Mekanlara giriş için PCR testi istenecek

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, pandemiyle mücadelede son durumu değerlendirdi.

ads ads ads ads
08/07/2021

ads
Mekanlara giriş için PCR testi istenecek

Sağlık Bakanı Ünal Üstel BRT'de yayınlanan Burası Önemli Programında Levent Kutay'a koronavirüsle mücadeleyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ünal Üstel, işletmelere ve kafelere girerken PCR testi isteneceğini söyledi. Bakan Üstel bugün alrıntılı bilgi ve kararların Sağlık Üst Kurulu toplantısının ardından açıklanacağını belirtti.

QR kodu devreye girdikten sonra kapalı mekanlara girerken aşı ve PCR testlerinin sorgulanacağını anlatan Üstel, "Aşısı olmayan içeriye alınmayacak"dedi.

Ünal Üstel, yazın gelmesiyle insanların rehavete kapıldığını belirterek, sosyal mesafe ve maske kurallarının ihlal edildiğini söyledi. Üstel, düğünlerde, eğlence ve yeme -içme yerlerinde kurallara uyulmadığını ifade etti. Üstel, delta varyantının ülkede görülmeye başladığını ve hızlı yayıldığını kaydetti.

Üstel’in konuşmalarından satır başları:

"Son günlerde ülkede vaka sayılarında artış yaşanıyor. Polis ve Belediyelerle görüştük. Sağlık Bakanlığının tüm ülkeyi denetlemesi mümkün değildir. Mekânların denetlenmesi belediyelerin sorumluluğundadır.

İşletmeler taahütnamelerine uymalı

Vatandaşların kurallara uyması gerekiyor ayrıca taahhütname imzalayan işletme sahiplerinin de vatandaşları uyarması ve kurallara uyması dikkat etmesi gerekir. En çok bulaş 18-40 yaş arasında gençlerde oluyor. Mekanlara metrekareye göre insan alınmalı içeride de sosyal mesafe kurallarına uyulmalı.

Mekanlara girişte PCR testi istenecek

Ülkeyi kapatmamak adına kurallara uymayanlara yaptırım uygulanacak. Sağlık Üst Kurulu bugün kararkar açıklayacak. Açık alanlarda PCR ve antijen testi istenecek. Kapalı yerlerde 72 saat öncesi PCR testi istenecek.

Salamisteki etkinlik konusunda uyarı gönderdik

Salamiste çok sayıda insanın bir araya gelerek eğlendiği etkinlik için uyarı yazısı gönderildi. 

Temaslılar bildirilmezse yaptırım olabilir

Ülkede dün rekor sayılabilecek 12 bin 550 test yapıldı. Sağlık Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor ancak hasta olanların da temaslılarını söylemesi lazım. Temaslılar söylenmezse ve hasta olanlar gizlenirse yaptırım yapılabilir. Temaslıları bileklikle eve göndermeye başladık bu uygulama dünyada var.

İşletmelere QR code konulacak

İşletmelere girişte QR code konulacak. Alt yapı çalışmaları tamamlanma aşamasındadır. QR code uygulamasında; Aşı, PCR ve kimlik bilgileri görülecek. Kapalı ortamlara girildiğinde aşı istenecek. QR code ile takibi yapılacak. Aşısı olmayanlar mekanlara giremeyecek.

Ağustos ayında 3’ncü doz aşıların yapılmasını istiyoruz

Aşı sıkıntımız yoktur. Türkiye bize aşı gönderiyor. Aşı yaptıranlarda azalma var. Daha çok insanın açılanması için çalışmalar yapıyoruz. Randevu sistemini kaldırdık. Aşılamada 18 yaş altına indik yakında 16 yaş altına inilecek. Aşılanmayan insanımız kalmasın aşılanmayan varsa bize bildirsinler. Ağustos ayında 3’ncü doz aşıların yapılmasını istiyoruz.

2 kişi yoğun bakımdan çıktı

Şu an 56 hasta pandemi hastanesinde tedavi görüyor. 101 yaşında bir hastamız yoğun bakımda yatıyor. 2 kişi yoğun bakımdan çıktı.

Kapıları kapatmayacağız, kapıda test yapabiliriz

Kara sınır kapılarını kapatmayacağız. Güney Kıbrıs'ta vaka sayısı arttı artık 1 haftalık PCR testiyle geçişlerin yapılması sakıncalıdır. Güney Kıbrıs’tan 72 saat öncesi PCR ve 48 saat öncesi antijen testiyle KKTC’ye gelmelerini istedik. Bize cevap vermediler ancak önerilerimizi kendi içlerinde uygulamaya başladı. Kuzey'e geçmek isteyenlere, kapıda antijen testi uygulayacağız.

Aşı yapanlar hastalığı hafif geçiriyor

Aşı yapanlar hastalığı hafif geçiriyor. Avrupa Birliği bize sıkıntı yaratan aşıları gönderdi. Türkiye’den ve AB’den Biontech aşısı talep ettik. Türkiye’ye Biontech gelirse bize de gönderecek.

Sağlıkta siyaset olmaz

Sağlıkta siyaset olmaz. Uçak sayılarının artmasıyla havaalanında test yapma konusunda sıkıntı yaşanmaya başlandı. Ekiplerimiz yolcuları test etmeye yetişemiyor. Maliye bakanı testlerle ilgili ihaleye çıkıyor. Sağlık Bakanlığı ekipleri şu an havaalanındadır ancak ihaleyi kim kazanırsa orada onlar duracak.

Pozitif kişiler eve gönderiliyor diye siyaset yapılıyor

Pozitif kişiler eve gönderiliyor diye siyaset yapılıyor. 6 yaşındaki çocuklu kişilerin evinde karantinaya girme hakkı var.

2 çocuğuyla birlikte bir annenin hastanede kalması kolay mı?Çift aşılı, hafif semptomlu 2 ve 4 yaşında çocuğu olan bir anneyi eve gönderdik. Doktoruyla istişare ettik. Kontrolleri yapılıyor. Türkiye ve İngiltere'de de pozitif hastalar evine gönderiliyor.

Beni eleştirenlere soruyorum, bir kaç ay önce mitingde içi içeydiniz. Meydanda 3 bin kişi vardı orada bulaş yokmuydu?

Sağlıkta politika yapılmasın insanlar ayrıştırılmasın sağlık için birlik ve beraberlik içinde hareket edelim."

08/07/2021 12:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ünal üstel, pandemi, kktcc, güney kıbrıs, aşı, pcr
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.