Uzmanlardan yeni varyant uyarısı: Tedaviye direnebiliyor!

50 ülkede tespit edilen yeni bir Omicron türünün mevcut Kovid-19 türlerine direnç gösterdiği tespit adildi. Virologlar, son haftalarda artan vakalara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

ads ads ads ads
06/12/2022
HK

ads
ads
Uzmanlardan yeni varyant uyarısı: Tedaviye direnebiliyor!

50 ülkede tespit edilen yeni bir Omicron türünün mevcut Kovid-19 türlerine direnç gösterdiği tespit adildi. Virologlar, son haftalarda artan vakalara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Enfeksiyonu önlemek ve tedavi etmek için tasarlanan tedavilerin yeni bir Kovid-19 varyantı olan BQ1'e karşı işe yaramadığı ortaya çıktı.

BQ1 diğer Covid-19 varyantları gibi ateş, öksürük, bitkinlik, tıkanıklık, boğaz ağrısı, mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı gibi semptomlara sahip. Varyant hakkında çok fazla bilgi verilmedi, ancak hastalığın şiddeti diğer omikron varyantları ile aynı seviyede.

Belfast Telegraph'a konuşan Virolog Connor Bamford, "Bence bu konuda biraz endişelenmemiz gerekiyor.” dedi. Varyantların giderek kendini yenilediğinin altını çizen Bamford, "Sürekli olarak yayılabilen ve bağışıklığımızı aşabilen farklı varyantların ortaya çıktığını görüyoruz.” dedi.

Bazı uzmanlar, BQ1 varyantının bağışıklığı düşük kişiler için büyük bir zorluk oluşturabileceğinden endişeli. Bamford, virüsün en kötü etkilerine karşı en iyi korumamızın mevcut aşılar olduğunu söyleyerek "oldukça iyi aşı korumamız söz konusu” ifadelerine yer verdi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre BQ1, şu anda küresel olarak dolaşan 300'den fazla omikron varyantından birisi. Bu arada, yeni araştırmalar Kovid geçiren kişilerin enfeksiyondan sonraki aylar ve yıllarda karaciğer hasarından muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

ABD'deki Massachusetts General Hastanesi’nden araştırmacılar, Kovid-19 vakası geçiren kişilerde daha fazla karaciğer sorunu görüldüğünü tespit etti. Kovid-19 geçirmiş hastaların diğer hastalara göre daha yaygın karaciğer fibroz tanısı ile hastaneye başvurduğu kaydedildi.

06/12/2022 12:06
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: koronavirüs, tedavi
MANŞETLER

HK KORONAVİRÜS

Çin’de Covid krizi büyüyor… 20 günde 250 milyon vaka

HK KORONAVİRÜS

Sıfır Covid uygulamasıyla halkın sert tepkilerini toplayan Çin, bir süredir katı önlemleri rafa kaldırmıştı. Ancak ülkede yeniden Covid vakalarında yaşanan patlama endişe yarattı. Geçtiğimiz günlerde morglarda yer kalmadığı dünya basınına yansırken şimdi de 20 günde 250 milyon kişinin Covid olduğu belirtiliyor. Vaka ve ölü sayılarının hükümetin belirttiği rakamlarla örtüşmemesi de tartışmalara neden oldu.

Yeni varyantın ismi belli oldu

HK KORONAVİRÜS

Dünya çapında 660 milyon kişiye bulaşan, 6.5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan, Covid 19 pandemisi artık birçok ülkenin gündeminden çıkmak üzere. Buna karşın artan vakalar uzmanları endişelendiriyor. Güney Afrika'da bir araya gelen virüs ve salgın hastalık uzmanları, kış mevsimine girilirken yeni ve daha ölümcül varyant riskinin sürdüğü uyarısında bulundu. Şimdilik ortaya çıkmasa da yeni varyant için kullanılacak isimse "Pi" olacak.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.