Ziya: 15 yılda elde ettiğimiz pazar payını elimizden alıp başkasına verdiler

ads ads ads ads
07/03/2021

ads
ads
Ziya: 15 yılda elde ettiğimiz pazar payını elimizden alıp başkasına verdiler

Cyprus XP Travel Pegasus Havayolları Kıbrıs Temsilcisi Zeki Ziya, 15 yılda elde ettikleri yüzde 60’lık pazar payını, azınlık hükümetinin ellerinden alarak Türk Hava Yolları’na (THY) verdiğini belirterek, uçuşlar için 3 sefer bırakılmasını ve bunun ikisinin THY’ye birinin kendilerine verilmesini sert bir dille eleştirdi.

    Yüzde 60’la pazar payının kendilerinde olduğunu, buna rağmen eşit sefer sayısı konulmasını kabul ettiklerini ifade eden Zeki Ziya, ancak hükümetin 3 sefer koyduğunu ve pazar payını elinde bulunduran kendilerine değil, diğer şirkete 2 sefer verildiğini, bunun da kabul edilmez olduğunu kaydetti.

     Başbakan Ersan Saner’in piyangodan çıkar gibi göreve geldiğini ve oturduğu koltuğu dolduramadığını, kendine güveni olmadığı için de THY şirketinin müdüründen emir aldığını iddia eden Zeki Ziya, “Oturduğun koltuğu hakketmediysen, ona buna göz kırparak bir yerlere geldiysen, piyangodan çıkar gibi başbakan olursan bir şirket çalışanı da sana emir verir. Oturduğun yerin değerini iyi bilmen ve doldurabilmen lazımdır. Eğer oturduğun yeri doldurduğuna ve hakkınla geldiğine inanmazsan üreteceğin kararlar da sana gelecek baskılar yönünde olur” dedi.

    Zeki Ziya, Haber Kıbrıs web TV’de yayınlanan “Ali Baturay ile 20 Dakika” programında önemli açıklamalarda bulundu.

“Yüzde 60 uçuş payına 1 uçuş verildi”

   Zeki Ziya, uçuş sayısının serbest bırakılmasının ardından günde 3 sefere izin verilmesiyle ilgili uçuş kısıtlamasına gidilmesi hakkında konuşarak yüzde 60 pazar payı olan Pegasus Havayollarına 1 uçuş verilmesini eleştirdi.

“Eşit dağılıma itiraz etmedik”

Zeki Ziya, yükseköğrenim için ülkeye gelecek öğrencilerin taşınması amacıyla Ulaştırma Bakanlığı’nın tüm tarafların katıldığı bir toplantı düzenlediğini belirterek, toplantıda önce KKTC’ye sefer düzenleyen havayollarının eşit bir şekilde uçuş yapmasının konuşulduğunu kendisinin bu duruma itiraz etmediğini, ancak daha sonra farklı bir uygulamaya geçildiğini söyledi.

“Rekabet edemeyince sınırlama istendi”

   Türk Hava Havayolları (THY) temsilcisinin eşit sefer sayısına itiraz etmesinin ardından toplantıda sert bir açıklama yaptığını anlatan Ziya, “Serbest rekabet koşullarında elde edemediğiniz pazar payına sınırlama getirerek masa başı oyunlar çevirerek başka şirketlerin elinden alamazsınız. ‘Hodri meydan, seferleri duyuralım yolcular istediğiyle uçsun’ dedim. Sefer yapılan İstanbul’un yanında Ankara ve Adana’nın da uçuşlara eklenmesi istendi onu da kabul ettik” diye konuştu.

“Serbest piyasa koşulları altında bizimle rekabet edemezler”

   Zeki Ziya, açıklamanın ardından ortamın gerildiğini belirterek, “Serbest piyasa koşulları altında rekabet edemeyeceklerini bilenler sadece İstanbul’dan uçuş yapmak istedi” dedi.

   Pegasus’un KKTC’ye yolcu taşımacılığında yüzde 60 pazar payına sahip olduğuna işaret eden Ziya, “Havayolları sefer sayılarını belirliyor, vatandaş ise hizmet kalitesi ve fiyata göre tercihini yapıyor. Pazar payımız yüzde 60, THY ve Anadolu Jet’in ise yüzde 40” İfadelerini kullandı.

   Ortada üç ayrı şirket olmadığını, Anadolu Jet’in THY’nin bir alt şirketi, bir parçası olduğunu belirterek, sanki de üç şirket varmış da tümüne birer sefer verilirmiş gibi yapılamayacağını kaydetti.

“Başbakan bizim seferimizle Ankara’ya gitti”

   22 Şubat’ta notam yayınlandığını ve sefer sayılarının serbest bırakıldığını dile getiren Ziya, “Uçuş programını hazırlardık istedikleri gibi Ankara ve Adana’yı da koyduk. Başbakan bizim seferimizle Ankara’ya gitti. 2 Mart’ta tekrar notam yayınlandı. Karantina merkezlerinin kapasiteleri göz önünde bulundurularak En fazla 3 sefer yapılacak ve 200 kişiyle sınırlandırılacak şeklinde karar alındı” diye konuştu.

“Adana ve Ankara uçuşlarımız iptal edildi”

   Ziya, uçuş kısıtlamasıyla ilgili alınan kararın ardından kendilerine bir yazı geldiğine de dikkat çekerek, Pegsasus’un 8-27 Mart tarihleri arasında İstanbul’a gidiş geliş izinleri hariç diğer seferlerinin izinlerinin iptal edildiğini kaydetti.

“Basiretsizlikten dolayı etkileniyorlar”

   Ülke yöneticilerini suçlayarak, basiretsiz bir yönetim olması nedeniyle bir şirketin yetkilisinin istediği kararı aldırdığına vurgu yapan Ziya şöyle konuştu:

   “Oturduğun yerin değerini iyi bilmen ve doldurabilmen lazımdır. Eğer oturduğun yeri doldurduğuna ve hakkınla geldiğine inanmazsan üreteceğin kararlar da sana gelecek baskılar yönünde olur. Anavatan her zaman yanımızdadır sonsuz teşekkürler. Anavatanın hiçbir zaman sen doğruyu yaptığın için sana hesap sorduğu yoktur. Yeter ki sen yaptıklarının doğru olduğuna inan. Anavatanın böyle bir talebi de yoktur. Anavatanın bir şirketinin müdürü seni maymun gibi oynatır. Ne sen bakanlık ve başbakanlık yapan ne de sivil havacılık ne de müsteşar otoritedir. Bir kişi gelir herkesi parmağında oynatır. 15 yıllık emek neticesinde elde edilen pazar payı, basiretsiz yöneticiler sayesinde, emirle bir taraftan alınır öbür tarafa verilir.”

“Piyangodan çıkar gibi başbakan olursan emir alırsın”

   Ziya, Başbakan Ersan Saner’e yönelik, “Oturduğun koltuğu hakketmediysen ona buna göz kırparak bir yerlere geldiysen piyangodan çıkar gibi başbakan olursan bir şirket çalışanı da sana emir verir” diye konuştu.

“Sefer sayısı neye göre belirlendi?”

   Karantina kapasitesinin göz önüne alınarak sefer sayılarında kısıtlama yapılmasına anlam veremediğini aktaran Ziya, “Sefer sayısı neye göre belirlendi neden eşitlenmedi ve 4 olmadı?” diye sordu.

“Diğer şirketin istediği doğrultuda karar alındı”

   Önlerine konulan şartları kabul ettiklerini ancak yine de diğer şirketin istediği doğrultuda karar alındığını belirten Ziya, “Bize uçuş için Ankara ve Adana şart konuldu, onu da kabul ettik sonra izinleri elimizden aldılar. Kısıtlama için alınan tarihte önemlidir, çünkü başbakan ülkeye gelemeyecekti. Diğer şirket 8 Mart uçmaya başlayacağı için bu karar alındı. Ayıptır tutar tarafı yoktur” ifadelerini kullandı.

07/03/2021 18:45
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: zeki ziya, cyprus xp, turizm
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.