Ağbal kararı sonrası kripto para işlemlerinde patlama

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Naci Ağbal'ı görevden alması ile hızlanan TL'nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde ciddi artışa neden oldu. Kripto para işlem hacimleri, Ağbal'ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL'yi (26 milyar dolar) gördü.

ads ads ads ads
31/03/2021

ads
ads
ads
Ağbal kararı sonrası kripto para işlemlerinde patlama

TL’nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde artışa neden olurken, yatırımcılar hem Bitcoin’deki yükselişten kazanım elde etmeyi hem de enflasyona karşı tasarruf sağlamayı umuyor.

TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası(TCMB) başkanı Naci Ağbal’ı tampon faiz artırımı yapmasının ardından görevden almasından bu yana yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. Ağbal’ın görevden alınması, Türkiye’deki yükselişe geçen kripto para işlemlerinde artışa neden oldu.

AĞBAL SONRASI ANİ YÜKSELİŞ

ABD’li araştırma kurumu Chainalysis’in verilerine göre, şubat başı ile 24 Mart arasındaki kripto para işlem hacimleri, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL’yi (26 milyar dolar) gördü. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 7 milyar doların üzerindeydi.

Bu artış, Bitcoin’in tüm zamanların zirvesi olan 62 bin doların hemen altını görmesinin etkisiyle büyük yatırımcı ve şirketlerin yükselen varlığı kucaklaması ve kripto para piyasasına olan artan küresel ilgiden de kaynaklanıyor.

Yine de Türkiye’deki yatırımcılar Reuters’a yaptıkları açıklamada zayıf seyreden TL ve enflasyon baskılarının ve hızlı kazanım umutlarının talebi artırdığını söylediler.

31/03/2021 15:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: kripto para, kktc, ekonomi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.