Ziynet Sali, 2.Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali'nde sahne alacak

Geçtiğimiz yıl kurulan, İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı (UK Turkish Cypriot Trust) 23 Haziran Pazar günü 2. Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivalini düzenliyor.

ads
07/06/2019

ads
Ziynet Sali, 2.Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali'nde sahne alacak

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin oluşturduğu köklü dernek ve kuruluşun bir araya gelerek organize ettiği “2.Kıbrıs Türk Kültür Sanat Festivali” 23 Haziran Pazar günü Londra’da gerçekleşecek.

Özellikle İngiltere’de yaşayan çocuklara ve gençlere Kıbrıs Türk kültürünün ve sanatının tanıtılmasını ve yaşatılmasını amaçlayan festival, 23 Haziran Pazar günü 12.00-18.00 saatleri arasında Lea Valley Athletics Centre’de yer alacak.

İngiltere Kıbrıs Türk Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, bir yandan eğlenirken bir yandan da Kıbrıs Türk kültürüne sahip çıkılacak festival için geri sayım başladı.

Kıbrıslı sanatçı ve Türk pop müziğinin sevilen ismi Ziynet Sali, Londra’nın sevilen isimleri Kıbrıs Dörtlüsü, Kelebekler, Major Band, genç yetenek Ata Kaya ve yükselen yıldız Serel Yereli şarkılarıyla katılacağı festivalde, Osman Balıkçıoğlu ile Ayhan Salih Korel’in eğlenceli parodileri ile konuklara keyifli anlar yaşatacak. Londra’nın başarılı DJ’i, DJ Ahmet de özel setleriyle festivalin ritmi olacak.

Girne Genç Sanatseverler Derneği - (Gençsad) bir ekip de Londra’daki festivalde Kıbrıs Türk halk danslarından örnekler sunacak.

Festivalde ayrıca el sanatları, Kıbrıslı Türk yazarların ve şairlerin kitapları, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecekler, eski çocuk oyunları da sergilenip sunulacak.

Londra’da düzenlenecek festival için çalışmalarını sürdüren Kıbrıs Türk Vakfından Festival Koordinatörü olarak görev yapan Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu North Cyprus’a yaptığı açıklamada, “23 Haziran’da düzenleyeceğimiz festivalin İngiltere’de yaşayan toplumumuz ve en önemlisi gençlerimiz için çok büyük bir önemi vardır. Amacımız kültürümüze ve kimliğimize sahip çıkmak ve İngiltere’de yaşayan diğer toplumlara bu değerli kültürümüzü tanıtmak.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler olarak büyük bir güç potansiyeline sahibiz, bu nedenden dolayı el ele verip gücümüzü birleştirerek toplumsal başarı hikayesi de yazarız. Mesele; bir halkın halk olarak varolma meselesidir. Dolayısıyla, başarı hikayesini yazmak ise festivaller aracılığıyla kültürümüze ve kimliğimize sahip çıkmaktır.

Asimilasyonla karşı karşıya kalan gençlerimiz için 2. Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali büyük bir önem taşıyor, gençlerimizin ülkesini, kültürünü ve tarihini unutmaması ve yaşatması adına festivalleri gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz.

Horozoğlu, 23 Haziran’da gerçekleşecek olan festivale Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’ne üye olan birçok inşaat şirketlerin, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin de katılacağını bildirdi.

2.Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivaline olan yoğun ilgi kendilerini sevindirdiğini ifade eden Nafiya Horozoğlu, ayrıca İngiltere ve KKTC iş çevrelerinin de festivale finansal katkı sağladığını, bu nedenle teşekkür ettiklerini kaydetti.

Horozoğlu, 2. Kıbrıs Türk Kültür Sanat Festivali’nin yapılacağı 61 Meridian Way, Londra, N9 0AR adresindeki Lee Valley Athletic Centre’e giriş ve otoparkın ücretsiz olacağını da bildirdi.

07/06/2019 12:44
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Ziynet Sali, 2.Kıbrıs Türk Kültür ve Sanat Festivali
MANŞETLER

HK MAGAZİN

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.