Ertuğruloğlu: Rekabet içinde değiliz, Kıbrıs konusunda beraberiz

“Uluslararası camia Rumları şımartıyor”

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Ertuğruloğlu: Rekabet içinde değiliz, Kıbrıs konusunda beraberiz

  Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın, ‘Rus ve İsraillilerin Kuzeye geçebilme meselesini geçmişte biz çözmüştük. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da İngilizlerin kuzeye geçebilme sorununu çözsün’ çağrısını yadırgadığını belirterek, bu konuda uğraş verdiklerini ve bunu Özersay’ın aslında bilmesi gerektiğini söyledi.

     Özersay’ın eski bir bakan olarak dışişleri bakanlığının yapısını bildiğini, bu konuda çalıştıklarını bilmesi gerektiğini, şüphesi varsa kendisine telefon edebileceğini, mecliste karşılaştıklarında sorabileceğini, zaten mecliste HP milletvekili Erek Çağatay’a bu konuda bilgi verdiğini ifade eden Ertuğruloğlu, bu konuda girişim yaptıklarını, salı günü İngiliz Yüksek Komiseri ile yüz yüze de görüşeceklerini kaydetti.

     Medya üzerinden kişisel tartışmaya girmek istemediğini, icraatları reklam yapmayı da sevmediğini belirten Ertuğruloğlu, “Bu açıklamaların tek bir siyasi partiden gelmesi düşündürücüdür. Rekabet içinde değiliz. Kıbrıs konusunda beraberiz. Partisel çıkar öngören haksız eleştireler, dış politika reklam yaparak yürütülemez” dedi.

   Tahsin Ertuğruloğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Rumlar, Kıbrıslın Türkleri muhtaç etme politikasını savunuyor”

   Tahsin Ertuğruloğlu, Rumların yönettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dünya tarafından tanındığına, Kıbrıs Türklerine ambargo uyguladığına ve Türkiye’yi işgalci olarak gösterdiğine dikkat çekerek, Rumların tanınmışlığı sonuna kadar kullandığını, Türkleri ezip kendisine muhtaç etme politikasını yürüttüğünü kaydetti.

“Uluslararası camia Rumları şımartıyor”

   Ertuğruloğlu, bu uygulama devam ettiği ve Türklerin azınlık olarak görüldüğü sürece eşitlik temelinde anlaşma şansı çıkma şansı olmadığını söyledi. Ertuğruloğlu, uluslararası camia tarafından şımartılan Rumların hiçbir şey paylaşmak istemediğine işaret ederek, “1964 yılında Rumun BM genel kurulunda izin verildiği anda Kıbrıs sorununun Rumlar tarafından 1974’ten sonra işgal sorunu olarak tanımlamalarına neden oldu. Rumlar açısından çözüm, işgalin sonlanması, Türk askerinin ve yerleşikler dedikleri Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın gitmesidir” dedi.

“Rumlarla sorunun tespitinde bile anlaşamıyoruz”

   Rumlarla çözülmek istenen sorunun tespitinde bile anlaşılamadığından bahseden Ertuğruloğlu, “Rumlar Kıbrıs sorununun çözümünü için, ‘Türk işgalinin sonlanmasını’ biz ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumlar tarafından işgal ve istilasına son verilmesini savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çözüm istiyormuş gibi davranarak bizi oyalayacaklar”

   Dünya tarafından tanınan Rumların, Türk tarafını 52 yıl olduğu gibi çözüm sürecinde çözüm istiyormuş gibi davranarak oyalayacağını belirten Ertuğruloğlu, “Bu avantajları Rum kullandığı sürece bu sorunu nasıl çözeceğiz? Crans Montana sürecini Rumlar çökertti. Şimdi kaldığımız yerden politikası. Çok mu akıllısınız, biz mi çok aptalız? Crans Montana’da bu durum bitti. Aynı şeyleri tekrarlayarak farklı neticeler alınmaz. Yeni bir sayfa açılması gerekir” diye konuştu.

“Anastasiadis, 2008’de UBP binasına gelmişti”

   2008 yılında UBP Genel Başkanı olduğu dönemde şu an Rum yönetimi lideri olan o dönem ise DİSİ Başkanı olan Nikos Anastasiadis’in UBP binasına geldiğini anlatan Ertuğruloğlu şöyle konuştu:

“Anastasiadis, konuşmasında bana sürekli ‘Compatriot’ (Yurttaş) dedi. Bende ona, ‘Compatriot değiliz, benim KKTC vatandaşı olduğumu kendisinin de Rum Yönetimi vatandaşı olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti devleti olmadığını’ söyledim. Anastasiadis bana, ‘88 bin Türk Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik ve pasaportu aldı sen de bana devlet yoktur mu diyorsun?’ dedi. Ben de Anastasiadis’e, ‘Bunları alanlara, ‘cumhurbaşkanın kim?’ diye sor, sana Cumhurbaşkanı Talat mı yoksa Hristofyas mı diyecekler? Cumhurbaşkanım Talat diyecekler. Kimlik ve pasaportu devleti tanıdığı için değil seyahat etmek için alıyorlar. Sizi tanımıyorlar’ dedim.”

“Anastasiadis iki devletli çözümü önerdi, sonra vazgeçti”

   Crans Montana’da iki devletli çözümü Anastasiadis’in önerdiğini ardından inkar ettiğini belirten  Ertuğruloğlu, “Bir an doğruyu gördü, ardından baskıyı görünce vazgeçti” ifadelerini kullandı.

“Devletten vazgeçmek isteyenler tanınmanın önündeki engeldir”

    Ertuğruloğlu, KKTC’nin devlet olarak tanınması konusundaki engellerden bahsederek, “Kıbrıs sorunu, partiler arası rekabetten çıkmalı ve partiler üstü bir konuma gelmeli. Devletin iyileştirilmesi için rekabet edilmeli. ‘Yönetimde zafiyet var’ diye devletten vazgeçmek isteyenler ve ortak olmaktan

“Özersay’ın çağrısını yadırgadım”

   Kudret Özersay’ın, ‘Rusların ve İsraillilerin kuzeye geçebilme meselesini biz geçmişte çözmüştük. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da İngilizlerin kuzeye geçebilme sorununu çözsün’ çağrısını yadırgadığını belirten Ertuğruloğlu şöyle konuştu.

 “Onun döneminde yaşanan süreç ile şimdiki süreç aynı mı?  Medya üzerinden kişisel tartışmaya girmeyeceğim. İcraatları reklam yapmayı sevmiyorum. Kudret Bey’in bu konuda çalıştığımızı biliyor olması gerekir. İngiliz Yüksek Komiseri ile dün görüştüm. Önümüzdeki günlerde KKTC’ye gelecek yüz yüze de görüşeceğiz.

    Güney Kıbrıs, AB vatandaşı olmayanların kuzeye geçişiyle ilgili sorun çıkarıyor. Rum, turizmimizi baltalamak için çözüm buldu. İngiliz üsleri yanındaki kapılardan Kuzeye gelen İngilizlere ‘aynı kapıdan geri dönme’ diyorlar. Sanki başka kapı açtılar. Kudret Bey bana telefon açabilir, mecliste bana sorabilirdi. Bu açıklamaların tek bir siyasi partiden gelmesi düşündürücüdür. Rekabet içinde değiliz. Kıbrıs konusunda beraberiz. Partisel çıkar öngören haksız eleştireler, dış politika reklam yaparak yürütülemez. Yaptığımız icraatları geçmişte açıklamadık çünkü Rum tarafına yabancılara baskı yapsın diye koz vermedik. Brexit’ten dolayı İngiltere ile ticaret konusunda beklenti içine girdiler ama ben girmedim. Çünkü biliyorum, bizim hatırımıza Rum’u kızdıracak adım atmayacaklar.”

27/02/2021 14:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Tahsin Ertuğruloğlu, kudret özersay, ali baturay
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.