HABER KIBRIS

Kovboy Kasabası

ads
15/04/2018


Ahmet Okan


Ilık Akdeniz sabahları füzelerin öfke ve kan kusan sesi ile uyandı.

İngiliz’in adamızda tuttuğu üsler görevde!

Bu füzeler savaşına karşı çıkmak da “hain”lik mi imam?

Lokum dağıtılacak mı?

Bir talimat ver reis!

İngiliz üslerinde baklava dağıtılsın!

Prof. Dr. Ünsal Oskay, iletişimle ilgili kitaplarının birinde “iletişim” konusunu irdelerken,

Gelişen modern dünyada Marshal McLuhan’ın dünyanın “Evrensel Tek Bir Köye” dönüşmekte olduğu sözüne atıfta bulunur ve bu dönüşüme destek verir.

Ancak Oskay hoca, bu dönüşümde dünyanın “Hollywood işi bir kovboy kasabası mı olacağını” sorgulamak durumunda olduğumuzu söyler…

Dünya “modern” ama tam isabetle denildiği gibi bir kovboy kasabası galiba!

Bir zamanlar Fransa’nın çeşitli yerlerinden şimdiki Eifel Kulesi’nin çevresine gelenler, kulenin etrafında bulunan tepelerden birbirlerini görmezlermiş.

Bu durumu ortadan kaldırmak için geceli gündüzlü çalışarak, ellerinde kazma kürekle o tepeleri dümdüz etmişler, böylece bir araya gelebilmişler.

Oskay hoca şöyle der: “Aralarındaki engelleri kaldırıp ilk kez bir araya gelen bu insanlar önlerindeki realite karşısında yalnız olmadıklarını; birlikte hareket ederlerse bu realiteyi değiştirip kendilerine insanca bir hayat kurabileceklerini anlamışlardır.  Batı ülkelerinin demokratik toplum hayatı onların biraraya gelişleriyle kurulmuştur.”

Daha sonra dünya değişmiş, bugünkü teknolojik düzeye ulaşmıştır.

Bu kez özellikle büyük kentlerde bir arada olan insanların önlerinde tepeler yoktu.

Günümüzde büyük kentlerde hep bir aradadırlar ama kendi iç mekanlarına kaçarak adeta sığıntı şeklinde yaşamakta, dünyada olup bitenleri teknolojik aygıtlardan, TV ekranlarından, internetten izlemekte, kalabalıklardan kaçmaktadırlar.

Günümüz insanı birbirlerinin arasına adeta tepeler yığmaktadır!

Dünyanın koca kalabalıkları savaşları, topları, tankları, kan ve ölüm anlarını saniye saniye Dallas dizisi, Muhteşem Yüzyıl Dizisi gibi seyreder duruma gelmiştir!

Bugünkü modern dünya bu.

Çok önceleri tespit edildi gibi,

Kovboy kasabası!

Yine Oskay hocadan bir alıntı yaparak yazımızı bitirelim:

“Ancak bundan sonradır ki, Marshal McLuhan’ın bugün sözünü ettiği kitle iletişim araçlarındaki teknolojik gelişmelerin getirmekte olduğu ‘Tek Bir Evrensel Köy” topluluğu süper marketlerle dolu modernleştirilmiş bir kovboy kasabası olmaktan kurtarılıp insanın insandan, ulusların başka uluslardan korkmadığı, başkalarına düşmanlık duymadığı Evrensel Bir Uygarlığa Giriş Süreci’ne dönüştürülebilecektir.”

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Kovboy Kasabası, ahmet okan
MANŞETLER

HK Ahmet Okan

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.