Emiroğlu:'Kuzey Kıbrıs'a katkı sağlamak istiyoruz'

ads ads ads ads
11/09/2016

ads
Emiroğlu:'Kuzey Kıbrıs'a katkı sağlamak istiyoruz'

Türkiye'de bir marka haline gelen Avrupa Eğitim Grubu Başkanı Emiroğlu, "Kuzey Kıbrıs'a yabancı getirmeyi hedeflediklerini" ifade etti ve "Böylece Kuzey Kıbrıs'ın ekonomisine, kültürüne katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

İstanbul'da eğitim kurumları bulunan Avrupa Eğitim Grubu, Magusa'da kurduğu Ada Kent Üniversitesi'yle Kıbrıs'a nitelikli eğitim anlayışını taşımak istiyor. 30 yıllık eğitimci Avrupa Eğitim Grubu Başkanı Talip Emiroğlu, "Kıbrıs'ta eğitim alanında yatırım yapma projelerinin son dört yıldır gündemlerinde olduğunu" belirtti ve "Aslında bize niçin geç kaldınız diye sormalısınız" dedi. Kuzey Kıbrıs'ın daha uluslararası gözüktüğüne dikkat çeken Emiroğlu, "Türkiye'deki üniversiteler daha çok yerli öğrencilere odaklı bir strateji güdüyor. Belki haklılar. Çünkü yerli öğrenci potansiyeli çok yüksek. Ancak ben üniversite öğretiminin daha evrensel olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu yerli öğretim görevlileri ve yerli öğrencilerle çok yapamazsınız. Yabancılar da olursa daha kolay olur. Türkiye'de yabancı öğrenci oranı maalesef çok düşük. Kuzey Kıbrıs bu konuda çok başarılı. Ayrıca buranın çevre coğrafyada yabancı öğrenci açısından bilinirliği de çok yüksek" diye konuştu. Kuzey Kıbrıs'a yabancı getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Emiroğlu, " Böylece Kuzey Kıbrıs'ın ekonomisine, kültürüne katkı sağlamak istiyoruz" dedi. "Kuzey Kıbrıs'ın dünyada tanınmayan bir ülke olduğunu göz önüne alırsak, buradaki üniversitelerin çok büyük işler yaptığını söyleyebilirim" sözlerini kullanan Talip Emiroğlu şöyle devam etti;

Kıbrıs Türkleri eğitime önem veriyor

"Çok zor şartlarda kendilerini kabul ettirdiler. Ve burayı öğrenci ülkesi yaptılar. İşte biz de Kıbrıs Türk halkının haklı davasını dünyaya anlatmak için yeni bir kürsü sunuyoruz. Bugün 80 binlere ulaşan öğrenci sayısının 150 binlere ulaşması için katkı sağlamak istiyoruz. Yalnız şunu da önemle belirtmek isterim; gördüğüm kadarıyla Kıbrıs Türkleri eğitime çok önem veren, kaliteli eğitimden anlayan, belki de Türkiye'de yaşayanlardan daha entelektüel insanlardır. Buna karşın burada niteliği ve kaliteyi öne çıkarmış yeterli okul yok gibi. Bu sadece yüksek öğretimde değil, ilk ve orta eğitimde de böyle. İlk bakışta bunun nedeninin iyi öğretmenlerin burada barınmak istemediğini söyleyebiliriz. Öğretmenin barınması için ona gerekli değer verilmelidir. Kaliteli eğitim kaliteli eğitimcilerle olur. Biz buna önem vereceğiz. İşe öğretim görevlilerini mutlu edecek çalışmalarla başlamak istiyoruz. Önce onlar. Bunun için hazırlıklarımızı tamamladık." 

11/09/2016 15:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: talip emiroğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.