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılandı.

Libya’da kalıcı ateşkesi ve barışı tesis etmeyi amaçlayan zirve Almanya’nın başkenti Berlin’de başladı.

Yeni yılın ilk ayında bir günde ilk kez bu kadar çok sayıda devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirdi.

Libya Konferansı’na Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, BM Afrika Birliği, AB başta olmak üzere 11 ülkenin başbakanları ve temsilcileri Başbakan Merkel’in davetlisi olarak Berlin’e gitti.

Konferans nedeniyle Berlin Tegel havalimanı ve konferansın yapılacağı Başbakanlık çevresinde çok sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Konferansın hedefi, Türkiye ve Rusya’nın girişimiyle sağlanan ateşkesin kalıcı olmasını, Birleşmiş Milletler’in Libya’ya silah ambargosuna sıkı sıkıya uyulmasının sağlanması.

19/01/2020 17:56
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Zirve başladı, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK TÜRKİYE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.