HABER KIBRIS

ad

Zor egzersiz: Ezber bozma

ads
16/12/2018

ads

Cenk Uzunoğlu


Anastasiades ve Çavuşoğlu direk görüşerek siyasette zor olan bir egzersizin başlangıcını yaptılar. Ezber bozdular.

 

Pek de yabancı olmayan bir fikri, yepyeni bir açılım olarak ortaya atarak ezber bozmaya devam ettiler.

 

Bu ezber bozma egzersizinin yalnızca bu ikili ile sınırlı kalınmaması varsayımı ile hareket ettiler.

 

Gündemi değiştirmek amacıyla ‘’piknik ateşini’’ bu ikili yaktı ama bu ateşin ısısı ile çözüm yemeği pişmeyeceği de bir gerçek.

 

Sıkı ve seri bir şekilde tüm çözüm yanlısı ‘’piknikçilerin’’ ateşi yellemesi lazım.

 

Aksi takdirde piknik alanında bir süre koşuşturmadan sonra herkes karnı aç evine ve kendi sofrasının gerçeklerine geri dönecek. Bundan sonra da piknik alanına dönüş zoraki durumlar hariç artık pek de mümkün olmayacak.

 

Gevşek federasyon fikrini savunma için perende alanların yaptığı hesap, çözümün ancak ezber bozma serisine devam etmekle mümkün olacağını doğrular yönde olduğu gözüküyor.

 

Bu beklentiyi tahmin edildiği üzere şimdilik boş çıkaran Akıncı ve Akel var.

 

Bunun için Akıncı’nın savunduğu ‘’Kıbrıslılık’’ esasına dayalı merkezi güçlü federal devlet modelini Rum tarafındaki savunucusu olan AKEL ile de Ankara da görüşüldü. Akel ile Ankara’da ikinci defa yapılan bu görüşme de ezber bozma serisinin bir devamı niteliğindeydi. Verilen demeçlerden bunun şimdilik pek de etkili olmadığı gözüküyor.

 

Gevşek federasyon görüşünü ileriye taşımak için ‘’ille de anlaşma’’ diyen bu unsurların da engel olduğu görüşü bir süreliğine de olsa hakim kılınmak isteniyor sanki.

 

Diğer taraftan da adada bugüne kadar anlaşmaya uzak durup yine de gevşek federasyon fikrini  ‘’niye olmasın’’ diye tartışılmasını isteyenlerin olduğu da belirgin.

 

Anlaşmaya bugüne kadar temkinli bir şekilde uzak duran kesimlerin anlaşmaya daha yakın duranlardan çözüm şekli ile ilgili ezber bozma adına beklentileri var.

 

İlle de anlaşma diyerek yıllardır ‘’Kıbrıslılık’’ üzerine devlet inşa edip sonra da misal üsleri ortak bir mücadele ile söküp atacaklarını hayal edenlerin de ezber bozup ille de anlaşma isteyip istemediklerini değerlendirmek durumunda kalacakları umut ediliyor.

 

Anlaşma mı yoksa başka bir şey mi istediklerini değerlendirirken son tahlilde ‘’ille’’ kelimesinin ağırlığı ile gevşek federasyonu kabul edecekleri beklentisi var.

 

Diğer taraftan da Rum tarafında adanın tümünü kapsayacak şekilde üniter devlet, bizim tarafta da çözümün birbirinden tamamen bağımsız tanınmış iki ayrı devlet olmasını bekleyenlerin de ezberleri bozulması gerektiği beklentisi de vardır bu gevşek federasyon savunucularında.

 

Gevşek federasyon görüşünü savunanların nezdinde gevşek federasyon adadaki etnik ve siyasi fay hatlarının hepsine en optimum noktadaki çözüm modeli olabilir görüşü hakimdir. Bu tüm tarafların ayni anda bugüne göre nette kazandıkları algısını uyandırmayı hedefleyen sihirli altın çözüm olabilir iddiasıdır.

 

Ada dışından adada yazılan ve söylenenlere bakınca çözümün farklı tonları olarak böyle bir görüntü çıkıyor. Görüntü artık siyah ve beyaz diye iki renk değil. Grinin tonları da ağrılık kazanıyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Zor egzersiz: Ezber bozma, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK Cenk Uzunoğlu

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.