Zeytinin Kökleri

ads ads ads ads
09/01/2019

ads
ads

Halil Paşa Halil Paşa


Aralık ayında düşen yağmurlar sel oldu. Sel yüreğimizde acı oldu. Yalnızca yüzünü yırtıp üzerine tonlarca beton boca edip, onlarca kat bina çıkarak gömdüğümüz ve bir daha güneş yüzü göstermeyeceğimiz topraklarımız değil, vadi ve dere olup betonlaşmaktan kurtulabilen bir avuç toprağımız da zarar gördü!

Yarısını apartman hatta otellerle doldurduğumuz derelerimiz, üzerine moloz ve çöp döktüğümüz vadilerimiz de perişan oldu. Nihayet aramızdan en az açgözlü olan, en genç dört de canımızı aldı yolunu şaşırttığımız sel suları. Ama doğa öğretmeye ve en akıllı- en az açgözlü öğretmen olmaya devam ediyor hala.

Öyle bakıp da geçmeyin. İyi bakın bu fotoğraflara.

Burası Zeytinlik/Templos köyünün doğu girişi. Vadiye kıvrılan daracık yolundan aşağıya doğru sel sularının şiddetine dayanamamış kenardaki bordürler. Pek çoğu vadiye savrulmuş. Ama iki zeytin bir aydır, beton bordürlerin savurabildiği sele, kökleriyle direnebilmiş. Onun direnişi yolun kaymamasının en önemli desteği olmuş. Zeytin değil de insan olsaydılar eğer; çoktan altın madalyayı ve binbir övgüyü hak etmişlerdi.

Zeytinler, bizim kahraman zeytinlerimiz.

Dilleri yok konuşmaya! Ama dalları ve yaprakları var rüzgarda uğuldayan ve tütsü olup hem bizi belalardan koruyan ve hem de paradan ve kababdan daha güzel kokan.

Para değil sermayeleri! Ama her yıl meyveleri var hem insanı ve hem de sermayesini besleyen.

Nihayet geçtiğimiz Pazar günü aramızdan birileri arabasıyla vadiye uçmasın diye gidip bir göz attık. Belediye Başkanı, İnisiyatif üyeleri ve köylüler.

Birisi yüzyıllardır orada yaşayan iki kahraman zeytinin, yoldan gelip geçen insanların umarsızlığına karşı hala yıkılan bordürlere, vadiye doğru kaymaya devam eden toprağa karşı kökleriyle nasıl direndiklerini gördük.

Şimdilerde yaşadığım bu köyün şövalyeleri yüzyıllar önce Templerlerdi.

Şimdiki şövalyeleri ise insanları değil de; kaymaya devam eden ve Templerlerden bu yana, açgözlü sermayeye karşı, köyün topraklarına tutunmaya çalışan Zeytinler ve Kökleri olduğunu bilmem yazmama gerek var mıdır?.

09/01/2019 18:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: halil paşa
MANŞETLER

HK Halil Paşa

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.