"Çadır eğitimi" başladı!

Haspolat Meslek Lisesi'nde grevde olan öğretmenler bugünden itibaren okul dışında kurulan çadırlarda "ders vermeye" başladı.

ads ads ads ads
20/02/2012
TAK

ads
"Çadır eğitimi" başladı!

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) Haspolat Meslek Lisesi’nde “ilahiyat alanı” açılmasına tepki olarak yaklaşık 3 aydan beri başlattığı grev devam ederken, “öğrencilerin mağdur olmaması ve ders açığının kapatılması için” grevdeki öğretmenler bugünden itibaren okul dışında kurulan çadırlarda "ders vermeye" başladı.

Okulda meslek ve matematik derslerini veren öğretmenler grevde iken, diğer konularda ders veren bir kısım öğretmen çalışmaya devam ediyor.

ÖĞRENCİ GELMEDİ

Kurulan çadırlarda, grevdeki öğretmenlerin saat 10:00’da vermeyi planladığı derse öğrenci gelmedi. Ders zilinin çalmasını müteakip KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, boş “ders çadırlarının” önünde basına yaptığı açıklamada, öğrencilerin derslerinde daha çok geri kalmasını önlemek amacıyla kurdukları çadırlarda eğitime hazır olduklarını söyledi.

Gökçebel, okulda ilahiyat bölümü açılmasıyla başlayan sıkıntı konusunda hükümeti “sorumsuzlukla” suçlarken, grevdeki öğretmenlerin, öğrencilerin eğitimdeki mağduriyetini kapatmak için özveri ile çalıştığını ifade etti.

Gökçebel ayrıca, Haspolat Meslek Lisesi’nde grevde olmayan sendika üyesi öğretmenlerin sendikadan çıkartılarak cezalandırıldığını, dolaysı ile greve katılımın yüzde yüz olduğunu savundu.

Tahir Gökçebel, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’ün “külliye yapımı için herhangi bir arazi kiralanmasının söz konusu olmadığı” sözlerine atıfta bulunarak, Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na Haspolat’ta dönümü yıllık 100 TL’ye eğitim kompleksi yapımı için arazi kiralandığını gösteren 25 Ocak 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararının yer aldığı 2 Şubat tarihli Resmi Gazete’nin kopyasını gösterdi.

Gökçebel, arazinin sözkonusu vakfa kiralanmasının, “Haspolat Meslek Lisesi’nde açılan ilahiyat bölümünün masumane olmadığını ve buzdağının görünen kısmı olduğunu gösterdiğini” savundu.

Tahir Gökçebel, vakfa arazi verilmesi ve ilahiyat bölümü açılmasını “Kıbrıs Türk halkına dayatılan ekonomik, sosyal, siyasal politikaların devamı niteliğinde kültürel ve dini politikaların devamı” olduğunu iddia etti.

İlahiyat bölümünde ders alan öğrencilere yurtlarda yer verildiğini, taşımacılık hizmeti sunulduğunu ve öğretmen eksikliklerinin giderildiğini iddia eden Gökçebel, “18 yaşından küçüklerin Anayasa’ya aykırı bir anlayışla ikili eğitim modeli dayatılarak yetiştirilmesi doğru değildir. Din istismarlığı yapılmaktadır... Sadece suni İslam empozesi yapılıyor” dedi.

Amaç; imam yetiştirmekse İmam Hatip Lisesi açılması gerektiğini ancak amacın bu olmadığını savunan Gökçebel, “Esas yapılmak istenen, nüfus taşımaları ile birlikte bir asimilasyon politikasıdır” iddiasında bulundu.

Meslek lisesinde ilahiyat bölümü açılmasının yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya gitme konusu hakkında ise Tahir Gökçebel, konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşınabilecek bir olay olduğunu, çünkü olayın içerisinde “nüfus politikası, dayatmalar ve asimilasyon politikalarının” da bulunduğunu iddia etti.

BİR ÖĞRENCİ VELİSİNDEN ÇAĞRI

Bu arada öğrenci velisi olan Yusuf Sipahi adlı kişi söz alarak, tarafları anlaşmaya çağırdı. Sipahi, “Nasıl ki laik ülkede din işleri ile devlet işleri karıştırılamaz, eğitimde de bunun yapılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

AKKANAT

Haspolat Meslek Lisesi’nde görevli KTOEÖS üyesi öğretim elemanı Ömer Akkanat da konuşmasında, “eğitim çadırlarının” öğrencilerin ders açığının kapatılması için kurulduğunu, ancak meslek derslerinin başka derslerle doldurulduğunu ileri sürdü.

Akkanat, öğrencilerin ders açığının mutlaka kapatılacağını da belirtti.

ELCİL

Sendikal Platform adına ise Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı konuşmada, konunun toplumsal bir sorun olduğunu ve destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Elcil, “KKTC’deki devlet yetkililerinin, Türkiye Cumhuriyeti makamlarının etkisi altında olduğunu, Kıbrıs Türkü’nün siyasi iradesinin de ipotek altında olduğunu” iddia etti.

Elcil, “Tarikatların cirit attığı, Süleymancıların, Nakşibendilerin, Nurcuların, Mevlevilerin fink attığı bir düzende yaşıyoruz. Hükümet de tarikatların etkisinde bu faaliyetleri yerine getirmeye çalışıyor” dedi.

Şener Elcil ayrıca, amacın; “Suni İslam’ın Kıbrıs Türk toplumuna” dayatılması olduğunu, çünkü Kıbrıs Türk toplumunun laik bilime inanan bir halk olduğunu savundu.

20/02/2012 15:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Çadır eğitimi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.