Bir Kas Grubu Haftada Kaç Kez Çalıştırılmalı?

Özellikle belirli bir kas grubunu oldukça sık bir şekilde çalıştırmak, genel performans durumunun geri gitmesine ve bu da gelişimin yavaşlamasına veya tamamen durmasına sebebiyet verebilir.

ads ads ads ads
10/07/2021

ads
ads
ads
Bir Kas Grubu Haftada Kaç Kez Çalıştırılmalı?

Günümüzde oldukça popüler bir halde spor salonunda antrenman yapmak, en çok tercih edilen spor çeşitlerinden bir tanesi olarak öne çıkmaktadır.

Genel olarak kas büyümesini de teşvik etmekte olan bu durum, temel ölçüde dinlenme ve toparlanma durumlarında da gerçekleştirilmektedir. Özellikle belirli bir kas grubunu oldukça sık bir şekilde çalıştırmak, genel performans durumunun geri gitmesine ve bu da gelişimin yavaşlamasına veya tamamen durmasına sebebiyet verebilir. Eğer söz konusu belirli bir kas grubu haftada yoğun bir şekilde parçalar halinde çalıştırılırsa; bu durumdan genel egzersiz süreci içerisinde de oldukça büyük oranda verim alınabilecektir.

Genel Kas Gruplarının Rutin Çalıştırılma Süreleri

Özellikle belirli bir kas grubunu haftada bir kereden fazla çalıştırmak kas büyümesini çok daha sık oranda teşvik edeceğinden dolayı oldukça iyidir. Ancak sürekli olarak her gün aynı kas grubunu çalıştırmak da bu noktada oldukça yanlış bir davranış olarak bilinmektedir. Mevzu bahis kas grubu içinihtiyaç duyulan anda toparlanma sağlayamayan bu durum, genel kas gelişimini de olumsuz yönde etkilemekte ve genel gelişimin neredeyse durmasına yol açabilmektedir. Bunun yerine söz konusu aynı kas grubu, haftada 2 defa çalıştırılmalı ve bu süreç içerisinde mutlaka dinlendirilmelidir. Bu durumla ilgili yapılan bir çalışmada haftada 1 gün antrenman yapanlar ile 2 ila 3 kez antrenman yapan sporcu bireyler arasında bir çalışma yapılmıştır.

Kas Gruplarının Performanslarına Çalışma Süresinin Etkisi

Genel olarak kas gruplarının performanslarına çalışma süresinin etkisinin incelendiği bu çalışmada;

• Antrenman yapmayan katılımcılar ile yapılmış olan bir araştırma, oldukça yorucu geçen bir antrenmanın ardından genel kuvvetin tümüyle toparlanamayacağı görülmüştür. Söz konusu bu araştırmalar, antrenmana verilen tepki sürecinin antrenman yaptıkça azıldığını göstermiş ve genel adaptasyon arttıkça antrenman sıklığının da artmasının elzem olduğunu ortaya koymuştur.

• Bu alanda yapılmış olan pek çok değerlendirme ve toplu analizler, en yüksek düzeyde kas büyümesi için haftada 1 kereden daha fazla antrenman yapılması gerektiğini göstermektedir. En hızlı büyüme durumu ise, haftada 2 ila 3 defa antrenman yapıldığında gerçekleşmektedir.

Genel Kas Grupları İçin Uygun Egzersiz Süreleri

Eğer bu noktada hedefiniz hızlı büyüme sağlamak ise, direkt olarak her bir kas grubuna yönelik haftada en az 2 kere egzersiz yapılması en iyi sonucu verecektir. Söz konusu bu süreçte sıklığın artırılması için antrenmanlar birkaç parça şeklinde bölünebilir. Günümüzde en popüler olarak;

• Göğüs – omuz – triceps ve sırt – biceps – bacak olmak üzere 3 günlük splitler,

• Bir gün tüm itme hareketlerinin yapıldığı ve diğer gün de tüm çekme hareketlerinin yapıldığı 2 günlük splitlerkullanılmaktadır.

Genel performans artışı yönünden oldukça etkili olabilen üst ve alt vücut olarak da bölünebilen çeşitli alternatifler mevcuttur. Tabi ki söz konusu bu antrenmanların aralarında belirli bir dinlenme ve toparlanma süreci oldukça önemlidir ve bu çalışma süreci oldukça esnek bir vücut yapısına da olanak tanımaktadır.Genel kas geliştirme süreci içerisindeki bu egzersizlerin belirli bir program dahilinde gerçekleştirilmesi oldukça önemli olmakla beraber, vücudun da doğru ve rutin bir şekilde dinlendirilmesi elzemdir.

Temel ihtiyaç ve gereksinimleri karşılanan bir vücutla yapılan antrenmanlar bu noktada oldukça önemli olacaktır. Eğer profesyonel olarak vücut geliştirme düşünülüyorsa; bu süreç içerisinde alanında uzman bir diyetisyen veya beslenme uzmanından da yardım alınması faydalı olacaktır. Bu şekilde beslenmenizi doğru ve dengeli bir şekilde ayarlayabilir ve genel vücut çalışma programınızı da hazırlayarak bu noktada oldukça büyük oranda verim alabilirsiniz.

10/07/2021 09:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: özper özorun, kas
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.