Alkolsüz Oteller ve Helal Tatilin Önemi: Ne Beklemelisiniz?

ads ads ads ads ads
24/04/2024

ads
Alkolsüz Oteller ve Helal Tatilin Önemi: Ne Beklemelisiniz?

Helal tatil konsepti son dönemde daha fazla ilgi görmeye başladı. İslami değerlere uygun bir hizmet almak isteyenler ve muhafazakar bir yaşam sürenler tercihini helal tatil konseptinden yana kullanıyor. Bu hizmeti alabileceğiniz oteller ise İslami otel, tesettür otel, helal otel ya da muhafazakar otel gibi isimlerle anılıyor. Peki, bu oteller diğerlerinden hangi yönleriyle ayrılıyor? Seçiminizi İslami otellerden yana yaptığınızda otelden ne beklemelisiniz? İşte yanıtlar…

Helal Yiyeceklerin Servis Edilmesi

Öncelikle bu otelleri seçtiğinizde servis edilen yemeklerin sadece helal gıdalar ile hazırlanıyor olmasını beklemelisiniz. Çünkü Adin Beach gibi muhafazakar otellerde tamamen İslami değerlere uygun bir hizmet sunulmalıdır. İslam dinine göre bazı gıdaların tüketilmesi haramdır ve dolayısıyla yalnızca helal yemeklerin servis ediliyor olmasını beklemeniz gerekir. Haram olan gıdaların otelde kullanılmıyor olması tatilciler için son derece önemlidir. Ülkemizde hizmet veren çok sayıda İslami otel bulunuyor. Bu otellerin tamamının helal yemek servisi konusuna maksimum hassasiyet gösterdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir endişe yaşanmasına da gerek kalmıyor.

İbadethanelerin Olması

Elbette tatilciler tatil süresinde ibadetlerini de aksatmadan yerine getirmek isteyeceklerdir. İşte bu noktada otellerden ibadet alanları sunması beklenir. İslami kaidelere uygun bir hizmet sunan muhafazakar oteller kadınlar ve erkekler için ayrı ibadethaneler sunarlar. Bu sayede tatilcilerin ibadet için odalarına çıkmalarına gerek kalmaz. Bu alanlar düzenli olarak temizlenir ve otelde konaklayan kişi kapasitesine göre bir alan hazırlanır. Tatilciler bu alanlarda rahatlıkla abdest alabilirler ve namazlarını kılabilirler. Namaz kılma yerlerinin temizliğine önem verilir ve aynı zamanda sakin bir ortam sunulur. Eğer İslami otellerden birini seçtiyseniz beklemeniz gerekenlerden biri de size uygun bir ibadethane alanının sunulmasıdır.

Alkolsüzlük Kuralı

Önemli hususlardan biri de alkol kullanımına izin verilmemesidir. Muhafazakar otellerde alkol servisi yapılmaz ve alkolsüzlük kuralı tüm tesis için geçerlidir. Aynı zamanda otelde alkol kullanımına izin verilmediğini de eklemek gerekir. Bu nedenle tatil için İslami otellerden biri seçtiyseniz beklentilerinizden biri de alkolsüzlük kuralının uygulanması olmalıdır. Otelin odalarında da alkol olmaması ve minibar bölümlerinde sadece alkolsüz içeceklerin yer alıyor olması gerekir. Bunun nedeni ise İslam dinine göre alkol kullanımının haram olmasıdır. Dolayısıyla mutlaka uygulanması gereken kuralların başında alkolsüzlük kuralının geldiğini söyleyebiliriz.

Mahremiyete Önem Verilmesi

Bu otellerden beklemeniz gerekenler arasında mahremiyete önem verilmesi de bulunuyor. Özellikle muhafazakar bir hayat süren kadınların otelde geçirdikleri zaman boyunca kendilerini rahat hissetmeleri için mahremiyet odaklı bir hizmet sunulması önemlidir. Bu kapsamda mutlaka kadınlar için ayrı alanların sunuluyor olması da gerekir. Çoğunlukla otellerin bu konuya da önem verdiğini ekleyebiliriz.

Muhafazakar otellerde kadınlar için tamamen korunaklı olarak hazırlanan ve erkeklerin giremediği plaj, güneşlenme alanı, açık ve kapalı havuz seçenekler oluyor. Oteller imkânları çerçevesinde bu alanları kadınlar için sunmaya özen gösteriyor. Yalnızca kadın personelin hizmet verdiği bu alanları kadınların istedikleri mayo türüyle kullanması mümkün oluyor. Elbette kadın ve erkek karışık kullanım için hazırlanan alanlar da oluyor. Bu alanlar ise kadınlar tarafından tesettür mayo ile kullanılabiliyor.

Aktivite Alanlarının Sunulması

Otellerin tatilciler için deniz ve havuzun dışında daha farklı aktivite alanları sunması da beklenir. Sauna, fitness salonu, masaj salonu, tuz odası, buhar odası ya da Türk hamamı gibi alanlar tatilcilerin keyifli bir şekilde zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Dolayısıyla bu hizmet alanlarının olması ve rahatlıkla kullanılabilmesi tatilciler için önemli kriterlerden biridir. Aynı zamanda söz konusu alanların kadınlar için de özel olarak sunulması beklenir. Kadınların mahremiyet konusunda sorun yaşamadan bu alanları kullanabilmesi için tamamen korunaklı olması da önem taşır.

Peki, tüm bu beklentileri karşılayan İslami otelleri nasıl bulabilirsiniz? Bunun son derece kolay bir yolu var. O da HalalBooking.com adresine tıklamaktır. Bu site üzerinden Antalya İslami oteller gibi herhangi bir kentte bulunan ve helal tatil konseptine uygun hizmet veren otelleri listeleyebilirsiniz. Fiyatları inceleyebilir, indirimli olarak konaklama şansını yakalayabilir ve otellerin görsellerini gözden geçirebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz bir otel için rezervasyon işlemi yapmanız mümkün oluyor. Bu sayede helal konseptine uygun otelleri bulmak için saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmıyor.

24/04/2024 16:22
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK FIRSATLAR

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.