Akaryakıt fiyatları gibi maaşlar da otomatiğe bağlansın…

ads ads ads ads
07/09/2013

ads
ads
ads

Hasan Hastürer Hasan Hastürer


CTP’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra somutlaşan misyonu, partiye, barış ve demokrasi mücadelesinde özel bir görev yüklemesi yaparken, emekçilerin haklarını, kazanımlarını koruma yönünde de görev yüklemesi yapmıştır.

…Altı yılı aşkın süredir çalışanların maaşlarında erime var. CTP-DP koalisyon hükümeti döneminde bu erime devam edecek mi, etmeyecek mi? Uzun, uzun dolaylı yanıta gerek yok. Az ve öz bu soru yanıtlanmalı… 

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD)’nin Lefkoşa Göçmenköy’deki merkez binasını tamamlayıp hizmete açtıktan sonra ilk lokal işletmecimiz uzun yıllar Saray Otel’in en popüler garsonu olan Ali Bey’di.

Ali Bey, ağırlıkla kebap yapacaktı.

Kira konusunda Ali Bey’le pazarlığa oturup bir rakamda buluşmuştuk. Ali Bey’in kiraya itirazı yoktu.

O noktada şöyle bir öneri yaptık: “Aylık kira miktarını, bir porsiyon kebabın fiyatına bölelim. Her ay kira hesaplanırken kebabı kaça satıyorsan, o miktarla çarpıp kirayı bulalım.”

Ali Bey bir an duraksadı. Sonra, “Hasan Bey, kebabın fiyatını ete göre hesapladığım için zamma göre değişebilir. Böyle olursa kira sürekli artabilir.”

Bizim yaklaşımımız anında anlaşılmıştı aslında. Eğer hayat pahalanırken bizim kira aynı kalsa, kira eriyecekti.

***

KTÖS’teki sendikacılık yıllarımızda da, maaş düzenlemesi gündeme geldiği zaman, “Bakla fasulye, tuvalet kağıdı” hesabı yapalım derdik.

Neydi o hesaplama talebi?

Yayın tüketimi olan maddelerin fiyatlarını esas alalım.

Maaşları, o ürün fiyatına bölüp, aylık maaşın kaç kilo şeker, pirin, yağ, kuzu eti, dana eti ya da kaç paket tuvalet ettiğini bulalım.

Her ay belirlenen ürünlerin fiyatını maaş karşılığı kadar değerle çarpılıp maaş bulunsun.

Aslında hayat pahalılığı ödenek uygulaması tam karşılığı olmasa da bu mantığın ürünüydü.

Her ay olmasa da her üç ayda hayat pahalılığı oranında maaşlara artış yapılıyordu.

O uygulama çalışanların maaşlarındaki erimenin giderilmesini sağlayabiliyor muydu?

Hayır, sağlayamıyordu.

Çünkü hayat pahalılığı yitirilen maaş kısmının geri alınması olmasına rağmen, artan bir maaş dilimiymiş gibi vergiyle azaltılıyordu.

Adil olmayan hayat pahalılığı uygulaması 2009’da başlayan UBP’nin hükümet döneminde “askıya alındı” adıyla iptal edildi.

***

Dün bir okurdan “Ersin Tatar’a sorar mısınız?” diye şu soruyu iletti: “Yapılan zamlar, vergi ayarlamaları ile kendi döneminde memura hiçbir artış vermeden kamu çalışanlarının alım gücünün düşmesi sonucundan özel sektör de nasibini almıştır. Bildiğim bazı iş yerleri bazı personelleri işten çıkarmakta, ayrıca maaşları da 7-8 gün geç ödemektedir. Sonuçta yaptığı bu uygulamalarla ne memurları ne de özel sektörü memnun edebilmiştir. Yorumu nedir?..”

***

Bu soru Ersin Tatar kadar bugün hükümet edenler için de geçerlidir.

Zamlar devam ediyor.

CTP-DP Koalisyon Hükümeti’nin programına çok hızlı bir şekilde göz atıp, dar ve sabit gelirlilerin yüzde kırklara dayanan satın alma gücü erimesine yönelik nasıl bir politikanın olduğunu bulmaya çalıştım.

Dar ve sabit gelirlerinin yüreğine su serpecek net bir tek cümle bulmadım.

“…Kronikleşmiş diğer bir ciddi sorun ise bütçe büyüklüğünün % 80 ile % 90 aralığında gerçekleşen personel ve transfer harcamalarıdır. Bunu oransal olarak azaltmanın tek yolu bütçenin gelirler kısmını büyütmek ve giderler kısmında yeni mükellefiyetler getirmemektir.”

Bunun daha açık anlamı, MAAŞLARA ARTIŞ YOK… ZAMLARA DEVAM.

***

Nerede EMEK EN YÜCE DEĞER anlayışı.

“Gider kısmına yeni mükellefiyet getirmemek”, maaşların şeklen yerinde sayarken, yapılacak zamlarla gerçekte geriletileceğidir.

Bazı çevreler, yeni hükümeti polis terfileri ve barikatta sivil otoriteyi yok sayan uygulamalarla karşılarken, CTP- DP hükümeti de halkı akaryakıt zammıyla selamlamıştır.

***

Bu oranda zamlar zorunlu mu?

ZORUNLU DEĞİLDİR.

Neden?

Çünkü, Kalecik’ten ülkeye giriş yapan akaryakıt türlerinin litre fiyatıyla, akaryakıt istasyonlarında tüketiciye yansıtılan pompa fiyatı arasında uçurum var. Bu uçurumu bizim hükümetlerin vergi politikaları belirliyor.

Hükümet saydamlık, açıklık ve hesap verebilirlik politikasını benimsediğini ortaya koydu.

Maliye’nin durumu gözler önüne serilecekmiş...

Güzel…

O zaman kalem kalem akaryakıt türlerinin, ülkeye giriş fiyatıyla tüketiciye yansıyan fiyat arasındaki farkın tablosu da çok açık olarak ortaya konsun...

Görelim bakalım akaryakıt pompa fiyatlarının ne kadar ithal petrol fiyatlarından ne kadar bizim efendilerin zamlarından etkileniyor?

***

Kabul ettik…

Maaşlara artış yapma fırsatı yok.

O zaman hayatı ucuzlatın ki maaşların satın alma gücü artsın.

Hem artış yok hem de zam üstüne zam yapılırsa, o zaman bu hükümetin, emekçiler, dar ve sabit gelirliler bakımından önceki hükümetlerden ne farkı olacak?

***

CTP ağırlıklı bir koalisyon hükümetinin, UBP ağırlıklı hükümetlerle kıyaslandığı zaman pozitif yönde farkının çok net algılanması gerekir.

Hiç kuşkusuz her şey maaş yani para değildir.

Sivil ve demokratik yaşam için de beklentilerimiz var.

CTP’nin sivilleşme ve demokratikleşme sürecinde emekçi örgütlerinin aktif desteğine mutlaka gereksinimi olacak.

…Peki ekmeği sürekli küçülen emekçi kesimle, CTP ağırlıklı hükümetin kader birliği yaralı olmayacak mı?

***

Akaryakıt fiyatları gibi maaşlar da otomatiğe bağlansın…

Bunu önerdiğim için hükümet edenlerin yüzünde “Şaka mı ediyorsun?” içerikli bir mana yerleşmesi oluştuğunu görür gibiyim…

CTP’nin, barışa, demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne önem verdiği gibi emeğe de saygıdan beslenen bir değer verişi vardır.

CTP’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra somutlaşan misyonu, partiye, barış ve demokrasi mücadelesinde özel bir görev yüklemesi yaparken, emekçilerin haklarını, kazanımlarını koruma yönünde de görev yüklemesi yapmıştır.

…Altı yılı aşkın süredir çalışanların maaşlarında erime var. CTP-DP koalisyon hükümeti döneminde bu erime devam edecek mi, etmeyecek mi? Uzun, uzun dolaylı yanıta gerek yok. Az ve öz bu soru yanıtlanmalı… 

Günün sözü: 

Ekonomi politikaları, siyasi duruşun yansımasıdır 

07/09/2013 10:04
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: hasan hasantürer
MANŞETLER

HK Hasan Hastürer

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.