HABER KIBRIS

Dünya Her Zaman Bu Kadar Şanslı Olmayabilir!

ads
16/04/2018

ads

Eşref Çetinel


Çünkü 14 Nisan sabahı  ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısı karşısında, Putin’li Rusya bu kadar  sağduyulu davranmayabilirdi!

Nitekim az ötemizdeki gerçekleşen bu saldırı, “acaba 3. dünya savaşına neden olabilir miydiydi” ihtimalini henüz zihinlerden silkmemiştir! Elan Ortadoğu’da savaş devam ediyor!

Ve tabi kaç yıldır bölgemizde cereyan eden savaşlarla, siyasi ve coğrafi yönden yeni değişimler beklentisinde “bize ne” deyip  heyecanlanmamak  mümkün değil! Kaldı ki bizler de bugünlere, küçük olsalar da benzer savaşları  yaşayarak geldik!

BU nedenle önce şunu vurgulayım:  Bırakın Akdeniz’deki adaları; dünyanın  her yanındaki irili ufaklı adalar “bağımsız” gibi görülseler de “bağımsız ve bağlantısız” değillerdir!

Yanı başlarındaki kıtalara, kendilerine komşu o kıta ülkelerine “muhtaçtırlar!” Bu gerçek Malta’nın Fransa’ya, İngiltere’ye bağımlılığı kadar,  Girit’in, Rodos’un, Oniki adaların  siyasi yönden Yunanistan’a bağlı oldukları yanı sıra  yaşamsal koşullar nedeniyle Türkiye’ye de muhtaç  durumda bulundukları unutulmamalıdır! Bazı Yunan adaları suyunu bile TC’den alır gerçeğinde..

Uzakdoğu’daki adaların “bağımsızlıklarıyla bağlantısızlıkları” da bizimki gibi yaslandıkları kıtların kendilerine yönelik  iyi niyetli tutumları oranındadır!

(NİTEKİM gün geldi Kıbrıs’ta Türkler ve Rumların yanında “Türkiye ve Yunanistan” da savaştı!  Bu büyük gerçeğe karşın “Kıbrıs’ı bundan sonra Kuzey’de Türkiyesiz Güney’de Yunanistansız düşünebilir misiniz? Hatta iki toplumu bir çözüm sonucunda Türkiye ve Yunanistan’a karşı “bağımsız ve bağlantısız bir federal devlet olarak düşünebilir misiniz?” Mümkün değil!)

BAŞA dönecek olursam:  Şimdilik Amerika’nın saldırısını hatta Suriye bile çok büyük hasar görmeden atlattı!

Fakat şunu bir kez daha görüp anladık: Harekâta katılan İngiliz uçakları adadaki “üssünden” kalktı! Ağrotur’daki o üs muhtemelen ayni zamanda NATO’ya da hizmet etmekte. Ayrıca Güney’de Rusya’da vardır, Mısır da Yunanistan da! Yani Kıbrıs tam patlamaya hazır barut fıçısı! Çünkü Kuzey’de de askeri ile Türkiye var!

EĞER Anastasiadis’li Güney, yaşanan bu gerçeklere karşın budalalığa devam eder ve çözüm yerine sürgit sürtüşme ile kaosu yeğlerse bir gün bizim de başımızı yaracak olan büyük savaşlardan  kendimizi kurtaramayacağız! Bu nedenle korkuyoruz!

**********

HÜKÜMET AĞIR AKSAK…

Eğer haftanın sonuna Amerika’nın saldırısı oturmasıydı, diyecektim ki “geçen hafta KKTC çok şenlikliydi! Doğrusu ne zamandır bu kadar gülmemiştim, eter koklatılmış gibi açıldım canlandım vallahi!”

Neden mi? “Aradan üç aylık bir süre geçmesine karşın henüz hükümetin zam üstüne zam oturtmasından başka bir iş yapmamasından!”

Dörtlü koalisyon hükümetinin Meclisteki dört siyasi partisinden ayrıca  “yasama hatta muhalefet görevini de yerine getirmelerinin  istenmesinden!”

Memlekette en büyük sorunun “hâlâ faaliyetleri durdurulamayan gaminiler sorunu olduğunu olduğunu öğrendiğimden!”

“Müşavirlikleri kaldıracağız” sözüne karşın hükümet olundukta, “sonra biz müşavirsiz ne yaparız” diye şaşkınlığa düşülmesinden!

Artık memleketi zibilliklerden kurtarmak için “Soruşturma Memurluğu” gibilerinden  çevreyi kirletenleri takip edip ceza kesebilen yahut mahkemeye sevk edebilen bir ekibin kurulmasından!

Artık her ay gelip hatırımızı soracak olan Recep Akdağ’ın bile  kafasını allak bullak edecek aksi büksü işlerimizden!

Ve Özgürgün’ün Sn. Akıncı için “makamına saygım vardır ama kendisine yoktur” gibilerinden tarihe geçecek büyük lafından dolayı…

****

SADEDE geleyim.  Öncesinde şunu söyleyim ama: Bu ülkede eğer TC ile KKTC arasında imzalanan ve bazı kurumların özelleştirilmesini ön gören “reform” adlı “Mali Ve Ekonomik Protokoller” uygulanamamışsa nedenleri bir yandan “ilgili sendikaların karşı çıkmaları” diğeri de her devrede sıkı muhalefet yapan “CTP ve Sol partilerin özelleştirmelere karşı olmalarındandı!”

Bugün de durumun değiştiğini sanmıyorum! Bu nedenle artık her ay KKTC’e (her halde “valimiz” olarak) gelecek olan Recep Akdağ’ın, 2018 protokolü üzerinde ciddiyetle durması, olağan bir titizliktir hatta şarttır!

NİTEKİM geçen hafta  Erhürman, Akdağ ile gerçekleştirdiği görüşmede    sağlanan  faydaları  (özetle) şöyle açıklıyordu:

Yeni bir hastane inşa edilirken,  yerel yönetimlerde bir yıl içinde reform sayılacak değişiklikler yapılacak..  İskele ile Karpaz kalkınma bölgeleri olarak  öncelikle ele alınacak…

FAKAT: (Henüz) ötesi yok çünkü çare yok, çaresizlik var! Mesela dövize yenik düşmek artık mukadderat oldu!

Bu nedenle önümüzdeki günlerde de “paha üstüne paha oturacak, hiç düşünmek bile istemeyiz ama iflaslar söz konusu olacak…

Yani hükümet, “toparlanıp toparlama” fırsatı  bulmadan, kendini müthiş bir sosyoekonomik  anaforun içinde dönerken buldu! Açıktır ki Kıbrıs Türk halkını yine  sıkıntılı günler bekliyor…

**********

KISACA TAKILDIĞIM: (DAÜ REKTÖRÜ ÜZERİNE…)                                                          

Beni Makam sahiplerinin, “makamlarının    “itibarıyla hukukunu korumaları dışında, kişisel düşünceleri ilgilendirmez. Kimseyi ilgilendirmez.

FAKAT bir gün  YÖDAK başkan ve üyeleri  yeni açılacak  bazı “bölümlerle” ilgili denetimde bulunmak için  DAÜ’e giderler ve aralarındaki YÖDAK üyesi Prof. Hülya Harutoğlu,  Rektör Necdet Ösam tarafından verilen bir talimatla  Kampüse sokulmak istenmezse…                                                        

İşte bu “husumet” dolu davranışın  o “makam sahibiyle makamı sorgulanır da eleştirilir de!” Çünkü   geçmiş dönemlerde DAÜ’de olagelen bir yolsuzluk olayı polis tarafından soruşturulmuş, ilgili raporda Harutoğlu’nun davaya müdahiliyetinin  “sanık” değil, “tanıklık” nedeniyle olduğu ortaya çıkmış, bırakın Rektörlüğe alınmamasını, aksine kabul edilip özür dilenmesi gereken bir aklanma ve haklılık  söz konusu olmuştur…

Kısaca “Makamlar” kişilerin ne fantezi yeridir ne de kaprisleriyle kişisel husumet ve kavgalarının arkasına sığındıkları  kalkanlarıdır!

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Dünya Her Zaman Bu Kadar Şanslı Olmayabilir!, Eşref Çetinel
MANŞETLER

HK Eşref Çetinel

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.