AB’den birlik dışı 6 ülkeye seyahat serbestisi sinyali

Avrupa Komisyonu, birlik üyesi ülkelere dönük seyahatlerle ilgili Almanya'nınkinden farklı bir yaklaşım ortaya koydu. Komisyon, 1 Temmuz itibariyle AB dışı ülkelere dönük seyahat uyarısının kaldırılmasını isterken, sınırların açılabileceği 6 ülkeyi de açıkladı

ads ads ads ads
15/06/2020

ads
AB’den birlik dışı 6 ülkeye seyahat serbestisi sinyali

Avrupa Birliği'nin lokomotif ülkesi Almanya, birlik içi seyahatlerle ilgili uyarıyı 15 Haziran itibariyle kaldırırken, Birlik dışı ülkelere dönük seyahat uyarısını ise, 31 Ağustos'a kar uzatmıştı.

''AB-dışı ülkelerin seyahat uayrısı aşamalı bir şekilde kaldırılmalı''

Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen üyesi ve Schengen bağlantılı ülkeler arasındaki sınır kontrollerinin 15 Hazin'a kadar kaldırması ve AB dışı ülkelerle seyahatin başlaması için de seyahat uyarılarının 30 Haziran'dan sora aşamalı olarak kaldırılması gerektiği şeklinde bir yaklaşım ortaya koydu.

Birlik üyesi ülkelerin ortak kararıyla...

AB dışı ülkelerdeki sağlık durumunun hala kritik olduğunu düşünen AB Komisyonu, bu aşamada tüm seyahat uyarılarının kaldırılmasını önermedi. Komisyon, üçüncü ülkelere dönük seyahat uyarılarının, ülkelerin Covid-19 ile ilgili durumunun gözden geçirilerek, birlik üyesi ülkelerin ortak kararıyla kaldırılması gerektiğini savundu.

AB Komisyonu, seyahat uyarılarının kaldırılması süreciyle ilgili üç temel noktaya dikkat çekti:

1. Objektif kriterler

Belirli bir ülke için kısıtlamaları kaldırılması; o ülkedeki epidemiyolojik durum, o ülkenin koronavirüsle mücadelesine, seyahat sırasında koronavirüs önlemleri alıp almadığına, o ülkenin AB'ye dönük seyahat kısıtlaması olup olmadığına gibi objektif kriterlere göre verilir. Vaka durumu AB ortalamasında olan virüsle mücadele konusunda alt yapısı bulunan ülkelere dönük seyahat uyarıları kaldırılmalıdır. Koronavirüs ile ilgili durumu AB'den kötü ülkelere dönük seyahat kısıtlamaları devam etmelidir.

2. Ortak ve koordineli yaklaşım

AB Komisyonu, kısıtlamaların kaldırılabileceği ülkelerin listesini hazırlayacak bir ortak mekanizma kurmalarını öneriyor. Seyahat kısıtlamalarını kaldırma kararı üye devletlerle birlikte alınmalı. Bu aıdan AB genelinde tek tip uygulama sağlanmalıdır. Bu, dinamik bir süreç olmalıdır.

3. Esneklik

Kriterleri karşılamayan ülkelere dönük seyahat uyarısını yeniden hayata geçirmek imkan dahilinde olmalıdır. Buna ek olarak üye devletler, kısıtlamalarının kaldırıldığı bir ülkeden dahi gelse, AB içinde kamu sağlığına tehdit oluşturabilecek yolcuların ülkeleye girişine izin vermeyebilir.

6 ülkeye kısıtlamaların kaldırılmasını istedi

AB Komisyonu ayrıca, epidemiyolojik durumu AB'dekine benzer ya da ondan daha iyi olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'a dönük seyahat kısıtlamasının 1 Temmuz'dan itibaren kaldırılmasını önerdi.

15/06/2020 10:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: AB, AVRUPA BİRLİĞİ, KORONAVİRÜS, KOVİD 19,
MANŞETLER

HK TATİL

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.