Futbol asla sadece futbol değildir…

ads ads ads ads
20/04/2022

ads
ads

Mehmet Hasgüler Mehmet Hasgüler


Bu yıl art arda üçüncü kez AKSA Süper Lig şampiyonluğunu kazanan Mağusa Türk Gücü (MTG), ülkemizin en kurumsallaşmış ve taraftarı güçlü olan futbol kulüplerimizin başında geliyor. Başta futbolcularımız olmak üzere bu gururu Mağusa kentimize yaşatanlara, başarıda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

MTG’nin başarısından duyduğum sevinç ülkemiz sporunun içinde bulunduğu acınası durumu düşününce buruk bir sevince dönüşüyor ne yazık ki. Bakıyorum, takımın şampiyonluğunu ilk kutlayanlar arasında Cumhurbaşkanı ve Başbakan da var. İkisinin de samimiyetinden şüphem yok ama ülkemizin sportif alanda yaşamakta olduğu orta çağ dönemine karşı tek kelam ettikleri yok. Acaba bu konuda herhangi bir çalışma var mı? Sporumuzu ülke sınırına hapseden yaptırımlara karşı çaba gösteriliyor mu?

Diyeceksiniz ki çaba gösterseler ne olacak, siz de haklısınız.

Bilindiği gibi 1983 yılında KKTC’nin ilan edilmesiyle birlikte ülkemiz çeşitli uluslararası yasak kararları sonucu büyük bir insanlık ayıbıyla karşı karşıya kaldı. Günümüzün gençleri Türkiye’nin futbol takımlarının bile yaptırım tehdidi nedeniyle gelemediği bir ülkede doğup büyüdüler. Halbuki öncesinde, yani 1960-1983 arası Türk Milli Takımı, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor takımları ve daha niceleri ülkemize gelip hem muadilleriyle karşılaşma yapıyor hem de kamp kuruyorlardı. Uzun yıllardır başta futbol olmak üzere diğer spor dallarında mücadele etmiş isimler arasında rahmetli Ahmet Sami Topcan, Zeki Ziya, Aysol Cibo, KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu başta olmak üzere birçok isim siyaset insanlarının gösteremediği cesareti ve girişimi göstermiş ve ciddi yol almışlardı. Sonrasında başarı elde etmek üzereyken de önleri ya KKTC’den ya da Türkiye’den bizzat futbol otoriteleri tarafından kesilmişti. Burada Kıbrıs Rum futbol otoritelerinin samimiyetsiz ve siyasi engellerini de hatırlatmak lazım. Kısacası bugün KKTC adına iki devlet söylemi gibi son derece önemli bir açılım yapılmış ama bunu gerçekleştirme adına bir arpa yol alınmamıştır.

Aslında sadece spor alanında atılacak o kadar adım var ki bunları alt alta yazıp hedefe yönelmek ve başarı öyküsü yazmak işten bile değil. Lakin günümüz siyasetçi profillerini birikim ve kariyer açısından değerlendirdiğimde bunu yapabilecek bir “irade” göremiyorum.

Yazıya MTG ile başlamıştım, onunla bağlantılı bir öneriyle bitireyim. MTG’nin 1945 yılından beri adını taşıdığı Mağusa’yı diğer kentlerimizden ayıran en önemli özelliği önünde “antik” sıfatı olmasıdır. Kısacası Mağusa, DAÜ gibi bir üniversiteyi barındırmasına rağmen yerel yönetimler tarafından kasaba anlayışıyla yönetilse bile tarihi açıdan en önemli kentimizdir. Üzerinde yaşadığımız ayağımızı bastığımız topraklardaki önceki halkların serüvenine ilgi duyan bir tarih anlayışımız yok maalesef ama Mağusa tarihini az da olsa bilenler Venedikli amiral Marco Antonio Bragadin’in adına aşinadırlar. 1570 yılındaki Osmanlı kuşatmasına 11 ay boyunca direnen Mağusa’nın komutanı olan Bragadin, İtalyanların ve bilhassa Venediklilerin ulusal kahramanıdır. Mesela şöyle bir şey olsa, Venediklilerin Serie A’da mücadele eden futbol takımı Venezia ile Mağusa Türk Gücü, Marco Antonio Bragadin anısına bir dostluk maçı yapsa? Sıradan bir maç girişiminin kabul edilmesi çok zor olabilir ama muhataplarımız ulusal kahramanları olan Mağusa kumandanı adına oynanacak bir maça hayır demeyebilirler.

MTG yönetimine ve ilgili tüm yetkililere çağrı yapıyorum. Gelin bu kez şampiyonluk kutlamalarını bir iki rakı sofrasıyla sınırlı tutmayın ve hedefi büyütün. Böyle bir girişim olursa ben de elimden geleni yapmaya hazırım.

Unutmayalım, futbol asla sadece futbol değildir.

20/04/2022 08:27
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: mehmet hasgüler
MANŞETLER

HK Mehmet Hasgüler

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.