Raif Uzkan yazdı:Kriz ortamında ucuz fiyatlara kaliteli yemek nerede yenir?

Raif Uzkan'dan lezzet önerileri...

ads
09/10/2018

ads
Raif Uzkan yazdı:Kriz ortamında ucuz fiyatlara kaliteli yemek nerede yenir?

Pahalılığın ve dövizin halkın alım gücünü düşürdüğü ve belini büktüğü son günlerde açıkçası gastronomi veya lezzet mekânlarıyla ilgili yazı yazarken iki kere düşünmem gerekti, çünkü bizim gibi gezgin yemek tutkunları bazen tepkilerle karşı karşıya kalabiliyor “Biz ne dertteyiz sen ne derttesin” şeklinde serzenişler oluyor.

Bu durumda çok fazla içkiden, peynirden, şaraptan falan bahsetmeyi yersiz görüyorum... Çünkü bunların fiyatlarında son zamanda %80-90’lara varan artışlar oldu... Kuzey Kıbrıs’ta bulunamayan şarküteri çeşitlerini Güney Kıbrıs’tan almak da artık döviz kurundan dolayı mantıklı olmadığına göre, krizin geçmesini beklemek en doğrusu ve akıllıcası olur kanaatindeyim...

O yüzden vakit kaybetmeden lezzet duraklarını kısaca incelemeye başlamak istiyorum... Fiyat bilgisi de vereceğim ki, tercihler aşağı yukarı fiyatlara göre belirlenebilsin. Yazının sonlarına doğru da kriz ortamında nerede en uygun ve ucuz fiyatlara yemek yiyebileceğinizi anlatacağım...

Bir not olarak da şunu eklemek istiyorum, ben “krizin” Kıbrıs Türk halkını pek vurmadığını düşünenlerdenim, 40 TL’ye Tavuk Dolma, 44 TL’ye Şeftali Kebabı yiyen, her gece meyhaneleri tıka basa dolduran, meyhanede adam başı 100-110 TL’yi verip evine gelen ve 75-80 TL/kilo fiyatından et alıp mangalda pişiren bir halkı kriz vurmaz... Vurmamıştır. Oysa yabancı ülkelerde öyle mi, İngiltere’de ev kadınları etin fiyatı biraz oynadı mı 1 hafta eve et sokmuyor, otomatikman fiyat ya eski haline ya da daha aşağısına geriliyor... Etin pahalı olmasından ziyade, bizde bu birliktelik yok ona üzülüyorum...

TRIPLE 8 (888) BURGER (GİRNE)

Girne’de yeni hizmete giren Triple 888 Burger ev yapımı burgerleri ile Girne’nin yeni gözdesi olmayı başardı. Burgerin lezzeti ve yerli Kıbrıs patatesi kullanması, kaliteli yan ürünleri müşterisine sunması Triple 8’i öne çıkaran özellikler olarak sayılabilir.

Konumu dolayısıyla, işlek bir cadde üzerinde bulunmasının da avantajını en iyi şekilde kullanan Triple 8 adından oldukça söz ettireceğe benziyor.

Erir bitersin...

Kronolojik olarak ayıracak olursam ben burayı sanırım Haziran’da ziyaret etmiştim ve Burgerler çeşidine göre 24 ile 30 TL arasında satılıyordu... Ama tabii o döviz ve TL krizinden önceydi....! ;)

Ortam ambians: 7/10 ------ Fiyat/kalite 8.5/10

CADDE MUTFAK VE FIRIN KEBABI... (HAMİTKÖY)

Hamitköy kavşağındaki Cadde Mutfak’ta beklenmedik derecede iyi bir fırın kebabı yedim. Yanında patatesi, salatası, yoğurdu, pilavı ve bir de soft içecekle birlikte yanılmıyorsam verdiğim ücret 35 TL falandı...

Fırın Kebabı geçmişten bugüne Kıbrıslıların hayır diyemediği bir lezzet...

Cadde Mutfak’ta Kuşbaşılı-Kaşarlı Pide de bir diğer denenmesi gereken fırın ürünlerinden biri... Yemeğin üzerinden çayınızı da ikram ediyorlar, güzel bir jest... Buranın, temizliğinden ve titizliğinden hiçbir zaman şüphe etmedim. Tavsiyemdir, uğrayın.

Ortam/Ambians: 7/10 - - - - - - Fiyat/Kalite: 8/10

DELICIOUS (BİYER) CAFE (KÖŞKLÜÇİFTLİK - LEFKOŞA)

Delicious’la, Cafe Biyer’in birleşimi yeme-içme sevdalılarına olumlu yansımış gibi görünüyor. Son dönemde “Sabor Out! Delicious In!” sloganları geliştirenlerin haksız olmadıklarını anlıyorum.

Delicious Cafe'nin Quesadilla'sı... Fiyat nispeten pahalı ama, lezzet üst noktada.

Bir ara A la Carte bir mutfak yaratmaya çalışıp başarısız olsa da, Biyer Cafe ile entegrasyondan sonra daha çok café tarzı fast-food yemeklerine dönmeleri daha isabetli bir karar olmuş.

Quesadilla en son gittiğimde 40 TL gibi bir fiyattan satılıyordu, eti de biraz sert bulduğumu söylemeliyim, fakat ben bunu Time-Out’un 8 saat pişmiş kuzu tandırdan yaptığı Quesadilla’sıyla karşılaştırdığım için aynı fiyat-performans oranına erişebilmesi zaten mümkün değildi.

Tenders ve yanında ballı-hardal sos... Sadece çocukların değil büyüklerin de favorilerinden.

Ballı-Hardallı sosla servis edilen Tavuk Tenders ise tam not alabilecek cinsten... Fiyatı 35 TL... Kendi tercihlerim nedeniyle piyasadan tavuk eti yemememe rağmen, bu tabak bana göre özellikle çocukların ve gençlerin favorisi olacak gibi duruyor.

Bir not olarak da şunu paylaşmak istiyorum ki Delicious (Biyer) Cafe’nin çok profesyonelce hazırlanmış basılı menüsü var adeta müşterinin iştahını açıyor. Bunu da hazırlayanları bu sayfalar aracılığıyla da tebrik etmek istiyorum.

Ortam/ambians: 8/10 - - - - - - - Fiyat/Kalite: 8/10

CHINA ROUGE ve 13 OYSTERS (CRATOS OTEL - GİRNE)

Bir Çin restoranı tutturduk gidiyoruz daha çoğu vatandaş Suşinin Japon yemeği olduğundan bihaber... Çin restoranı değil bizdekiler aslında “Uzakdoğu” restoranları desek daha doğru olur.

B & G Côtes de Provence Rosé

Cratos Otel içindeki China Rouge’da önce Yeşil Soğanlı Kuzu, daha sonra Çıtır Ördek ve Dumplings, ve ardından lezzetli suşi tabağı en sonda da yine Cratos Otel içinde yer alan İstiridye üzerine uzmanlaşmış mekân 13 Oysters’in istiridyelerini deneme şansı buldum, hepsi benden geçer not aldı. Bana kalsa istiridyeleri çiğ üzerine hafif limon ve acı sosla denizden çıktığı gibi yerdim ama masada 4 kişi olduğumuz için genele uyup “kızarmış istiridye” şeklinde aldık.

Keşke biraz daha faza şarap seçeneği menüde olsaydı, daha geniş seçenekler içinden şarap seçimi yapsaydık ama olsun...

Japon lokması...

Barton & Guestier Côtes de Provence Rosé hem sıcak ve nemli Girne akşamında bizi serinletecek ferahlığa hem de önümüzdeki uzakdoğu lezzetlerine uyum sağlayabilecek tipte bir şaraptı.

Gece biterken geriye dönüp baktığımızda 4 kişi 4 şişe şarap bitirmişiz, haliyle bu hesaba da yansıdı.

Biz 4 kişi için 800 TL ödedik... Ama daha az yemek ve daha az içkiyle kişi başı 150 veya daha uygun fiyatlara da Chine Rouge’un deniz kenarı keyfi yaşanabilir.

13 Oysters'in kızartılmış istiridyeleri...

Masada “Çiğ balık yemem” diyen arkadaşlar sayesinde Kızarmış istiridyeyi de burada hayatımda ilk kez denemiş oldum böylece... :)

Ama kimin aklına gelmişse Kıbrıs’a bir İstiridye restoranı açmak, hayli güzel akıl etmiş... Kutluyorum.

Ortam/Ambians: 9.5/10 - - - - - Fiyat/Kalite: 8.5/10

LES AMBASSADEURS’UN LAHMACUNU

Bir dostum “Les Ambassadeurs’un lahmacunu çok iyi mutlaka denemelisin” dediği için gittim... En son söylenmesi gereken şeyi en başta söyleyelim lahmacunun tanesi 20 TL... Yani her babayiğidin harcı değil burada bunu yemek.

Les Ambassadeurs'un altın değerindeki lahmacunu...

“Hadi canım 20 TL’ye lahmacun mu olur, ne kadar iyi olabilir ki...?” diyenler çıkabilir, sonuçta “5 yıldızlı” bir otele gidip lahmacun yeme fikri “lüks” bir tüketim... Lahmacuna gelince lezzet gayet yerinde acısı tam yerinde ne çok fazla yakıp lahmacun keyfini kaçırıyor ne de yetersiz kalıyor. Pidesi çıtır ince açılmış ve çoğu fırın ürününün tabanında gördüğümüz kansere davetiye çıkaran yanık un ve hamur kalıntıları, lahmacunun tabanına yapışmamış... En iyi özelliği bu zaten.

2 lahmacun ve bir maden suyu 49 TL... Tercih sizin.

Ortam/Ambians: 7/10 - - - - - - Fiyat/Kalite: 6/10

DEVELİ (KAYA PALAZZO - KARAOĞLANOĞLU)

İstanbul’dan Adaya gelen bir lezzet noktası Develi, Kalamış Marina’da daha önce ziyaret etme şansım olmaması rağmen methini her gittiğim yerde duyuyordum. Kısmet KKTC’deymiş demek ki.

Çiğköfteye saygı duruşu...

Kebap ve mezelere söylenecek söz yok, hizmet kalitesi üst noktada... Biraz gecikse bile beklediğinize değecek kalitede.

Acı severler özellikle çiğ köfteye dikkat diyorum.. ;)

Kebapların da pişme derecesi çok iyi, baharatı yerinde, etler lezzetli, çok pişirilmemiş, kurumamış. Et ustaları ete nasıl davranacaklarını çok iyi biliyorlar.

Burası da gidilmesi için tavsiye verebileceğim bir mekân... İçkiyle birlikte 2 kişi 250 ve 300 TL gibi bir fiyat ödemeye de hazır olun.

Develi'deki ustalar eti en iyi şekilde nasıl işleyeceğini biliyor...

Ortam/Ambians: 8.5/10 - - - - - - - Fiyat/Kalite: 9/10

CASA ITALIANA (CAESAR RESORT - İSKELE)

Tatil için gittiğim Caesar Resort’un şirin İtalyan Restoranı Casa İtaliana’da çok güzel bir Deniz Mahsullü Risotto yedim.

Risotto Ai Frutti Di Mare

Şefle tanışmadım ama İtalyan olması muhtemel, çünkü Buğday Salatası yatağında servis edilen zeytinyağında kızarmış Çıtır Levrek de mükemmel şekilde pişirilmişti ve o da benden tam not almıştı... Bunun yanına Avustralya’dan Hardy’s Semillon/Sauvignon Blanc kupajı beyaz şaraptan isterseniz, yemek keyfiniz kaymaklı ekmek kadayıfına döner... Damağınız daha da şenlenir.

Eğer Caesar Resort’u bir otel olarak var sayarsak, ki sistemi çok da otele benzemiyor, fiyatları bir otele göre oldukça uygun sayılabilir... Meselâ Caesar Salata 27 TL, Burger-Cips 23 TL, Sade Soda 3 TL... vb. örnekler verilebilir. Buradaki tek sıkıntı sanırım, yoğunluktan dolayı siparişlerin ya geç gelmesi, ya da hiç gelmemesi...

Ortam/Ambians: 7/10 - - - - - - Fiyat/Kalite: 7.5/10

EN UCUZ YEMEKLER NEREDE?

Gördüğünüz gibi birçok mekândan bahsettim, daha da bahsedebilirdim fakat yazının başında bahsettiğim uygun ve ucuz fiyata dışarıda yemek yiyebileceğiniz bir mekân göremediniz değil mi? Göremezsiniz çünkü artık öyle bir mekân kalmadı... Maalesef ... Dövizin artışını gıda fiyatlarını yükseltmekle telafi eden piyasa fırsatçılarının da bu saatten sonra dövizin düşüşünü fiyatlara yansıtmasını ve gıda fiyatlarında “indirim” beklemek basit bir anlatımla “hayalcilik”tir...

Bir çırpıda yine yazının sonuna geldik elimde yazacağım bazı yerler daha var ama burada okuyucuları daha da sıkmamak için kısa kesiyorum, geriye kalanları bir sonraki yazıma saklayıp sizleri biraz meraklandırmak istiyorum.

Mutlu sağlıklı günler dilerim... Lezzetin peşini bırakmamanız dileklerimle. ;)

09/10/2018 15:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Raif Uzkan, yemek, ucuz yemek, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK GURME

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.