Bergen’in hayatı film oluyor

Filmin danışman kadrosunda, Prof. Meral Özbek, Tuğrul Eryılmaz, Cemal Dindar, Murat Özyaşar ve Yavuz Ekinci de yer alıyor

ads ads ads ads ads
02/12/2020

ads
Bergen’in hayatı film oluyor

Uğradığı saldırılar ve yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ‘Acıların Kadını’ olarak da bilinen, eski eşi tarafından öldürülen müzisyen Bergen’in hayatı film oluyor.

Senaryosunu Yıldız Bayazıt ile edebiyatçı Sema Kaygusuz'un kaleme aldığı "Bergen"  filminin çekimleri, pandemi koşulları gözetilerek baharda başlayacak. 

Yapımcılığını Orchestra Content adına Mine Şengöz’ün üstlendiği, Yıldız Bayazıt ile edebiyatçı Sema Kaygusuz’un senaryosunu kaleme aldığı sinema filminin çekimleri bahar aylarında başlayacak. Filmin danışman kadrosunda, sosyolog Prof. Meral Özbek, gazeteci Tuğrul Eryılmaz, psikiyatr Cemal Dindar, edebiyatçı Murat Özyaşar ve edebiyatçı Yavuz Ekinci yer alacak. 

Film ekibinin paylaştığı basın açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

"Bergen filminin senaryosu hazır. Yapımcılığını Orchestra Content adına Mine Şengöz’ün üstlendiği, Yıldız Bayazıt ile edebiyatçı Sema Kaygusuz’un senaryosunu kaleme aldığı sinema filminin çekimleri Pandemi koşullarını gözeterek bahar aylarında başlayacak.

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin her geçen gün tırmandığı şu son yıllarda bir simge haline gelen Bergen’i tekrar anımsatmak isteyen senaryo, Bergen’in, asıl ismiyle Belgin Sarılmışer’in bedensel ve ruhsal haysiyetini korumak üzere tasarlandı. Belgin Sarılmışer’in yaşayan bütün aile fertlerinin izniyle ve dayanışmasıyla ele alınan yaşam öyküsü, hâlâ sonu gelmeyen bütün hurafelerden arındırılarak, günümüzün değerlerine ve kadın perspektifine ters düşmeyecek şekilde yazıldı. Danışman kadrosunda saygın sosyologların, müzikologların, yazarların, psikologların bulunduğu bu sinemasal anlatı kolektif bir ruha sahip. Eski kocası Halis Serbest tarafından cinayete kurban giden Bergen’in tekrar tekrar kurbanlaştırılmadığı, onun müzisyen gücünü ve kudretini vurgulayan, acıların kadını olmaya indirgenmeden, aksine yaşam dolu karakterini ve müzikal gücünü ön plana çıkaran, kısaca yaptığı seçimler sanki iradi seçimlermiş gibi onu itibarsızlaştıran her türlü kadın karşıtı söylemi dışarıda bırakan senaryo Bergen’e duyulan sevginin yanında saygıyı da gösterecek. Bir kadının hikâyesini anlatırken önce o simgeye saygı göstermek gerekir. Hiçbir trajedi bir zavallıdan söz etmez. Bergen bu filmde gerçek bir kahramandır.

Sosyolog Prof. Meral Özbek, Gazeteci Tuğrul Eryılmaz, Psikiyatr Cemal Dindar, Edebiyatçı Murat Özyaşar, Edebiyatçı Yavuz Ekinci’nin danışman kadrosunda yer aldığı bahar aylarında çekimlerine başlanacak “Bergen” sinema filmiyle ilgili gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır."

02/12/2020 13:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: bergen, acıların kadını
MANŞETLER

HK SİNEMA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.