Dişlerle ilgili daha önce hiç duymadığınız 4 ilginç bilgi

ads
07/07/2020

ads
Dişlerle ilgili daha önce hiç duymadığınız 4 ilginç bilgi

Dişlerimizin görüntümüzü etkilediğini ve çiğnemeye yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki dişlerimiz hakkında bilmediğimiz birkaç gerçeği öğrenmeye ne dersiniz? Global Diş Hekimliği Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak dişlerle ilgili daha önce hiç duymadığınız 4 ilginç bilgiyi paylaştı.

Diş minesi insan vücudunun en sert dokusudur. Çok sayıda mineral katmanından oluşur ve kemikten daha serttir. Diş minesi kemikten daha güçlü olmasına rağmen hasar göremez değildir.

Ağız hijyeni uygulamaları binlerce yıl öncesine dayanır. Onlar şimdiki gibi her altı ayda bir diş Hekimine gitmemiş olabilir ancak dişlerini temizlemek için değişik teknikler geliştirmişlerdir. Örneğin Mısırlılar dişlerini parlatmak için yumurta kabuklarını kullanmışlardır. Günümüzde kullanılan diş fırçasının icadı ise ancak 1700 yılında gerçekleşmiştir.

Her diş benzersizdir. Dişler kar taneleri veya parmak izi gibidir. Ağzımızdaki her diş diğerinden tamamen farklıdır. Kimsenin dişi de kimseye benzemez. Dişlerimiz aynı zamanda yaşımız, diyetimiz, stres sorunlarımız, sahip olabileceğimiz hastalıkların bir kaydı olarak birçok bilgi verir.

Diş yüzeylerinin sadece 65 tanesine diş fırçası ile ulaşabiliriz. Diş yüzey alanlarının bir kısmı ise dişlerle temas eden bölgelerdedir ve bu alanları sadece diş ipi ile temizleyebiliriz. Ağız hijyeni rutinimizde bu önemli adımı atlar isek ağız bakterilerinin bu bölgelere tutunma ve saldırma fırsatı veririz.

07/07/2020 16:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Dişler, diş, diş bilgisi, diş ilginç bilgi,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.