''Tavuk gübresi için yasal yaptırım yok''

Çevre Dairesi Müdürü Osman Bora Çağakan, yasayı Başsavcılığa gönderip, yorumlamasını isteyeceklerini açıkladı.

ads ads ads ads
15/06/2020

ads
''Tavuk gübresi için yasal yaptırım  yok''

Çevre Dairesi Müdürü Osman Bora Çağakan, Lefkoşa bölgesini etkisi altına alan tavuk gübresi kokusu sorunuyla ilgili dairelerine yoğun bir başvuru olduğunu belirterek, yasalarında tavuk gübresiyle ilgili bir yaptırım olmadığını ama buna rağmen yasayı Başsavcılığa gönderip, yorumlamasını isteyeceklerini açıkladı.

     Haber Kıbrıs’a konuşan Osman Bora Çağakan, vatandaşların tepkilerinde ve tedbir alınması çağrılarında haklı olduğunu ama Çevre Dairesi yasasının tavuk gübresini zararlı bir madde olarak görmediğini, atık değil, tarım girdisi kapsamına aldığını belirtti.

     Bu nedenle gelmiş geçmiş tüm Çevre Dairesi Müdürlerinin, yasal engel nedeniyle elinin kolunun bağlı olduğunu anlatan Çağakan, “Biz yine de hiçbir şey yapmamaktansa, bir şeyler yapabilmek için yasamızı Başsavcılığa göndererek, yorumlatma kararı aldık. Başsavcılığın yorumu çerçevesinde bazı tedbirler alabilir miyiz diye bakacağız” dedi.

     Bazı konularda yasal değişiklik önerisi hazırladıklarını, bu çerçevede “tavuk gübresi” konusuyla ilgili bir yaptırımı da yasaya koymak istediklerini ifade eden Çağakan, “Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini engellemek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

    Genel olarak ülkedeki çevre kirliliğinin önlenmesine katkısı olacağını düşündükleri ve talep ettikleri yasal değişiklikler içinde “belediyelere de ceza kesme yetkisi verilmesinin” bulunduğunu da belirten Osman Bora Çağakan, şu anda belediyelerin çevreyi kirletenlere yönelik 8 TL gibi komik bir ceza kesebildiğini, bu şekilde belediyelerin caydırıcı olamayacağını, yasanın Çevre Dairesi’ne verdiği asgari ücretin dörtte birinden başlayıp, suçun derecesine göre dört katına kadar çıkabileceği cezayı kesebilmesini istediklerini kaydetti.

     Çağakan, halkın belediyelere daha yakın olduğunu ve belediyelere talep edilen ceza kesme yetkisi verilirse hem Çevre Dairesi’nin yükünün hafifleyeceğini hem de çevreyi kirletenlere yönelik caydırıcı cezalarla iyi sonuçlar alınabileceğini vurguladı.

15/06/2020 16:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: tavuk gübresi, lefkoşa, alayköy, çevre dairesi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.