Gizlilik kalkıyor: ''Covid-19'un kökeni'' yasasına onay

ABD Başkanı Biden, Covid-19'un kökenlerinin araştırılmasını destekleyen yasa tasarısını onayladı. Biden, Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki potansiyel bağlantılar da dahil, corona virüsün kökenleriyle ilgili tüm gizli bilgilerin incelenmeye devam edeceğini söyledi.

ads ads ads ads ads
21/03/2023

ads
Gizlilik kalkıyor: ''Covid-19'un kökeni'' yasasına onay

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 virüsünün kökenleri hakkındaki bilgilerin gizliliğini ortadan kaldıracak çalışmaların önünü açacak yasa tasarısını imzaladı.

Biden, mart başında ABD Kongresi'nde Cumhuriyetçiler ve Demokratların oybirliğiyle kabul edilen ve corona virüsün kökenleriyle ilgili bilgilerin gizliliğini ortadan kaldıracak olan, "Covid-19'un Kökeni Yasası" başlıklı tasarıyı imzaladı.

ABD Başkanının yazılı açıklamasında, "Gelecekteki salgınları daha iyi önleyebilmemize yardımcı olmak için Covid-19'un kökenlerine inmemiz gerekli. Yönetimim, Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki potansiyel bağlantılar da dahil, Covid-19'un kökenleriyle ilgili tüm gizli bilgileri incelemeye devam edecek." dedi.

2021'de istihbarat teşkilatlarını virüsün kökenini araştırmak üzere görevlendirdiğini kaydeden Biden, imzaladığı yasayla birlikte, söz konusu bilgilerin mümkün olduğunca paylaşılmasına da olanak sağlanacağını belirtti.

YASA NE GETİRİYOR?

Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'dan muhalefetsiz geçen yasa, ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na, "Covid-19 salgını patlak vermeden önce Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde gerçekleştirilen corona virüs araştırmaları veya diğer ilgili faaliyetleri" araştırmaya yönlendirecek.

Tasarı, Enerji Bakanlığı'nın bir laboratuvar sızıntısının Covid-19 salgınının en olası nedeni olduğunu belirlemesinden kısa bir süre sonra Meclis'ten geçmişti.

ABD'nin özellikle Cumhuriyetçi kanadı, salgının başlamasından bu yana 1 milyondan fazla Amerikalının hayatına mal olan Covid-19'un Çin'in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan yayıldığını iddia ederken, hükümet yetkilileri, virüsün bir laboratuvardan yayıldığı veya hayvanlardan bulaştığı konusunda daha temkinli açıklamalarda bulunuyor.

21/03/2023 08:21
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Koronavirüs, covid-19, ölüm, haber, kıbrıs, kkktc
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.