Vretçalılar buluşup herse yiyecek

Vretçalılar, köyün ünlü isimlerinden Mustafa Cemal’ın organizasyonuyla 1 Eylül Perşembe günü Minareliköy’de buluşuyor.

ads ads ads ads
28/08/2011
TAK

ads
Vretçalılar buluşup herse yiyecek

Baf’ın ünlü köylerinden, İngiliz döneminde idam edilen efsane isimlerden “Mida” ile anılan Vretça/Dağaşan kökenli Kıbrıslı Türkler, 35 yıl aradan sonra buluşuyor…

1975’te Kuzey’e göç etmelerinin ardından farklı bölgelere dağılan Vretçalılar, köyün ünlü isimlerinden Mustafa Cemal’ın organizasyonuyla 1 Eylül Perşembe günü Minareliköy’de buluşuyor.

Savaşın ardından mübadele anlaşmasıyla 1 Eylül 1975’te Kuzey’e göç eden Vretçalılar, göç etmelerinin yıldönümünde herse’li organizasyonla nostalji yaşayacaklar.

Kuzey Kıbrıs’ta belli bir köy ayrılmadığından tek bir köy çatısı altında buluşamayan, çoğunlukla Maraş, Minareliköy ve Lapta bölgelerinde yaşamlarını sürdüren Vretçalılar, perşembe günü saat 18.00’de Minareliköy bölgesindeki İkizler Market yanında (Değirmenlik Girne Anayolu üzeri) biraraya gelecekler.

Emekli Turizm Planlama Dairesi Müdürü Mustafa Cemal tarafından organize edilen gecede, 1930 yılından günümüze Vretça köyünde çekilmiş anı fotoğraflarından oluşan çeşitli resimler de sergilenecek. Köyün önde gelenlerinden Süleyman Şevket, İngiliz döneminde idam edilen ada genelinde ünlü Mida, köyden Araplara satılan kızlar ve köy düğün resimleri bunlardan sadece bazıları… Gecede, köyün tarihi ve efsaneleri hakkında da sunumlar yapılacak.

Vretçalılar yanında, 1963 olaylarından sonra köye göç eden Yoğurtçular (Galatarga) köylülerinin de davetli olduğu gecede katılımcılara herse ikramında da bulunulacak.

Geceyle ilgili bilgi almak isteyenler Mustafa Cemal’e (0533 851 18 00) numaralı telefondan ulaşabilecekler.

28/08/2011 10:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Vretçalılar buluşup herse yiyecek, Mustafa Cemal
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.