SEL FELAKETİNİN ARDINDAN UNUTMAMAMIZ GEREKENLER

ads ads ads ads
16/12/2018

ads
ads

Halil Paşa Halil Paşa


BAŞBAKANDAN YERİNDE BİR ÖNERİ:

Ulaştığımız her mutluluk ve refah sonrasında ‘nasıl başardığımız’ ile ilgili dersler çıkardığımız gibi, başımıza gelen her felaketin ertesinde de ‘neden ve nasıl başarısız olduğumuzu’ bilimsel verilerle desteklenmiş ampirik gözlemlere dayandırmak zorundayız. Eğer bunun üstesinden gelemezsek ve zaman her şeyin ilacıdır diye savsaklarsak, hiçbir zaman, ne ‘nüfusunu kontrol edip planlayamadığımız’ cemaatimiz, ne de kendimiz için standart bir yaşam kalitesi yakalayamayız. Bu konuda Başbakan Erhurman’ın felaketin  hemen ertesi günü KTMMOB ile uzman bir heyet oluşturarak, kısa sürede ilgili bölgeleri kapsayan bilirkişi raporu hazırlama kararı, yerinde ve zamanında atılmış bir ilk adım olarak okunabilir.

Elbette bunun için yalnızca masada değil sahada yapılacak gözlemler, toplanacak veriler çok daha önemlidir.

Ama bir sorun vardır!

BU DEVLETİN EN BÜYÜK EKSİĞİ MEVZUATINI UYGULATAMAMASIDIR

Dilerim Başbakan KTMMOB’ne bu görevi vermekle kalmaz, üretecekleri sonucu uygulatacak bir devlet bürokrasisini de bir an önce yaratır. Yoksa devlette ve yerel yönetimde şu an için mevcut kadrolarla, KTMMOB doğal afetlere karşı en etkili önerileri de üretse,  tavsiyelerini uygulatacağı bir devlet bürokrasisi olmadığı için, ortaya koyacağı önerilerin bu cemaat için etkili bir fayda sağlamayacağını başından söylemek, kötümserlik değil, aksine gerekli bir uyarıdır. Çünkü KKTC’nin en büyük eksiği, yasalarını uygulat(a)cak bir bürokrasiye sahip olmayışıdır.   

Erhurman’ın ne kadar donanımlı olduğunu herkes biliyor. İyi niyetinden şüphe eden de yok. Ancak sayın Erhurman’ın söylediklerinin daha önce de diğer Başbakanlar tarafından söylenmiş ama yaşamda karşılık bulmamış ve zaman içerisinde unutulup gitmiş olduğu da bizim gerçeğimizdir. Bu nedenle Başbakanın: “İlgili bölgelerde oluşan zararı doğuran veya artıran hukuka aykırı uygulama, hata, ihmal ve bunlardan sorumlu kişiler varsa bunların hızla tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin hızla başlatılmasıdır” söyleminin “boşlukta hoş bir seda” olarak kalma olasılığı büyüktür.

Daha önce pek çok gazeteci, hukukçu, teknokrat, sivil toplum aktivisti, siyasal parti, hatta pek çok vekil ve bakanın dahi defalarca dillendirdiği gibi bu devletin en büyük sorunlarından birisi, koyduğu yasaları uygulatamamasıdır.

KKTC’de  TAKVİM, ADANIN YARISININ TÜRKİYE’YE BAĞLANMASI YÖNÜNDE ÇALIŞIYOR.

Ne yazık ki 15 Kasım 1983 tarihinde kurulan bu devlet, vatandaşına nasıl daha iyi hizmet edebilir gailesi ile değil, Denktaş beyin Cumhurbaşkanlık süresini uzatmak, adayı birleştirmek (çözüm ve barış anlayın) yerine, bölmek (yani adanın kuzeyini Türkiye’ye bağlamak) ile ilgili milliyetçi gailelerle ilan edilmiştir. Nitekim Denktaş bey, KKTC’ni ilan ederken söylevini refah toplumu kuracağını vaat ederek değil, “dağ başını duman almış yürüyelim arkadaşlar” diyerek bitirmiştir.  

1974 sonrasında plansız bir şekilde gelmeye ve yerleşmeye devam eden, pek çoğunun yaşam ve düşünce tarzlarında Türk Milliyetçiliği ile İslamcılığın baskın olduğu ve adamızda da hemşeri dernekleriyle (Hataylılar, Karadenizliler, Elazığlılar vb.) kendi çıkar gruplarını oluşturan Türkiyeliler de, KKTC siyaset sahnesinde yerlerini almışlardır. Gerek yerel yönetimlerde, gerekse milletvekili seçimlerinde yeniden parti kurup 2 milletvekili ve bazı belediyelerde meclis üyeliklerini kazanmış, ayrıca UBP içerisinde de hatırı sayılır bir etkiye ve güce sahiptir.

KKTC’nin 1983 yılındaki ilanından bu yana geçen zaman, adanın kuzeyinin resmi olarak Türkiye’ye bağlanacak şekilde ilerleyişine yardımcı olmaktadır.

POLİTİKA EDİLGEN, BÜROKRASİ UMURSUZ, VATANDAŞ KENDİ ÇIKARINA BAKIYOR. ÖYLEYSE RADİKAL DEĞİŞİM ŞART

KKTC’nin 1983 yılındaki kuruluş nedeni değişmediği sürece, bu adanın kuzey yarısında siyasi erk olmak da, adayı yönetmek de, sürdürülebilir bir ekonomik model inşa etmek de, hatta bundan sonraki doğal felaketlere çare bulmak da zayıf ihtimaldir.  

KKTC’nin varlık nedenini yeniden tanımlamaya, yeni hedefler belirlemeye, bunun için de radikal değişikliklere, her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. İhtiyaçtan da öte, yaşanan belirsizliğin yıkıcı etkilerinden toplumun kurtulması için şarttır.

Bu başarılamadığı sürece kim ve hangi siyasal parti hükümete gelirse gelsin, ayakları üzerinde duran bir ekonomi ile tırnak içinde de olsa “bağımsız” bir iç ve dış politika inşa edemeyecek, yöneticiler Türkiye karşısındaki edilgenlik ve ezikliklerine son veremeyeceklerdir. Nitekim Annan Planı referandumundan bu yana, hangi kişi veya siyasal parti hükümet olursa olsun, aralarında keskin söylem farkı olanlar bile yönetime geldikleri zaman görülmüştür ki, hepsinin de icraatları nitelik olarak benzeşmektedir. Benzerlik ise son tahlilde, “Türkiye’nin mümkün olan en çok maddi ve manevi desteğini almak için diğerinden daha iyi olduğunu kanıtlama çabasıdır.  Bu döngünün KKTC hükümetlerinin hem acı gerçeği ve hem de gönüllü edilgenliği olarak okunması gerekir.

En kötüsü de, pek çok vatandaşın kendi özel çıkarları söz konusu olduğunda, işlerini yasalara göre değil, etrafından dolanarak, açıkça uymayarak, çevreye, doğaya ve başkalarının haklarına zarar vermek pahasına yapıyor, böylece suç işlemeyi alışkanlık haline getiriyor olmalarıdır.

Hükümet politikaları edilgen, bürokrasi umarsız, vatandaş da kendini kurtardığı gibi hareket etmeyi alışkanlık haline getirmişse eğer, KKTC devletinde radikal değişim şart!

FELAKETLERİN KAYNAĞINA İNMEK, ÖNERİLER VE ÇÖZÜMLER ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

Kısır döngüsünde sürekli sorun çözmek ve azaltmak yerine, sorun üretmek ve biriktirmek olan bir KKTC olsa da, sel felaketi dahil, çevre, kent, trafik, sağlık, ekonomi, ticaret ve yönetim vb. konularında hiç mi sorunların kaynağına inmeyecek, önerilerimiz olmayacak. 

Radikal değişimin KKTC’nin kötücül sorunlarına neşter atmak olduğunu bir an unutmadan, elbette sorunları tartışmak, öneriler getirmek ve çözüm üretmek zorundayız.

Bu nedenle “Sel Felaketinin” nedenlerini ve çözüm önerilerini bir sonraki makaleme bıraktım.

16/12/2018 11:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: halil paşa
MANŞETLER

HK Halil Paşa

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.